Přejít na obsah

Lékaři požádali Hegera o analýzu materiálových nákladů nemocnic

zpět
17.12.2010
infuze, kapačka, zdravotnictví, medicína
zvětšitinfuze, kapačka, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.ageconcern.org.nz

infuze, kapačka, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.ageconcern.org.nz

 

Lékaři dětského kardiocentra ve Fakultní nemocnici Motol požádali v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o analýzu materiálových nákladů českých nemocnic.

V dopise, který zaslali ČTK, uvádějí, že zatímco v lipském kardiocentru tvoří materiálové náklady 30 procent, v motolském kardiocentru 60 procent. V materiálových nákladech vidí zdroj peněz pro zvýšení svých platů.

„Zde se nalézají významné zdroje financí pro navýšení platů zdravotníků, nevyžadující nárůst celkových nákladů, a přitom neomezující péči o pacienty,“ napsal ministrovi primář kardiocentra Jan Škovránek.

Lékaři analyzovali náklady na léčbu dětí s vrozenými srdečními vadami v hypermoderním kardiocentru v Lipsku a v Motole přepočtené na jednu srdeční operaci. Zatímco celkové náklady na jednu srdeční operaci jsou v obou centrech stejné, liší se významně v podílu mzdových a ostatních nákladů.

„V lipském Herzzentru představují osobní náklady 70 procent, u nás 40 procent. Ostatní náklady, představované především zdravotnickým materiálem, činí v Lipsku 30 procent a u nás 60 procent,“ uvedl Škovránek.

Z osobní zkušenosti z Lipska i dalších kardiocenter v Evropě i v zámoří prý ví, že díky vysoké odbornosti a dobrému systému péče pracují čeští lékaři úsporněji a léčí racionálněji než kolegové v zahraničí.

„Platíme tedy za materiál dvakrát tolik než konkrétně v lipském kardiocentru! Kam jdou tyto obrovské peníze? Je to jenom zisk dodavatelů?“ ptá se Škovránek v dopise, který podepsali všichni lékaři motolského kardiocentra.

Lékaři tohoto špičkového zařízení sdílejí přesvědčení, že platy nemocničních lékařů jsou výrazně podhodnoceny vzhledem k náročnosti a objemu vykonávané práce a musejí být zvýšeny. Jsou si však vědomi, že v současné ekonomické situaci, při narůstajícím zadlužování státu a tlaku na pokles mezd v komerční sféře i ve státní správě se tak nemůže stát ihned.

Na rozdíl od lékařských odborů, které žádají pro lékaře až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy zhruba 70.000 korun, a to hned, lékaři z Motola dávají ministrovi čas na to, aby peníze na platy našel.

Odborovou akci Děkujeme, odcházíme podporují tisíce nemocničních lékařů. Odbory v pondělí oznámí, kolik jich předalo vyplněný formulář výpovědi právní kanceláři, která je bude 29. prosince doručovat do nemocnic.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři požádali Hegera o analýzu materiálových…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři požádali Hegera o analýzu materiálových…

Komentáře

další 4 komentáře
na Hrusaka si doslap a hlavne jeste audit  | 18. 12. 2010 01:24

urcite dostanou analyzu se kterou si muzou vytrit co, Halik?

jo, anna-lizu a hlavne jeste audit  | 17. 12. 2010 15:31

to fakt dochtorum pomuze

MK Stenty ...  | 17. 12. 2010 13:01

Neexistuje jednodušší odpověď. Ceny jsou předražené. Je to chyba MZ. Proč si myslíte, že je většina kardiocenter privátních?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné