Přejít na obsah

Lékaři: Obáváme se, že naše platy se sníží

zpět
12.1.2007

Na chystaný přerod státní nemocnice v zařízení soukromého typu nepohlížejí přerovští lékaři s velkým optimismem. Především se bojí, že se v den přechodu do akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje ztenčí jejich výplaty...

až o několik tisíc korun.

A to se jim nelíbí. Pod střechou akciovky se nebude od 1. července zabydlovat jen přerovská nemocnice, ale také prostějovská a šternberská. I tam panují podobné obavy.

„Strach máme hlavně ze snížení mezd. Mluví se o tom, že by každý z nás mohl mít až o pět tisíc menší výplatu. Ředitelství nemocnice uvádí, že v Přerově je průměrný plat lékaře asi 28 tisíc korun. Mám pocit, že propadnout se ještě dolů by bylo výsměchem,“ uvedl jeden z přerovských chirurgů.

Někteří lékaři dokonce uvažují, že na plánovanou transformaci a její dopady ani nebudou čekat a raději zavčas odejdou. „Zrovna zvažuji jednu nabídku, ale musel bych se za prací i s rodinou stěhovat do Čech. Nechci ale v Přerově čekat na chvíli, kdy jako erudovaný lékař s mnohaletou praxí přinesu domů směšný plat,“ vyjádřil se další z lékařů.

O obavách podřízených z chystané změny ví i ředitel Nemocnice Přerov Zdeněk Horák. „Je mi známo, že lékaři mají strach o dostatečné finanční ohodnocení své práce, ostatní zaměstnanci mají zase obavy ze ztráty zaměstnání. Chci zdůraznit, že nutné personální a organizační změny už byly v přerovské nemocnici realizovány, takže kvalifikovaní specialisté se nemusí bát o práci. Navíc se žádná racionálně se chovající firma nezbavuje odborníků, naopak se je snaží maximálně motivovat,“ uklidňuje situaci ředitel Horák.

Jak dále připomněl, nepředpokládá se ani redukce žádných oborů. „Spolupráce v rámci akciovky bude především v oblasti ekonomické, kdy se zefektivní zejména zavádění nových, převážně drahých medicínských přístrojů a postupů,“ doplnil.

O tom, zda lékaři budou mít nižší plat než doposud zatím nehodlá spekulovat. Každopádně odmítá, že by průměrný plat lékařů přerovského špitálu činil jen 28 tisíc. „Je to přesně 43 816 korun,“ řekl.

Nové Přerovsko


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Nové Přerovsko

Komentovat článek: Lékaři: Obáváme se, že naše platy se sníží

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři: Obáváme se, že naše platy se sníží

Komentáře

dalších 5 komentářů
Bohumír Šimek Světlo na konci tunelu!  | 15. 01. 2007 17:42

Až se budou muset naši pacienti v nemocnicích domlouvat s lékaři arabštinou, rumunštinou, bulharštinou, ruštinou... pak stoupne cena kvalitního ambulantního lékaře a konečně se otevře cesta k přirozeným vztahům ve zdravotnictví!

Tomáš Vodvářka Re:obáváme se,že se naše platy sníží  | 14. 01. 2007 11:47

Vážený pane kolego, Vaše stanovisko chápu jako obavy o plat, což je jistě podstatné. Nicméně - není mi zcela jasné, co v případě těchto nemocnic, kde se snižují mzdy, dělají odborové organizace. Mám za to, že i ten největší kapitalista nemá za cíl svou nemocnici zrušit. Z tohoto pohledu pak stačí, když se lékaři domluví a mzdy si vykopou. Chce to jen určitý díl osobní odvahy a odpovědnosti. Navíc - hovořil jsem s několika lékaři ohledně LOKem forsírovaného zákoníku práce. Jsou to všechno lékaři z nemocnic. Jejich odpověď - samej Ananas.

vratislav Kraus sen. obáváme se,že se naše platy sníží  | 12. 01. 2007 19:20

To si pište, že ano,že Vás kolegy oholí! Všude se podnikatelé / většinou společnosti založené právníky/ zahojily tím,že okradli zdravotníky na platech!Chci vidět,jak vybruslí ze zákoníku práce /l hod. nařízené práce ve službě = l hodina prům.platu+příplatky za so a ne a svátky a noc atd.= l hodina náhradního volna/ a žádné čekání !!.Jistě vymyslí nějakou hnusárnu,jako to dělají všude jinde!Pracuji ve státním zařízení,ale tady alespoň dodržují předchozí tabulky a bojí se odchodu kvalifikovanýách lékařů do Německa a dál.Přesto se snaží podvádět a pod nátlakem nás nutí k t.zv."pohotovosti mimo pracoviště"-prý to je právně průchodné.Nenechte se nalomit a nakopejte je do "ananasu"!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné