Lékaři odmítli sloužit

Doslova pozdvižení vyvolala v jihovýchodní části Jindřichohradecka zpráva, že v Dačicích bude od pondělí zrušena pohotovost pro dospělé. Ukončení LSSP…

Dačice – Okresní úřad v J. Hradci se s lékaři z Dačicka nedohodl. Pohotovost se ruší… Doslova pozdvižení vyvolala v jihovýchodní části Jindřichohradecka zpráva, že v Dačicích bude od pondělí zrušena pohotovost pro dospělé. Ukončení takzvané lékařské služby první pomoci, kterou v průměru vyhledávalo 13 lidí denně, oznámil Okresní úřad v Jindřichově Hradci v reakci na neúspěšná jednání se soukromými praktickými lékaři z Dačicka a Slavonicka. Pět z osmi lékařů, kteří v této části okresu působí, totiž odmítlo podepsat smlouvy na zajištění této činnosti pro letošní rok. Okresní úřad pak byl nucen konstatovat, že držení služeb pouze ve třech lidech je nemyslitelné.

Na nedohodu státu s lékaři doplatí nejvíce pacienti, které okresní úřad odkazuje na pohotovost v J. Hradci. Lidé z Dačicka by se tak v nočních hodinách či o víkendu měli v případě zhoršení zdravotního stavu vydat hledat pomoc do více než čtyřiceti až padesáti kilometrů vzdáleného okresního města . . .

Lékaři, s nimiž okresní úřad vedl intenzívní jednání, dali státu nůž na krk. Konstatovali, že jsou ochotni sloužit pouze v případě zvýšení finanční odměny o třicet procent.

„Splnění takových požadavků ale v možnostech okresního úřadu není. I tak patří odměny lékařů z Dačicka v rámci pohotovostí k nejvyšším v celém Jihočeském kraji,“ sdělil nám včera tiskový mluvčí okresního úřadu Ivo Ježek.

Praktičtí lékaři však neúnavně opakují, že nabídnuté ohodnocení za pohotovost je pro ně nedostačující.

„Musí se vzít v úvahu, že objem naší práce se podstatně zvýšil poté, co byla vloni na podzim zrušena pohotovost na Telčsku. Dále nikdo nepočítá s valorizací,“ obhajuje postoj svůj i kolegů privátní dačický lékař Pavel Syrůček.

S trpkostí přijímají zprávu o ukončení pohotovosti i starostové z Dačicka, které chování lékařů nemile překvapilo.

„Zapomněli na své pacienty,“ říkají otevřeně. Smířeni se scénářem zhoršení zdravotní péče ale nejsou.

„Obrátíme se na okresní úřad s požadavkem, aby pohotovost zrušena nebyla,“ nastínil včera očekávanou reakci rady města starosta Dačic Jan Jelínek.

MARCELA KŮRKOVÁ, VILÉM KASPER, Českobudějovické listy, 10.1.2002

Ohodnoťte tento článek!