Lékaři požádali Hegera o analýzu materiálových nákladů nemocnic

infuze, kapačka, zdravotnictví, medicína

Lékaři dětského kardiocentra ve Fakultní nemocnici Motol požádali v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o analýzu materiálových nákladů českých nemocnic.

V dopise, který zaslali ČTK, uvádějí, že zatímco v lipském kardiocentru tvoří materiálové náklady 30 procent, v motolském kardiocentru 60 procent. V materiálových nákladech vidí zdroj peněz pro zvýšení svých platů.

„Zde se nalézají významné zdroje financí pro navýšení platů zdravotníků, nevyžadující nárůst celkových nákladů, a přitom neomezující péči o pacienty,“ napsal ministrovi primář kardiocentra Jan Škovránek.

Lékaři analyzovali náklady na léčbu dětí s vrozenými srdečními vadami v hypermoderním kardiocentru v Lipsku a v Motole přepočtené na jednu srdeční operaci. Zatímco celkové náklady na jednu srdeční operaci jsou v obou centrech stejné, liší se významně v podílu mzdových a ostatních nákladů.

„V lipském Herzzentru představují osobní náklady 70 procent, u nás 40 procent. Ostatní náklady, představované především zdravotnickým materiálem, činí v Lipsku 30 procent a u nás 60 procent,“ uvedl Škovránek.

Z osobní zkušenosti z Lipska i dalších kardiocenter v Evropě i v zámoří prý ví, že díky vysoké odbornosti a dobrému systému péče pracují čeští lékaři úsporněji a léčí racionálněji než kolegové v zahraničí.

„Platíme tedy za materiál dvakrát tolik než konkrétně v lipském kardiocentru! Kam jdou tyto obrovské peníze? Je to jenom zisk dodavatelů?“ ptá se Škovránek v dopise, který podepsali všichni lékaři motolského kardiocentra.

Lékaři tohoto špičkového zařízení sdílejí přesvědčení, že platy nemocničních lékařů jsou výrazně podhodnoceny vzhledem k náročnosti a objemu vykonávané práce a musejí být zvýšeny. Jsou si však vědomi, že v současné ekonomické situaci, při narůstajícím zadlužování státu a tlaku na pokles mezd v komerční sféře i ve státní správě se tak nemůže stát ihned.

Na rozdíl od lékařských odborů, které žádají pro lékaře až trojnásobek průměrného platu v zemi, tedy zhruba 70.000 korun, a to hned, lékaři z Motola dávají ministrovi čas na to, aby peníze na platy našel.

Odborovou akci Děkujeme, odcházíme podporují tisíce nemocničních lékařů. Odbory v pondělí oznámí, kolik jich předalo vyplněný formulář výpovědi právní kanceláři, která je bude 29. prosince doručovat do nemocnic.

Ohodnoťte tento článek!