Lékaři nevidí v souběhu soukromé praxe a práce v nemocnici problém

Lékaři, kteří provozují kromě práce v Masarykově nemocnici (MN) zároveň i soukromou praxi, nevidí v tomto souběhu žádný problém. Shodují se naopak v tom, že spolupráce obou institucí může být výhodná. Zástupce hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna naopak míní, že „není dobré…

ÚSTÍ NAD LABEM – aby primáři nemocnice měli další soukromé úvazky“. Uvedl to v souvislosti s připravovaným převodem MN do správy kraje.

Souběžné privátní praxe lékařů MN vznikaly, podle včerejšího vyjádření ředitele nemocnice Jiřího Madara, hlavně v roce 1993.

„Byly dány tehdejším vývojem ve zdravotnictví. Na druhé straně je nutné podotknout, že tímto způsobem naši lékaři vypomáhají také jiným zdravotnickým zařízením v okrese, kde pracují jako zaměstnanci,“ vysvětlil MUDr. Madar. V MN má povolenou souběžnou činnost podle Zákoníku práce 58 lékařů. Další povolování MN zatím pozastavila, dokud nebudou vytvořeny jasně definované podmínky.

„Jelikož jde o citlivou záležitost, jež se dotýká poskytování zdravotní péče nejen v nemocnici, ale i v okrese a kraji, dohodli jsme se na vytvoření projektového týmu pro tuto oblast. Členy budou kromě zástupců vedení MN a lékařů se souběžnou privátní praxí i zástupci Lékařského odborového klubu, největší zdravotní pojišťovny a zástupci Ústeckého kraje,“ dodal MUDr. Madar. Návrh by měl být hotov do konce června.

„Nemyslím si, že by práce lékařů v privátních ordinacích, při současné činnosti ve státním zařízení, jakkoliv omezovala kvalitu jejich práce v nemocnici,“ uvedla včera primářka kožního oddělení MN Hana Duchková. Naopak se domnívá, že spolupráce těchto dvou institucí je velmi výhodná.

„Systém práce je odlišný, a to je právě jedna z výhod provozování praxe v obou typech zařízení. Z mého pohledu je nesmírně důležité propojení privátního kožního sanatoria s MN,“ tvrdí MUDr. Duchková. Těžší případy, které zachytí v privátním zařízení, okamžitě odesílá do MN. Naopak případy, které již nevyžadují hospitalizaci, tedy náročnější léčbu, směřují do kožního sanatoria.

Pokud jsou daná jasná pravidla, nejde o žádný problém. Je o tom přesvědčen primář očního oddělení MN Pavel Sušický.

„Pokud lékař vykonává soukromou praxi mimo pracovní dobu, čemuž by měl odpovídat i jeho úvazek, je to podle mne v pořádku. Samozřejmě je nutné stanovit jasná pravidla. Například v soukromé praxi nesmí ošetřovat pacienty hospitalizované v nemocnici, což je v MN vyřešeno,“ doplnil MUDr. Sušický. Připomněl skutečnost, že ve vyspělých západoevropských zemích, jako je Německo či Rakousko, je souběh praxí obvyklý. Přesto se praxe nesmí vůbec projevit na práci lékaře ve státním zařízení.

V západní Evropě sice lékaři mají soukromé praxe, podle primáře neurochirurgie MN Martina Sameše z nich ale přetahují pacienty do nemocnice.

„V českém systému zdravotnictví se mi zdá, že privátní praxe spíš nemocnici odčerpávají peníze. Ti lidé by proto měli být lépe zaplaceni v nemocnici, aby své priváty mít nemuseli,“ míní MUDr. Sameš.

Tomáš Prchal, Ústecký deník, 10.5.2001

Ohodnoťte tento článek!