Přejít na obsah

Lékaři před soudem: nepoznali "slepák"

zpět
3.3.2008

Mají za sebou stovky operací, za svou kariéru už zachránili mnoho životů. Jeden se jim však zachránit nepodařilo a podle obžaloby za to může jejich vlastní nedbalost. Brněnský městský soud včera poprvé rozhodoval o tom, zda jsou dva lékaři z bohunické fakultní nemocnice odpovědní za smrt jednadvacetiletého Karla Kiše z Břeclavska. Ten zemřel před rokem a půl na prasknutí slepého střeva...

Zánět slepého střeva skončil pro postiženého mladíka z Břeclavska smrtí. Příbuzní viní doktory z bohunické nemocnice

Mají za sebou stovky operací, za svou kariéru už zachránili mnoho životů. Jeden se jim však zachránit nepodařilo a podle obžaloby za to může jejich vlastní nedbalost. Brněnský městský soud včera poprvé rozhodoval o tom, zda jsou dva lékaři z bohunické fakultní nemocnice odpovědní za smrt jednadvacetiletého Karla Kiše z Břeclavska. Ten zemřel před rokem a půl na prasknutí slepého střeva. „Doktoři jednoznačně pochybili, neudělali ani základní vyšetření a vnuk kvůli tomu zemřel. Chceme, aby jim vzali lékařskou licenci,“ uvedla u soudu babička zemřelého mladíka Anežka Komárková.

Střevní chřipka

Zamotaný případ se odehrál v říjnu 2006. Mentálně postiženého Karla Kiše tehdy na doporučení praktické lékařky převezly pracovnice Ústavu sociální péče ze Střelic u Brna na chirurgickou ambulanci bohunické nemocnice. „Měl bolesti břicha a zvracel. Praktická lékařka ve zprávě uváděla, že existuje podezření na zánět slepého střeva,“ řekl u soudu jeden z obžalovaných lékařů Jaroslav Ivičič. Vyšetření však podle něj zánět slepého střeva nepotvrdilo a pacient se navíc cítil lépe. To dosvědčila i ošetřovatelka ze střelického ústavu Radka Ondrejková. „Několikrát jsem se ho v čekárně ptala a říkal, že ho nic nebolí,“ sdělila soudu. Doktor Ivičič usoudil, že jde o střevní chřipku, která tehdy ve Střelicích řádila. Poslal Kiše zpátky do ústavu a pozval ho na kontrolu další den. Ani druhý den další dva lékaři akutní zánět slepého střeva nepoznali. „Byl jsem na jiném pracovišti, musel jsem si plnit povinnosti. Když jsem se vrátil na ambulanci, předal mi pacientovu kartu jiný lékař. V dokumentech nebylo napsáno nic o tom, že by se jeho stav zhoršil a ke mně se nedostala jediná zmínka o slepém střevě,“ hájil se druhý z obžalovaných Jindřich Melichar. Podle něj byla chyba v systému nemocnice. Lékaři byli podle něj zavaleni prací. Když další den přivezly ošetřovatelky Karla Kiše znovu na chirurgickou ambulanci do Bohunic, mladík v čekárně zkolaboval. Následovala rychlá operace, při které se již jeho život nepodařilo zachránit.

Selhání?

Státní zástupkyně i příbuzní viní oba doktory z toho, že nepostupovali tak, jak měli. Upozorňují, že pacientovi nezměřili tlak, puls a teplotu. I kolega obou lékařů Jiří Ničovský potvrdil, že jde o základní vyšetření, které může pomoci odhalit zánět slepého střeva. „Tlak, puls a teplota by se měly měřit vždy při bolestech břicha,“ uvedl chirurg. Podle obžalovaných však tehdy takový postup nebyl přikázaný. „Od září 2007, kdy se změnilo vedení chirurgické kliniky, to však dělat musíme,“ dodal Melichar. Soudce Michael Vrtek odložil rozhodnutí o tom, zda lékaři spáchali trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, na půlku dubna.

Petr Škarda, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři před soudem: nepoznali "slepák"

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři před soudem: nepoznali "slepák"

Komentáře

další 4 komentáře
M.T Re:Nobelova cena za hloupost  | 3. 03. 2008 15:54

Už by to chtělo znovu napsat chir. propedeutiku a učebnici NPB. Současné "nové" učebnice jsou opsaný " Knobloch".

Bohužel Zapomenutý slepák  | 3. 03. 2008 10:56

Slepák - přívěšek špičkové medicíny. Když ho někdo včas rozpozná a odoperuje , tak se o tom nepíše jako o něčem vyjímečném. Mahátma Gándhí, prý trpěl chronickou bolestí slepáku, léčil to jak jinak než-tradičně , potom ho odoperovali, a vzali mu ho , vzdal hold západní medicíně.

chirurg Nicovsky Nobelova cena za hloupost  | 3. 03. 2008 10:26

ted u jen cekam, kdy se v Lancetu objevi jeho clanek "Diagnostika appendicitidy dle krevniho tlaku". Co je to prokrista za blba? Puls se taky muze zrychlit ze stressu kdyz nekoho boli bricho a teplota pri strevni chripce snad taky neni mimoradnym nalezem. No ale osobne co bych udelal - nechal bych mu spocitat bile krvinky na statim - pokud by byly nizke, byl bych z obliga, pokud vysoke, tak bych ho podrzel v hospu. Dale - samozrejme cesky prosty lid jest blby a nevi, ze licenci odebrat nelze.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné