Lékaři: Plánovaný porod doma je hazard

Plánovaný porod doma je hazard, matka totiž ohrožuje nejen sebe, ale i nenarozené dítě. Myslí si to drtivá většina porodníků. Na rozdíl od několika průkopnic, které se snaží dokázat, že mladé zdravé a předem informované a připravené ženě doma nic nehrozí, zvláště pokud rodí za asistence vyškolených zdravotnic…

České Budějovice –

„Porod je přirozený proces, který naopak lékaři narušují tím, že matce podávají různé léky. Některé dítě je přirozený závodník, jiné je zase pomalejší, ale každé ví, kudy ven,“ je přesvědčena Zuzana Štětková, porodní asistentka z Hnutí za aktivní porod.

Lékaři to ale tak jednoduše nevidí. „Pokud přijdou komplikace, nezmůže s nimi nic ani matka, ani asistentka. Nemají potřebné vybavení a přístroje, na rozdíl od nemocnice. Ať si říkají, co chtějí, že mají dost času se v případě nouze dostat do nemocnice, ale v současném provozu ve městě to nemusí být pravda,“ kroutí hlavou lékař-porodník.

Marcelka přerušila nulovou statistiku

Jindřichohradecko – Podle oslovených matrikářek nerodila žádná žena z Jindřichohradecka vloni doma. Matrikářky městských úřadů o místě porodu informuje příslušná porodnice.

Letos to už však neplatí. V pondělí 11. července porodila doma nečekaně a překotně matka dnes už pěti dětí Jiřina Pišná z J. Hradce. V noci se jí za pár minut narodila v pořadí čtvrtá dcera Marcela, která po porodu vážila téměř čtyři a půl kila.

„Tento rychlý porod proběhl naštěstí bez komplikací. Manželka si poradila sama. Z nového přírůstku do rodiny mám samozřejmě velkou radost,“ uvedl pětinásobný otec Radek Pišný.

Je samozřejmě rozdíl, zda se jedná o předem zvolené porody doma nebo tak zvané překotné, kdy rodička už nestihne do porodnice dojet. Přesto většina dotázaných žen by raději volila pro porod svého dítěte materiálně i personálně lépe zabezpečenou, nicméně leckdy neosobní, porodnici.

Porod doma je nerozum, riziko komplikací stoupá

Písek – Místní porodníci se ročně pokoutně dozvědí až o čtyřech případech porodů doma. Hazardováním žen nejen se životem svým, ale i dítěte, nadšeni nejsou.

„Může se stát, že žena porodí cestou do porodnice,“ připouští primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek MUDr. Václav Vlášek. „Ale bohužel zjišťujeme, že čím dál více žen porodí dítě záměrně doma, aniž by se poradily s lékařem,“ nelíbí se mu tento způsob riskování. Bez asistence lékařů totiž stoupá riziko úmrtí.

Je třeba reálné, aby fungovali porodníci na telefon? Rodička by v hodině „H“ zavolala, lékař by přijel k ní domů . . . „To si nedokážu představit. Pochybuji, že by některý z lékařů vzal na sebe tak velké riziko. Kdyby porod nedopadl dobře, porodník by se okamžitě ocitl před soudem a ztratil licenci. K tomu se nikdo nepropůjčí,“ míní primář.

„Ženské, které chtějí porodit doma, jsou kaskadérky. O co jim jde? Dokázat, že umějí žít v souladu s přírodou. To je přece v dnešní době absurdní!“ kroutí hlavou jedenatřicetiletá Pavla z Písku.

„Já mám naopak pocit,“ navazuje její kamarádka Monika, „že lékaři propadli stereotypu. Přečetla jsem spoustu knížek, v nichž se popisuje, jak ještě v minulém století rodily ženy třeba v kleče nebo ve stoje – prostě přirozeným způsobem. Dnes v případě komplikací raději volí císařský řez.“

Porody doma? Lékaři jsou kategoricky proti

Strakonice – Budoucí maminky mají z porodu v domácím prostředí obavy. Vnímají toto prostředí jako málo připravené pro sebemenší komplikace, které by mohly nastat.

„Porod doma neumožňuje takovou péči a jistotu pro matku i dítě jako v porodnici,“ řekla ženská lékařka MUDr. Dagmar Járová. Osobně s takovým postupem nesouhlasí.

Ženský lékař MUDr. Jaromír Topinka si myslí, že porody doma jsou velkým nesmyslem. „Je tu spousta nebezpečí jak pro matku, tak pro dítě,“ stojí si za svým kategoricky lékař.

MUDr. Lubomír Vokatý se setkal s případem, kdy budoucí maminka přišla za ním do ordinace s názorem rodit doma. „Vysvětlil jsem jí, že to není dobrý nápad a že rizika jsou moc velká,“ vzpomíná lékař. Jak se ale budoucí matka rozhodla, neví. „Už do ordinace nepřišla,“ dodal.

Podle něj tento systém dobře funguje v Holandsku, kde je celá porodní síť zaměřena na porody doma. A to včetně sanitky a pojišťoven.

Počet zájemkyň o porod doma pomalu roste

Tábor – „Chápu ženy, které chtějí porodit doma, ale ve většině českých porodnic je dobrá péče,“ říká porodní asistentka Olina Havlíčková z Tábora. Ženy, které se pro porod doma rozhodnou, mají často vysokoškolské vzdělání a přesně vědí, co chtějí.

Z velké části se jedná o druhorodičky, které měly v minulosti s porodem špatnou zkušenost. „Porod doma je riskantní, ale tyto maminky chápu,“ tvrdí Havlíčková. Přesto počet zájemkyň o tuto alternativu roste, od jara o ni na Táborsku projevilo zájem již asi devět nastávajících maminek, které si přály, aby jim pomohla „porodní bába“.

„Nedělám to. Chci totiž vykonávat jednu práci pořádně, a protože se především starám o maminky před a po porodu, nebylo by dobré, kdybych ještě pomáhala rodit,“ říká Havlíčková.

V Praze jsou takové asistentky čtyři. Jejich služeb využila i žena, která porodila své deváté dítě – jediné, které se vysokoškolsky vzdělané tlumočnici narodilo v Čechách.

„Nastávajícím maminkám, které tápou, doporučuji návštěvu v porodnici, kde si mohou vše v klidu prohlédnout, na všechno se vyptat. Od dob socialismu se mnohé zlepšilo, jen to některé maminky nevědí. Například porodnice v táborské nemocnici má výbornou úroveň,“ chválí táborská porodní asistentka.

Českobudějovické listy

Lékaři: Plánovaný porod doma je hazard
Ohodnoťte tento článek!