Lékaři: Největším problémem transplantací je nedostatek orgánů

Titulní obrázek

Největším problémem transplantační medicíny je podle lékařů nedostatek orgánů. I když Češi jsou k jejich darování podle výzkumu poměrně vstřícní a příznivá je i legislativa, stále je pacientů více než dárců…

Novinářům to v Praze na transplantačním kongresu řekli lékaři z České transplantační společnosti (ČTS). Akce, která potrvá do 3. října, se zúčastní na 3400 expertů z 90 států.

„Hlavním limitem transplantační medicíny je nedostatek dárců orgánů a nedostatek orgánů. Na transplantace čeká daleko víc lidí, než kolik jich je možné provést,“ uvedla vědecká tajemnice ČTS Eva Pokorná z transplantačního centra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Podle předních odborníků potřeba orgánů v příštích letech ještě poroste, a to i kvůli stárnutí populace. Nepředpokládají ale, že by se takzvané lidské štěpy daly v blízké době nahradit a „vypěstovat“ například díky kmenovým buňkám. „Nikdo nedokáže vytvořit játra 'in vitro'. Bylo potřeba devět měsíců na to, aby se v těle vyvinula,“ podotkl prezident Evropské společnosti pro orgánové transplantace Bernard Charpentier.

V Česku funguje sedm transplantačních center a transplantují se ledviny, srdce, játra, plíce a slinivka. V pražském IKEM se připravuje transplantace tenkého střeva. Čekací doba na operaci je u jednotlivých orgánů různá. Na ledvinu pacient čeká v průměru asi rok, nyní je na seznamu přes 500 lidí. Na srdce čeká kolem šesti desítek nemocných. „Transplantace srdce, jater a plic je život zachraňující výkon. Lidé nemají žádnou jinou perspektivu. Buď dostanou orgán a budou žít, nebo se nedočkají a umřou,“ řekla Pokorná.

První transplantaci čeští lékaři provedli v roce 1966, kdy pacientovi voperovali ledvinu. Podle předsedy ČTS Štefana Vítka z transplantačnícho centra IKEM žilo loni v Česku s cizím orgánem 4600 lidí. V posledních deseti letech se jejich počet zdvojnásobil.

Podle zákona z roku 2002 se předpokládá, že lidé s darováním svých orgánů po svém případném úmrtí souhlasí. Pokud jsou proti, musí se zaregistrovat. V registru je asi 750 osob. V Česku je ale podle lékařů nízký i podíl žijících dárců, kteří mohou darovat například ledvinu svým pokrevním příbuzným. Přitom výsledky takového zákroku jsou lepší než u cizích dárců.

Podle letošního výzkumu agentury Factum Invenio s darováním vlastních orgánů v případě náhlého úmrtí souhlasí dvě třetiny Čechů a Češek. Čtvrtina lidí to odmítá. Proti roku 1998 je tento postoj mírně častější. Důvodem mohou podle autorů výzkumu být zprávy o nedostatečné úctě lékařů k tělu zemřelého dárce či o obchodu s orgány. Odborníci na kongresu ale varovali před tím, že pokud lidé nebudou ochotni po své smrti darovat orgány a pomoci jiným, budou pacienti podstupovat zákroky v zemích mimo Evropu. Jmenovali například Čínu, která čelí podezření z používání orgánů politických vězňů či stoupenců náboženských společností.

Kateřina Krausová, ČTK

Lékaři: Největším problémem transplantací je nedostatek orgánů
Ohodnoťte tento článek!