Přejít na obsah

Lékaři: Poplatky nejsou jen peníze navíc

zpět
14.8.2007

Poplatek u lékaře či v nemocnici neznamená pro pacienty jen peníze navíc, ale hlavně umožní kontrolu a omezí zbytečná vyšetření. Nemusí se nezbytně dávat v ordinaci, ale může být jako část ceny výkonu stržen z osobního účtu, který má pacient ve své zdravotní pojišťovně...

ČTK to řekl předseda občanského sdružení Lékaři pro reformu Roman Flašar.

Sdružení podle něj podporuje poplatky pacientů, které plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Tento týden se reformou začne zabývat sněmovna, dnes večer o ní budou jednat lídři koalice.

Právě poplatky u lékaře jsou jedním ze sporných bodů. Julínek chce od ledna příštího roku zavést poplatek 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Pacientské organizace tento záměr kritizují. ČSSD by souhlasila jen s poplatkem za hotelové služby v nemocnici, v souvislosti s chystaným dalšími poplatky uvažuje o ústavní stížnosti - ústava podle nich zaručuje bezplatnou zdravotní péči na základě pojištění.

Podle České lékařské komory (ČLK) poplatek 30 korun neudělá v očích lékaře z pacienta váženého klienta. Nutit lékaře vybírat částku odpovídající jednomu euru považuje ČLK za urážku lékařského stavu.

Podle Flašara je potřeba změnit také postavení pacienta a roli zdravotních pojišťoven. To jsou i body Julínkovy reformy.

Sdružení souhlasí i se záměrem vymezit zdravotní péči hrazenou z pojištění a umožnit pacientům, aby si na lepší péči připlatili.

„Při zachování principu solidarity bude možné poskytnout péči podle individuálních požadavků a možností konkrétního pacienta,“ uvedl Flašar.

Vymezení péče hrazené z pojištění požaduje jako zásadní krok reformy i ČLK.

Ambulantní sféra, v níž působí praktičtí lékaři pro děti, dorost i dospělé a ambulantní specialisté, musí podle lékařů ze sdružení získat důležitější roli.

Poplatky odstupňované tak, že u praktika se má platit nejméně a za pohotovost naopak nejvíce, povedou podle sdružení pacienty k tomu, že dají přednost levnějšímu ošetření.

Sdružení Lékaři pro reformu souhlasí rovněž s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, jak to plánuje Julínek.

Vznikne tak konkurenční prostředí na trhu zdravotního pojištění. Pojišťovny získají samostatnost a budou nabízet klientům pojistné plány na míru.

„Rozhodujícím kritériem pro nákup péče se stane její kvalita a efektivita, rozhodujícím kritériem pro výběr zdravotní pojišťovny se stane její spolehlivost a důvěryhodnost,“ shrnul Flašar.

Přeměnu pojišťoven na akciové společnosti naopak tvrdě kritizuje ČSSD, považuje ji tunelování povinné zdravotní daně.

Občanské sdružení Lékaři pro reformu vzniklo letos v dubnu jako platforma pro diskusi o reformě českého zdravotnického systému a úpravě postavení lékařů.

Je součástí evropské iniciativy Doctors Alliance, což je nadnárodní diskusní panel lékařů podporujících transformaci zdravotnických systémů ve svých zemích.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři: Poplatky nejsou jen peníze navíc

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři: Poplatky nejsou jen peníze navíc

Komentáře

dalších 14 komentářů
skeptik Re:Re:poplatky - Vy pane částky pod 50.-Kč neúčtujete?  | 15. 08. 2007 17:14

vést evidenci a účetnictví je něco jiného, než vystavovat potvrzení. každou platbu samozřejmě eviduji a přiznávám. vydávat potvrzení platícímu ale není nutné u mnou zmiňovaných malých plateb. doporučuji seznámit se s platnou legislativou. to neplatí jen ve zdravotnictví. úplatek 30 kč zní opravdu lákavě..

Jiří Antonín Votýpka Re:poplatky - Vy pane částky pod 50.-Kč neúčtujete?  | 15. 08. 2007 15:26

Upozorňuji, že bude nutné na každých pár korun u lékaře vydat potvrzení. Jak si představujete pane skeptik účetnictví? Poplatek prosím není úplatek!

skeptik poplatky  | 15. 08. 2007 12:44

tvrzení, že na částku pod 50 kč je nutné vystavovat potvrzení, je mylné. pouze v případě, když klient o to požádá. zvyšování pojistného samo o sobě nikam nevede- pacient musí být motivován k racionálnímu chování se v systému. symbolické poplatky jsou krokem správným směrem, fungují ve většině zemí EU. že zrovna kubek tvrdí, že jsou směšně nízké, je úsměvné. jeho kamarádi z ksčssd jsou proti jakékoli platbě, natož pro pokladenský systém..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné