Přejít na obsah

Lékaři odmítají pracovní soboty

zpět
28.11.2007

Zákoník práce platný od ledna letošního roku ukončil letitou praxi, kdy nemocniční lékaři museli část nočních a víkendových služeb vykazovat jako tzv. čekání na práci, tedy jako mnohem hůře placenou pracovní pohotovost...

Nový Zákoník práce, který respektuje skutečnost, že i lékaři jsou pouze lidé, kteří mají právo být unavení, usvědčil ze lži celé garnitury polistopadových politiků, kteří se nám opakovaně snažili namluvit, že v ČR máme nadbytek lékařů nebo že je české zdravotnictví příliš drahé. Opak je pravda.

Za dosavadní peníze jsou slušná evropská kvalita i široká dostupnost lékařské péče dále neudržitelné a špatné finanční ohodnocení je hlavní příčinou, proč naši kvalifikovaní lékaři odcházejí do zahraničí.

Počátkem roku hodlal ministr Julínek řešit nedostatek lékařů tím, že do našich nemocnic zval kolegy z Rumunska a Bulharska. Naši pacienta mohou zůstat klidní, rumunsky a bulharsky se nebudou muset učit, on totiž o práci za českou mzdu žádný lékař z těchto zemí zájem neprojevil.

Aby vyřešil nedostatek lékařů a umožnil nemocnicím ušetřit na mzdách; ano, tak upřímně svůj návrh na jednání tripartity obhajoval, vymyslel tedy ministr Julínek něco ještě zajímavějšího. Požaduje pro vládu zmocnění, aby tato mohla svým pouhým nařízením upravit pracovní dobu pro zdravotníky jinak. Jak?

I na tuto otázku nalezneme odpověď v ministrově textu. Základní pracovní doba by pro tuto skupinu, v očích resortního ministra zřejmě podřadných občanů s menšími právy, nebyla 40 hodin týdně, ale 48 hodin. Tedy šestý pracovní den.

Jistě, i ministr Julínek si je vědom, že již nežijeme v období totality, a navrhuje, že s těmito pracovními sobotami by museli zdravotníci dobrovolně souhlasit. Vzhledem k nerovnovážnému postavení zaměstnance a zaměstnavatele by však jistě taková „dobrovolnost“ byla více než sporná.

Nemocnice by ušetřily, neboť by Julínkovy pracovní soboty nemusely zdravotníkům platit vůbec, anebo by jim alespoň sebraly příplatky za přesčasovou práci. Nedostatek lékařů hodlá ministr zdravotnictví řešit způsobem, který by z nemocnic vyhnal další stovky kvalifikovaných kolegů.

Nešvar ilegální lékařské práce, před jejímiž důsledky komora varuje, nelze řešit tím, že ji ministr zdravotnictví zlegalizuje. To je stejně absurdní, jako kdyby ministr dopravy požadoval zrušit omezení maximální rychlosti v obcích s odůvodněním, že toto nařízení stejně část řidičů porušuje.

Limity přesčasové práce jsou v prvé řadě normou na ochranu pacientů, kteří mají právo na to, být léčeni nejenom kvalifikovanými, ale i odpočinutými lékaři. Vždyť kdo z nás by se chtěl nechat například v pondělí dopoledne operovat chirurgem, který je v práci již od pátečního rána, tedy čtvrtý den, přičemž se tři noci nevyspal. Nikdo. Ani ministr ne.

Milan Kubek,prezident ČLK, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři odmítají pracovní soboty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři odmítají pracovní soboty

Komentáře

dalších 33 komentářů
Re:Re:lekar v ekonomicke emigraci  | 4. 12. 2007 07:57

plati se pochopitelne vic a nenabizi take nic,jsou to stejne parazitarni oragnisace, ale alespon je z ceho platit, dokonce musim platit do dvou komor, ale vzhledem k platu mi to nevadi. Tak je to.

Jiří Wicherek Re:ad dr.Wicherek  | 30. 11. 2007 22:01

Mily kolego, ne, nejsem v "užším". Ba, mam nejcerstvejsi zkusenost, ze nejsem v "uzsim" zadan:-)). Nemam tedy o nic vice informaci, nez mate Vy. Ad 1) mam obdobny pocit. Ano, i ja jako nanejvyse zadouci vidim vypracovat ochranu soukromého sektoru. K tomu je vsak nezbytna jedna malickost - sjednoceni lekarskeho stavu, ci alespon te jeho tzv. soukrome casti. myslite, ze je to mozne? Je k takovemu sjednoceni vule? Ad 2. Ano, bylo by dobré mít jasno. Konkrétní krok, soudní rozřešení, vsak, dle meho laickeho nazoru, muze nastat ouze po podani konkretni osobou. Kdo se toho chopi, resp. kdo by se chopit mel? Ad 3. Pokud mohu pozorovat, ocekavani kolegu, nemocnicnich lekaru je celkem naplnovano. Soudim totiz, ze podpory jejich kroku se jim, byt s tim mnozi, ano i lekari, nesouhlasi, od vedeni Komory dostava. Pravda za cenu nalepky odborarske komory. Co se te ochoty jíti i ven jsem, priznavam, ponekud skepticky. Takovych akci uz bylo... Ono totiz nestaci jen vyjit ven. Z toho si stat nic nedela. I proto mam za to, ze ta akce musi byt radne pripravena (viz v bode 1 o sjednoceni), nacasovana... Dalsi blamaz neni zadouci Kritika od politiku je samozrejma. ONI chteji vladnout, mit klid na praci..., tedy, no, rekneme na praci.... Ne, nechteji byt ruseni.... Ad Poslední konkrétní krok - jak byste si ten jasny rozchod s tou udajnou politickou minulostí Komory predstavoval? Vite, je zajimave, ze kdyz komora zadala a dokonce dosahla odvolani ministru zdravotnictvi Davida, Souckove... kupodivu ji nikdo ze zpolitizovani neobvinil, natoz z vazby na nejakou politickou stranu... Neni Vam to divne?

Pavel Šíp Re:Re:lekar v ekonomicke emigraci  | 29. 11. 2007 16:47

Nebyl jsem v ekonomické emigraci, ale v severní Africe. Podmínkou legálnosti práce bylo členství v červeném půlměsíci. Roční poplatek byl velmi nízký, ale nejkratší doba, na kterou bylo možno platit bylo 10 let.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné