Lékaři před soudem: nepoznali „slepák“

Titulní obrázek

Mají za sebou stovky operací, za svou kariéru už zachránili mnoho životů. Jeden se jim však zachránit nepodařilo a podle obžaloby za to může jejich vlastní nedbalost. Brněnský městský soud včera poprvé rozhodoval o tom, zda jsou dva lékaři z bohunické fakultní nemocnice odpovědní za smrt jednadvacetiletého Karla Kiše z Břeclavska. Ten zemřel před rokem a půl na prasknutí slepého střeva…

Zánět slepého střeva skončil pro postiženého mladíka z Břeclavska smrtí. Příbuzní viní doktory z bohunické nemocnice

Mají za sebou stovky operací, za svou kariéru už zachránili mnoho životů. Jeden se jim však zachránit nepodařilo a podle obžaloby za to může jejich vlastní nedbalost. Brněnský městský soud včera poprvé rozhodoval o tom, zda jsou dva lékaři z bohunické fakultní nemocnice odpovědní za smrt jednadvacetiletého Karla Kiše z Břeclavska. Ten zemřel před rokem a půl na prasknutí slepého střeva. „Doktoři jednoznačně pochybili, neudělali ani základní vyšetření a vnuk kvůli tomu zemřel. Chceme, aby jim vzali lékařskou licenci,“ uvedla u soudu babička zemřelého mladíka Anežka Komárková.

Střevní chřipka

Zamotaný případ se odehrál v říjnu 2006. Mentálně postiženého Karla Kiše tehdy na doporučení praktické lékařky převezly pracovnice Ústavu sociální péče ze Střelic u Brna na chirurgickou ambulanci bohunické nemocnice. „Měl bolesti břicha a zvracel. Praktická lékařka ve zprávě uváděla, že existuje podezření na zánět slepého střeva,“ řekl u soudu jeden z obžalovaných lékařů Jaroslav Ivičič. Vyšetření však podle něj zánět slepého střeva nepotvrdilo a pacient se navíc cítil lépe. To dosvědčila i ošetřovatelka ze střelického ústavu Radka Ondrejková. „Několikrát jsem se ho v čekárně ptala a říkal, že ho nic nebolí,“ sdělila soudu. Doktor Ivičič usoudil, že jde o střevní chřipku, která tehdy ve Střelicích řádila. Poslal Kiše zpátky do ústavu a pozval ho na kontrolu další den. Ani druhý den další dva lékaři akutní zánět slepého střeva nepoznali. „Byl jsem na jiném pracovišti, musel jsem si plnit povinnosti. Když jsem se vrátil na ambulanci, předal mi pacientovu kartu jiný lékař. V dokumentech nebylo napsáno nic o tom, že by se jeho stav zhoršil a ke mně se nedostala jediná zmínka o slepém střevě,“ hájil se druhý z obžalovaných Jindřich Melichar. Podle něj byla chyba v systému nemocnice. Lékaři byli podle něj zavaleni prací. Když další den přivezly ošetřovatelky Karla Kiše znovu na chirurgickou ambulanci do Bohunic, mladík v čekárně zkolaboval. Následovala rychlá operace, při které se již jeho život nepodařilo zachránit.

Selhání?

Státní zástupkyně i příbuzní viní oba doktory z toho, že nepostupovali tak, jak měli. Upozorňují, že pacientovi nezměřili tlak, puls a teplotu. I kolega obou lékařů Jiří Ničovský potvrdil, že jde o základní vyšetření, které může pomoci odhalit zánět slepého střeva. „Tlak, puls a teplota by se měly měřit vždy při bolestech břicha,“ uvedl chirurg. Podle obžalovaných však tehdy takový postup nebyl přikázaný. „Od září 2007, kdy se změnilo vedení chirurgické kliniky, to však dělat musíme,“ dodal Melichar. Soudce Michael Vrtek odložil rozhodnutí o tom, zda lékaři spáchali trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, na půlku dubna.

Petr Škarda, Regionální deník

Lékaři před soudem: nepoznali „slepák“
Ohodnoťte tento článek!