Lékaři: Obáváme se, že naše platy se sníží

Titulní obrázek

Na chystaný přerod státní nemocnice v zařízení soukromého typu nepohlížejí přerovští lékaři s velkým optimismem. Především se bojí, že se v den přechodu do akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje ztenčí jejich výplaty…

až o několik tisíc korun.

A to se jim nelíbí. Pod střechou akciovky se nebude od 1. července zabydlovat jen přerovská nemocnice, ale také prostějovská a šternberská. I tam panují podobné obavy.

„Strach máme hlavně ze snížení mezd. Mluví se o tom, že by každý z nás mohl mít až o pět tisíc menší výplatu. Ředitelství nemocnice uvádí, že v Přerově je průměrný plat lékaře asi 28 tisíc korun. Mám pocit, že propadnout se ještě dolů by bylo výsměchem,“ uvedl jeden z přerovských chirurgů.

Někteří lékaři dokonce uvažují, že na plánovanou transformaci a její dopady ani nebudou čekat a raději zavčas odejdou. „Zrovna zvažuji jednu nabídku, ale musel bych se za prací i s rodinou stěhovat do Čech. Nechci ale v Přerově čekat na chvíli, kdy jako erudovaný lékař s mnohaletou praxí přinesu domů směšný plat,“ vyjádřil se další z lékařů.

O obavách podřízených z chystané změny ví i ředitel Nemocnice Přerov Zdeněk Horák. „Je mi známo, že lékaři mají strach o dostatečné finanční ohodnocení své práce, ostatní zaměstnanci mají zase obavy ze ztráty zaměstnání. Chci zdůraznit, že nutné personální a organizační změny už byly v přerovské nemocnici realizovány, takže kvalifikovaní specialisté se nemusí bát o práci. Navíc se žádná racionálně se chovající firma nezbavuje odborníků, naopak se je snaží maximálně motivovat,“ uklidňuje situaci ředitel Horák.

Jak dále připomněl, nepředpokládá se ani redukce žádných oborů. „Spolupráce v rámci akciovky bude především v oblasti ekonomické, kdy se zefektivní zejména zavádění nových, převážně drahých medicínských přístrojů a postupů,“ doplnil.

O tom, zda lékaři budou mít nižší plat než doposud zatím nehodlá spekulovat. Každopádně odmítá, že by průměrný plat lékařů přerovského špitálu činil jen 28 tisíc. „Je to přesně 43 816 korun,“ řekl.

Nové Přerovsko

Lékaři: Obáváme se, že naše platy se sníží
Ohodnoťte tento článek!