„Lékaři pro reformu“ chtějí zvýšit poplatky o 30 korun

Titulní obrázek

Tři neděle se vybírají regulační poplatky ve zdravotnictví a někteří lékaři už požadují vyšší.
Sdružení Lékaři pro reformu (LPR), v němž už je přes 500 specialistů a další se hlásí, navrhuje, aby pacienti platili jako dosud 30 Kč u praktického lékaře, ale už 60 Kč u ambulantního specialisty a 90 Kč za den v nemocnici…

Tři neděle se vybírají regulační poplatky ve zdravotnictví a někteří lékaři už požadují vyšší.

Sdružení Lékaři pro reformu (LPR), v němž už je přes 500 specialistů a další se hlásí, navrhuje, aby pacienti platili jako dosud 30 Kč u praktického lékaře, ale už 60 Kč u ambulantního specialisty (dosud 30 Kč) a 90 Kč za den v nemocnici (dosud 60 Kč).

Ministerstvo zdravotnictví je prý chápe, ale tvrdí, že výše poplatků se letos měnit nebude.

Odůvodňuje to tím, že pacienti začínají obcházet praktické lékaře, jdou rovnou ke specialistovi, který pak naúčtuje pojišťovně dražší péči a celý systém vlastně vydá za léčbu víc, než by musel.

„Nesouhlasíme se stejnou – tedy třicetikorunovou – výší poplatků za návštěvu praktického lékaře a ambulantního specialisty,“ soudí doktor Roman Flašar, ambulantní neurolog z Brna, který je předsedou uvedeného sdružení.

„Pokud se pacient rozhoduje mezi návštěvou praktického lékaře a ambulantního specialisty, častěji volí rovnou ambulantního specialistu. Bohužel jde v řadě případů o rozhodnutí nesprávné a regulační poplatky ho k návštěvě praktického lékaře, a tím pádem k využití levnější zdravotní péče přirozeným způsobem nemotivují,“ soudí Flašar.

Podle něj praktický lékař řadu nemocí vyléčí a pacienti s nimi nemusejí ke specialistovi. „Tak se neutratí peníze za zbytečnou a dražší léčbu u specialisty, zůstanou v systému a pojišťovna je může použít na léčbu jiných pacientů, kteří specialistu skutečně potřebují,“ míní Flašar.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt včera Právu řekl:

„Chápu lékaře. Z jejich pohledu, aby regulace čerpání péče byla ještě účinnější, si představují vyšší poplatky. Ministerstvo ale poplatky nastavilo tak, aby byly sociálně únosné. Proto jsou ty částky tak nízké.“

Uvedl, že poplatky měnit nebudou. Oznámil, že na poplatky od roku 2009 naváže reforma zdravotnictví a ta „bude motivovat lidi k účelnému čerpání zdravotní péče“.

Špatné nastavení poplatků Julínkovým ministerstvem včera kritizoval i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Jsou nedůstojné pro pacienta i pro lékaře,“ prohlásil. Informoval, že by se minimálně měly zrušit poplatky za položku na receptu, ale naopak v nemocnici za den hospitalizace by zavedl vyšší, a to 100 korun.

„Neplatily by je však děti do 18 let a poplatky by byly omezeny pouze na hospitalizaci do 20 dní v roce. Od této hranice už by se neplatilo nic.“

ČSSD chce na lednové schůzi Sněmovny navrhnout zrušení všech poplatků.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!