Přejít na obsah

Lékaři: Nových případů rakoviny plic by mohlo začít ubývat

zpět
29.9.2017
zvětšitZdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

 

Nových případů rakoviny plic, která je v 80 procentech způsobena kouřením, by podle odhadů mohlo v příštím roce začít ubývat. Nových diagnóz ubývá u mužů, u žen zatím ne.

Podle primáře kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Jiřího Votruby je celková pokles zřejmý v USA, v Česku počet pacientů zůstává několik let na stejné úrovni. Řekl to na tiskové konferenci sdružení Onkomaják.

Mezi nádory je rakovina plic nejčastější příčinou smrti. Pět let od diagnózy v pokročilém stádium přežije 16 procent pacientů. Pokud je ale nemoc zachycená brzy, dá se úspěšně vyléčit u 60 až 70 procent. Ve středně pokročilém stádiu nemoci, pokud nemá nádor takzvané metastázy, čili další ložiska mimo plíce, jde o 20 až 25 procent pacientů.

„Kdyby najednou všichni přestali kouřit, nemoc se bude projevovat ještě dvacet let,“ uvedl onkolog z VFN David Feltl. Polovina nově odhalených nádorů plic je u bývalých kuřáků.

Základem úspěšné léčby je podle Votruby včasné odhalení. „Rakovina plic nebolí. Až ve chvíli, kdy vykašlete krev, začne vás něco bolet nebo výrazně hubnete, tak začnete řešit, že je něco špatně, ale to už bývá třetí nebo čtvrté stadium,“ dodal. K častější diagnóze by podle něj mohli přispět praktičtí nebo plicní lékaři. Pacienta, který hodně kouří a na spirometrickém vyšetření dechu je mu zjištěn začátek obstrukce dýchacích cest, by měl podstoupit vyšetření na počítačové tomografii. „Takoví pacienti mají zhruba čzyřikrát vyšší riziko plicní rakoviny, a už stojí za to je vyšetřovat,“ uvedl Votruba.

Ročně onemocní rakovinou plic přes 6000 Čechů. V roce 2015, ze kterého pochází poslední data, to bylo 6476 nových případů, 5328 lidí rakovině plic podlehlo. Počet nově objevených nádorů v posledních letech klesá u mužů, ale roste u žen. Pokročilé stadium má osm z deseti nově diagnostikovaných. Pro příští rok odborníci předvídají asi 6350 nově odhalených nádorů plic.


Komentovat článek: Lékaři: Nových případů rakoviny plic by mohlo…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékaři: Nových případů rakoviny plic by mohlo…

Komentáře

1 komentář
Do you need a financial assistance  | 1. 10. 2017 15:26

Dobrý den, jsem věřitel ze zahraničního úvěru, rozhodl jsem se poskytnout krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé úvěry upřímným lidem, kteří se i přes své měsíční příjmy snaží čelit základním potřebám. Úroková sazba z úvěrů činí 2% z celkových úvěrů a podmínek poskytování úvěrů je velmi jednoduché. Požadované úvěry jsou získány během několika hodin po podání žádosti. Pokud máte zájem, kontaktujte nás prostřednictvím tohoto e-mailu (GONZALEZANDRESLOAN@GMAIL.COM)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné