Lékaři odmítají pracovní soboty

Titulní obrázek

Zákoník práce platný od ledna letošního roku ukončil letitou praxi, kdy nemocniční lékaři museli část nočních a víkendových služeb vykazovat jako tzv. čekání na práci, tedy jako mnohem hůře placenou pracovní pohotovost…

Nový Zákoník práce, který respektuje skutečnost, že i lékaři jsou pouze lidé, kteří mají právo být unavení, usvědčil ze lži celé garnitury polistopadových politiků, kteří se nám opakovaně snažili namluvit, že v ČR máme nadbytek lékařů nebo že je české zdravotnictví příliš drahé. Opak je pravda.

Za dosavadní peníze jsou slušná evropská kvalita i široká dostupnost lékařské péče dále neudržitelné a špatné finanční ohodnocení je hlavní příčinou, proč naši kvalifikovaní lékaři odcházejí do zahraničí.

Počátkem roku hodlal ministr Julínek řešit nedostatek lékařů tím, že do našich nemocnic zval kolegy z Rumunska a Bulharska. Naši pacienta mohou zůstat klidní, rumunsky a bulharsky se nebudou muset učit, on totiž o práci za českou mzdu žádný lékař z těchto zemí zájem neprojevil.

Aby vyřešil nedostatek lékařů a umožnil nemocnicím ušetřit na mzdách; ano, tak upřímně svůj návrh na jednání tripartity obhajoval, vymyslel tedy ministr Julínek něco ještě zajímavějšího. Požaduje pro vládu zmocnění, aby tato mohla svým pouhým nařízením upravit pracovní dobu pro zdravotníky jinak. Jak?

I na tuto otázku nalezneme odpověď v ministrově textu. Základní pracovní doba by pro tuto skupinu, v očích resortního ministra zřejmě podřadných občanů s menšími právy, nebyla 40 hodin týdně, ale 48 hodin. Tedy šestý pracovní den.

Jistě, i ministr Julínek si je vědom, že již nežijeme v období totality, a navrhuje, že s těmito pracovními sobotami by museli zdravotníci dobrovolně souhlasit. Vzhledem k nerovnovážnému postavení zaměstnance a zaměstnavatele by však jistě taková „dobrovolnost“ byla více než sporná.

Nemocnice by ušetřily, neboť by Julínkovy pracovní soboty nemusely zdravotníkům platit vůbec, anebo by jim alespoň sebraly příplatky za přesčasovou práci. Nedostatek lékařů hodlá ministr zdravotnictví řešit způsobem, který by z nemocnic vyhnal další stovky kvalifikovaných kolegů.

Nešvar ilegální lékařské práce, před jejímiž důsledky komora varuje, nelze řešit tím, že ji ministr zdravotnictví zlegalizuje. To je stejně absurdní, jako kdyby ministr dopravy požadoval zrušit omezení maximální rychlosti v obcích s odůvodněním, že toto nařízení stejně část řidičů porušuje.

Limity přesčasové práce jsou v prvé řadě normou na ochranu pacientů, kteří mají právo na to, být léčeni nejenom kvalifikovanými, ale i odpočinutými lékaři. Vždyť kdo z nás by se chtěl nechat například v pondělí dopoledne operovat chirurgem, který je v práci již od pátečního rána, tedy čtvrtý den, přičemž se tři noci nevyspal. Nikdo. Ani ministr ne.

Milan Kubek,prezident ČLK, Právo

Ohodnoťte tento článek!