Lékaři onkologickým pacientům předepisují málo léků na bolest

Čeští lékaři stále předepisují onkologickým pacientům trpícím silnou bolestí méně tišících léků než jejich kolegové ve vyspělých zemích. Důvodem jsou zejména přetrvávající obavy z toho, že morfin a další opioidy způsobují závislost nebo různé zdravotní problémy.

Podle odborníků jde však pouze o mýty a pověry a pacientům takové nebezpečí nehrozí, navíc jsou jim k dispozici stále kvalitnější medikamenty. Novinářům to v Praze řekl místopředseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti České lékařské společnosti Jiří Kozák.

Důvodem nižší spotřeby jsou podle Kozáka rovněž snahy lékařů uspořit. „Zejména léky pro ambulantní pacienty jako prášky a náplasti jsou poměrně drahé,“ řekl ČTK Kozák.

Mezinárodní srovnání kvality analgetické péče v jednotlivých zemích vycházejí právě ze statistik spotřeby morfinu. „Zatímco před deseti lety jsme se pohybovali kolem 40. místa, dnes už jsme se dostali asi o deset příček výše,“ konstatoval Kozák.

Přes zlepšení situace je podle něj třeba dále přesvědčovat lékaře, aby se nebáli pacientům opioidy předepisovat. „Na nejsilnější bolesti budou v dohledné budoucnosti stále nejvhodnějšími preparáty,“ prohlásil. Nejenže jsou nejúčinnější, navíc mají oproti jiným typům léků méně nežádoucích účinků.

Na nádorová onemocnění v ČR ročně umírá přes 27.000 lidí. Bolestí mohou trpět i pacienti v časnějších fázích onemocnění; některé formy rakoviny jako třeba nádory slinivky břišní či metastáze v kostech podle lékařů často provází bolest přímo nesnesitelná.

I pacienti, jejichž bolest bývá tišena stálou medikací, přitom mohou trpět několikrát denně náhlými vzplanutími bolesti; odborníci ji označují jako bolest průlomovou. Trvá několik desítek minut, takže běžné léky na ni působí až s přílišným zpožděním.

Právě proti průlomové bolesti působí nový přípravek, který se aplikuje vstříknutím do nosní sliznice. Jeho výhodou je podle odborníků rychlost účinku, který však trvá pouze krátkou dobu; organismus pacienta proto není zatížen vyšší dávkou trvalé medikace.

Ohodnoťte tento článek!