Lékaři peníze vyberou, ale pacienty bít nebudou

Titulní obrázek

Ve chvílích, kdy má pomalu vstupovat v platnost nová reforma zdravotnictví, začínají placení poplatků bojkotovat nejen osobnosti veřejného života. Co čeká pacienty v ordinacích okresních praktiků od nového roku…

Reforma zdravotnictví není podle praktiků šťastná, ale výzvu osobností odmítají

? „Budeme ordinovat podle zákona, tedy poplatky bude inkasovat sestřička a pacient dostane potvrzení. Myslím, že problémy nebudou, vždycky se dá nějak domluvit. Naprostý nesmysl je výzva osobností k občanské neposlušnosti, je to přízemní akt,“ vyjádřil se dlouholetý táborský praktik Rudolf Hes.

Výběrčí daní

Od 1. ledna 2008 vstoupí v platnost poplatky za návštěvu u lékaře, za výdej léku nebo za pobyt v nemocnici ve výši třicet, šedesát a devadesát korun. Pacient si k lékaři nemusí brát hotovost v případě preventivní prohlídky, diagnostického vyšetření nebo pokud lékař neprovedl klinické vyšetření. „Kromě příplatku na provoz motorového vozidla pro zdravotně tělesně postižené nám veškeré výhody zruší. Nové berle si budu muset koupit ze svého, baterie do naslouchátka také a ještě se mi o několik stovek korun zvýší výdaje za léky,“ stěžovala si důchodkyně Božena Rusová z Tábora. „Reformu jsem si představovala jinak, s tímto způsobem vybírání poplatků nesouhlasím, to už s lékaři nebudeme mít nic společného. Kvůli zákonu se zhorší vztah praktiků k pacientům, ordinaci se zvýší výdaje za nové počítačové programy a agendu, sestřička bude ztrácet čas papírováním a přijímáním hotovosti a třeba budou vznikat i fronty. Přijdu si jako výběrčí daní nebo směnárna. Já to nevidím dobře, kdo zaplatí, zaplatí, kdo nezaplatí, bít ho nebudu,“ uvedla praktická lékařka Hana Menglerová ze Soběslavi. Podle její výpovědi jsou tři čtvrtiny občanů nespokojení, především senioři se obávají třicetikorunového poplatku za každou položku na receptu.

Generika a svědění

„Pokud mají na receptu pět položek, zaplatí sto padesát korun jen za napsání všeho na papír. Lékárník může místo doktora vydávat náhrady léků, takzvaná generika, ale ty mají mnohdy vedlejší účinky jako svědění, vyrážku nebo zvracení. To pak lékaři nemusejí být vůbec,“ řekla s tím, že české zdravotnictví by potřebovalo novou reformu. „Já nebývám často nemocný, ale zajdu ke svému lékaři

naschvál. Vybírání poplatku přímo v ordinaci si nenechám ujít, na to se půjdu kouknout a hodím se snad marod,“ zavtipkoval Pavel Pokorný ze Sezimova Ústí.

Proti ústavě?

Mezi praktiky se také objevují názory o protiústavnosti reformy, někteří neskrývají udivení nad politickou přelétavostí bývalého ministra Davida Ratha.

„Za svého působení nastartoval spoluúčast pacientů na platbách a nyní se staví na druhou stranu. Způsob vybírání poplatků zatím nemám vyřešený, ale budu jednat podle zákona. Pokud se ale zákonodárci nedomluví, zdravotnictví čeká katastrofa,“ naznačil praktický lékař z Tábora Radko Luňák. Veselská lékařka Vladimíra Jirchářová si bude případné nedoplatky zaznamenávat do karty pacienta. „Při opakovaných nedoplatcích pacientovi navrhnu změnu lékaře. Radost z poplatků nemám, měla by se změnit ústava, která uvádí bezplatné zdravotnictví. Jinak jsou platby protiústavní,“ reagovala. V kostce lze tedy říci, že praktičtí lékaři okresu s dosavadní podobou reformy nesouhlasí, ale jsou pro spoluúčast pacientů na platbách. Při zavádění reformy nebudou vymáhat peníze radikálně, což je podle jejich slov pod jejich úroveň. Předsednictvo KDUČSL v úterý rozhodlo, že po půl roce od zavedení systému chtějí jeho dopady zhodnotit a pokud by se ukázalo, že má negativní efekt na méně majetné lidi, navrhne jeho úpravu.

Daniel Vacek, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!