Přejít na obsah

Lékaři proti Julínkovu nápadu s cizinci

zpět
13.12.2006

Lékaři jsou většinou kritičtí k myšlence odstupujícího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který chce nahradit chybějící české zdravotníky cizinci, například ze Slovenska, z Bulharska, Rumunska a z dalších států EU...

Julínek to dal do souvislosti s požadavky nového Zákoníku práce na další lékaře.

„Je to šílený nápad. Nesmysl,“ řekl Právu v úterý Michal Engel, předseda Lékařského odborového klubu (LOK). Příchodem cizinců by se podle něj mohla zhoršit kvalita zdravotní péče, „a to jistě nikdo nechce“.

LOK podporuje nový Zákoník práce. Pokud by byla přece jen odložena jeho účinnost, trvá na tom, že práce v nemocnicích by se měla reorganizovat tak, aby odpovídala už požadavkům nového Zákoníku práce.

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich tvrdí, že problém je především v tom, jak lékaře zaplatit. Přimluvil se za změnu podmínek pro poskytování nemocniční péče a motivaci lékařů tak, aby z ČR neodcházeli.

Nový Zákoník práce asi platit bude

Sněmovna v prvním čtení schválila roční odklad Zákoníku práce, do konce roku to však výbory sotva stihnou projednat, a tak zákoník zřejmě v lednu platit začne.

Podle propočtů ministerstva zdravotnictví bude chybět dva tisíce lékařů. Problémy budou mít hlavně nemocnice a záchranné služby, lékaři už po určité době nebudou sloužit přesčasy, protože jejich limit budou mít vyčerpán.

Nemocnice to mohou vyřešit třísměnným provozem, ale ředitelé nemocnic tvrdí, že právě na takový provoz nemají dost lékařů ani peněz.

Kubek: cizinců už je v nemocnicích hodně

Také prezident České lékařské komory Milan Kubek je pro důsledné uplatňování nového Zákoníku práce.

„Už dnes v českých nemocnicích pracuje 1300 lékařů ze Slovenska a čtyři sta z jiných zemí. Pokud povoláme Bulhary a Rumuny, pacientům určitě bude vadit, že se s nimi nedomluví, a podmínka komunikace mezi lékařem a pacientem je hlavní,“ řekl Kubek.

Nouzové řešení podle něj spočívá v dohodách o pracovní činnosti, které by byly dočasné a pro lékaře dobrovolné. Lékař by pak mohl pracovat více hodin a tak by si i víc vydělal. Podle Kubka na změnu organizace práce v nemocnicích bylo šest let, „které jsme promarnili“.

Exministr zdravotnictví David Rath soudí, že „ve většině nemocnic není příliš dobrá organizace práce a pokud se změní, je možné Zákoníku práce vyhovět“. Zaměstnávání lékařů z Bulharska a z Rumunska se nebrání, ale jen v těch profesích, kde je jich v ČR málo, tedy například v patologii a anestezii.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři proti Julínkovu nápadu s cizinci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři proti Julínkovu nápadu s cizinci

Komentáře

dalších 22 komentářů
Jiří Wicherek Re:Pracovní doba lékařů není o penězích.  | 25. 12. 2006 01:43

Jeste k te Vasi predstave, ze "čeští kolegové, coby členové EU musí pro tyto kolegy rovněž z EU vytvořit přátelské "friendly" existenční podmínky.". Vzpomnel jsem si, jak kdysi davno, pred lety, jeste za byvaleho rezimu, protestovali lekari na Malte formou stavky proti podminkam (najme fianancnim) stanovenym jim vladou. Nekolik nasich lekaru tenkrat odjelo na Maltu vypomoci za stavkujici lekare. Pres nekrestanske odirani tehdejsi Polytechnou (ci jak se ten podnik jmenoval) si nasi lekari, krome tehdy velmi atraktivniho poznani cizi zeme, nejakou tu praxi..., prece jen prisli na lepsi financni ohodnoceni, nez v tehdejsim socialistickem Ceskoslovensku. Jak myslite, ze na tyto nase kolegy tehdy maltsti lekari asi tak pohlizeli? Myslite, ze jim take vytvareli přátelské "friendly" existenční podmínky? Jo, byl to tenkrat znacny paradox - lekari socialisticke zeme pomahali kapitalisticke vlade zkrotit revoltu lekaru... A kde byla kolegialita? No, vsak Vy vite...

Jiří Wicherek Re:Pracovní doba lékařů není o penězích.  | 25. 12. 2006 01:25

Vazeny kolego, k tomu Vami uvadenemu "usazovani menšího množství lékařů z "východnějších zemí EU"" si dovoluji malou poznamku, ci spise dotaz. Zkuste se vzit do situace takoveho kolegy v Bulharsku ci Rumunsku. Dobra, rozhodnete se opustit neutesene pomery (predpokladam, ze najme financni) v systemu zdravotnictvi rodne zeme, smirite se s nutnosti zvladnuti ciziho jazyka. A ted. Budete se ucit cesky, abyste mel o neco lepsi financni podminky v Cesku nez doma? Nebo spise anglicky ci nemecky, abyste mel, v Anglii ci v Nemecku nekolikanasobne lepsi financni podminky nez v tom Cesku? Vyraznejsi obtiznost zvladnuti ceskeho jazyka ve srovnani s anglictinou ci nemcinou zminuji jen okrajove. Vite, rozhodl-li bych se jako lekar opustit Bulharsko ci Rumunsko, na nejake te stovce kilometru smerem na zapad by mi opravdu, ale opravdu nezalezelo, na vyse uvedenych duvodech rozhodne. Ono o ty penize jde prece jenom az v prvni rade....

Pavel Hranička science fiction  | 19. 12. 2006 19:47

tak to je S-F nebo dobrej frk. Lékaři/alespoň ti nemocniční/ nikdy nemohou dosáhnout zisků právníků, soudci jsou / dle mého soudu /oprávněně státem rozmazlováni, u notářů a advokátů jsou iracionální polomafianské pokřivené principy, těžící programově ze zákazu obou komor, co se svobodné soutěže, konkurence a cenové nabídky týče.. / komorou stanovená minima v ceníku služeb../ No proč to tady píšu- jen že bych byl i mnohem skromnější 4 všední služby, 1 víkendová , po každé NV a za to cca 50oooKc čistého je to nějak nehorázného pro lékaře s 10ti letou praxí? Jsem pro tyto požadavky asocial, co myslíte? P.S. nevím jak Bulhaři, ale s rumunskými lékaři ať tu raději nikdo nepočítá. často skuteční vzdělaní odborníci se skvělou jazykovou výbavou, kteří mají nasazení dosáhnout nostrifikace a uplatnění v U.S., případně se spokojí s U.K. či Scandinávií, z tradičních důvodů Francií..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné