Lékaři před soudem za zmrzačení dítěte

U Okresního soudu v Havlíčkově Brodě včera začal soud s dvěma bývalými lékaři tamní nemocnice. Podle obžaloby jsou zodpovědní za to, že na svět přivedli zmrzačené dítě. Za ublížení na zdraví jim hrozí až pět let vězení…

Pětatřicetiletá Jaroslava Vomelová z Havlíčkova Brodu v prosinci 2004 rodila své první dítě. Porod jí trval téměř 27 hodin. Za tu dobu se u ní vyskytly komplikace, byla zcela vyčerpaná a lékaře na poslední chvíli zoufale žádala o pomoc.

„Tušila jsem, že není něco v pořádku. Na vlastní zodpovědnost jsem chtěla císařský řez, ale to primář zamítl,“ řekla včera před soudem matka zmrzačeného dítěte Jaroslava Vomelová.

Nedočkala se ho a místo zdravé holčičky jí primář z těla kleštěmi vytáhl polomrtvé miminko. To muselo být okamžitě resuscitováno a poté odvezeno na speciální pracoviště do Hradce Králové. A diagnóza? Holčička má kvůli nedostatku kyslíku při porodu trvale poškozený mozek.

Je ochrnutá na všechny čtyři končetiny, nemá vyvinutý polykací reflex a trpí epileptickými záchvaty. „Pokud by lékaři reagovali včas, mohl porod proběhnout normálně,“ stojí ve znaleckém posudku.

Poškozená rodina nyní po havlíčkobrodské nemocnici požaduje odškodnění ve výši 2,3 milionu korun. Lékaři, kteří kvůli této rodinné tragédii stojí před soudem, jsou bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Oldřich Eliška a jeho podřízený kolega Aleš Mareček.

„Rodička měla teplotu, císařský porod byl rizikový pro ni i dítě,“ hájil se Eliška. Proto raději volil nasazení antibiotik. Lékaře se včera před soudem zastal soudní znalec, který tvrdil, že primář udělal to nejlepší, co mohl, a možná tím i rodičce zachránil život. Přesto řekl, že lékaři měli pečlivěji sledovat celý průběh porodu již od doby, kdy rodičce praskla plodová voda.

„Nikdo mě o zhoršení stavu pacientky neinformoval. Na sál jsem přišel náhodou a porod provedl kleštěmi,“ zopakoval Eliška několikrát před soudem. Jeho kolega Mareček ale řekl, že o přání rodičky, aby byl proveden císařský řez, primáře informoval.

„Na nic takového si nepamatuji. Nemohu to vyloučit ani vyvrátit,“ podotkl Eliška.

Ten vyslovil lítost nad celým případem, ale z hlediska profesního se necítí být vinen.

Jedna z porodních asistentek vypověděla, že oba lékaři byli s aktuálním stavem rodičky seznámeni, přesto se podle ní porod značně protahoval.

Soudkyně Hana Doubková musela včerejší hlavní líčení odročit na říjen. Jeden z obhájců navíc předložil nový znalecký posudek.

Oba lékaři byli po nepovedeném porodu z nemocnice propuštěni. Primář Eliška nyní pracuje jako lékař ve Velké Británii.

Mareček, který byl v minulosti odsouzen za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, pracuje v Praze ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Vysočina

Lékaři před soudem za zmrzačení dítěte
Ohodnoťte tento článek!