Lékaři přispívají zahraničním vlastníkům bank

Nejistoty a zmatky v systému zdravotního pojištění působí starosti zdravotníkům a jejich klientům. Banky ale ochotně využily těchto turbulencí k tomu, aby obsadily území, které stát vyklidil. Nabízejí zdravotníkům výhodné půjčky k překonání období zpožděných plateb pojišťovnami…

Zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven staví zdravotníky do nelehké situace. I oni musí platit nájem za ordinaci, zaměstnance a kromě dalších mnoha položek paradoxně i oni zdravotním pojišťovnám. Prodlužování tohoto neradostného stavu by mohlo vést ke krachům ordinací a ohrožení systému zdravotní péče.

Stát sice hodlá oddlužit tři velké nemocnice, ale doktoři- – živnostníci jsou pro stát zřejmě hluboko pod prahem rozlišení.

Ne tak pro banky. Ty okamžitě vytušily nové možnosti, jak zhodnotit své peníze, a doktorům začaly nabízet různé služby, které jim přechodný nedostatek financí pomáhají vyřešit.

ČSOB hodila záchranný kruh zdravotníkům už v listopadu loňského roku. “ Lékaři, kterým kvůli opožděným platbám od zdravotních pojišťoven chybí peníze, mohou během 30minutové návštěvy získat úvěr až jeden milion korun,“ uvedla Ivana Šaršová, mluvčí banky. Během dvou měsíců využilo této nabídky 441 zdravotních zařízení, kterým banka poskytla více než 167 milionů korun. “ Nechceme suplovat roli státu, ale situaci zdravotníků vnímáme jako kritickou,“ uvedla Šaršová.

Pomoc pochopitelně není zadarmo. Úroková sazba krizových úvěrů dosahuje šest procent. “ Zpozdíli se například úhrada ve výši 100 tisíc korun o 60 dní, pak denní náklady lékaře na financování půjčky jsou 20 korun,“ vypočítává Šaršová. Lékař se musí prokázat platnou smlouvou o poskytování a úhradě zdravotní péče s VZP nebo jinými dvěma pojišťovnami.

Nemocnicím banka nabízí i odkup pohledávek za VZP až do výše 90 procent měsíčních záloh od této pojišťovny. Česká spořitelna podobný speciální program sice nemá, ale nabízí zdravotníkům zvýhodněný kontokorentní úvěr v rámci programu Profesionál, kde mohou získat za výhodných podmínek úvěrový limit až půl milionu.

Podobnou nabídku má i Komerční banka. Lékaři a lékárníci mají možnost využít povolený debet s výhodnou úrokovou sazbou osmi procent. To znamená, že čerpání 100tisícového povoleného limitu vyjde lékaře na 667 korun měsíčně. Pro zdravotníky je určen speciální program Optimum Medicum. Takto získané peníze lze použít k bezhotovostní platbě, ale i k pokrytí nedostatku hotovosti.

Bankám, které jsou na poskytování ( půjčování) peněz životně závislé, tedy státní správa tak “ přihrála“ velmi početnou skupinu specifických a hlavně perspektivních, klientů.

MICHAL ACHREMENKO, Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!