Přejít na obsah

Lékaři podpořili Hegera, ten chystá jednání s premiérem

zpět
22.11.2010
ČLK
zvětšitČLK
Autor: člk

ČLK | Autor: člk

 

Delegáti České lékařské komory vyjádřili na víkendovém sjezdu jasnou podporu ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. Vyzvali ho k větší razanci a důraznějšímu postupu. Ministr přiznal, že situace ve zdravotnictví je kritická, chce jednat s premiérem.

Reforma zdravotnictví, kterou chystá ministr Leoš Heger (TOP 09), má jasnou podporu České lékařské komory(ČLK). Šéfovi resortu to alespoň potvrdili delegáti víkendového sjezdu stavovské organizace. Podporu má i sám ministr, lékaři se shodli na tom, že jeho odvolání by kritické situaci ve zdravotnictví rozhodně nepomohlo.

Lékaři tak reagovali na skutečnost, že Heger čelí kritice spolustraníků i koaličních partnerů kvůli nedostatečné razanci a pomalému postupu při přípravách reforem. Ministr jim za projev důvěry sice neslíbil okamžité navýšení mezd, o které lékaři intenzivně usilují, vzkázal ale, že se pokusí lékařům navýšení mezd přislíbit alespoň do budoucnosti.

Chce dosáhnout toho, aby se zdravotnictvím zabývala vládní koalice a ve středu míří na premiérem Petrem Nečasem.

„Byl by potřeba signál, že se stát do budoucna hodlá o zdravotnictví starat a neodsouvat ho jako prioritu. Budu chtít, aby se diskutovalo o tom, jestli nejsou výhledové rezervy pro rok 2012,“ uvedl Heger.

Příjmy lékařů jsou rizikové

Heger připustil, že pokud 7000 z 16.000 nemocničních lékařů, kteří jsou připraveni kvůli nespokojenosti s platy podat na konci roku výpověď, ji skutečně podá, situace bude kritická.

Potvrdil, že právě příjmy lékařů pokládá za rizikové. Jednal opakovaně s mladými lékaři a odboráři a pochopil prý, že výhružky o odchodu myslí opravdu vážně. Přesto doufá, že tak velký počet lékařů neodejde.

Komora nabídla pomoc při tvorbě nových zákonů

ČLK v usnesení zásadně odmítla, aby se základem reformy staly zákony připravené exministrem Tomášem Julínkem (ODS), a nabídla Hegerovi pomoc při tvorbě nových zákonů. Požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, zejména zvýšení platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Sjezd podpořil záměr ministra omezit rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Požaduje vytvoření dohodovacího řízení o úhradových standardech za účasti ČLK s cílem vytvořit prostor pro komerční připojištění. Heger rovněž delegátům sdělil, že navrhuje prodloužit platnost Janotova balíčku o rok, i příští rok by tedy byly úředním rozhodnutím sníženy o sedm procent ceny léků, pojišťovny by ušetřily.

Ministr připravil novelu zákona, která by umožnil slučování zdravotních pojišťoven a zrychlil vstup levnějších generických léků na trh. Do novely zkusí ministr zapracovat i změnu poplatku za položku na receptu. Novela by zvýšila poplatek v nemocnici z 60 na sto korun a umožnila pacientům připlácet si nejprve na dražší materiál, pak i na dražší léčebný výkon.


Komentovat článek: Lékaři podpořili Hegera, ten chystá jednání s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři podpořili Hegera, ten chystá jednání s…

Komentáře

dalších 20 komentářů
Hawkie Re: Je to šílenství!  | 23. 11. 2010 23:16

.Dr. Kilian„Jen bych dodal, že oněch 5,7 miliard ročně představuje cca 50 Kč měsíčně na pojištěnce. No není to pakárna ? “ -Sorry, už počítám jak zdravotní pojišťovny :-))

aspon ze Re: Je to šílenství!  | 23. 11. 2010 15:16

aspon tech 50kc mesicne by pojistenci mohli platit na lekare-treba o tech 50kc zvysit pojistne

Patchwork Heger už couvá.  | 23. 11. 2010 08:35

Hegerovi už došlo, že vlezl do něčeho, na co nemá a začíná si připravovat cestu k odchodu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné