Přejít na obsah

Lékaři prý vykážou ročně stovky milionů pojišťovnám neoprávněně

zpět
25.8.2011
peníze
zvětšitpeníze
Autor: ZDN

peníze | Autor: ZDN

 

Stovky milionů korun ročně vykážou lékaři podle zjištění kontrol zdravotním pojišťovnám neoprávněně. Nejčastěji jde o chybějící nebo neprůkaznou dokumentaci, zbytečná laboratorní vyšetření nebo rizikové kombinace léků.

Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. Revize odhalují také výdej léků v ordinacích lékařů, což zákon nedovoluje.

„Odhalujeme také sociální hospitalizace v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče, často i proto, že nejsou lůžka v ústavech sociální péče, popřípadě je zde pobyt limitován vysokou spoluúčastí pacienta,“ doplnil Rod.

Třetí největší pojišťovna, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), jako nejčastěji zjištěnou chybu uvádí také nedostatečnou zdravotní dokumentaci. „Při kontrole se setkáváme rovněž s duplicitním vykazováním zdravotní péče nebo s překračováním povolených frekvencí,“ sdělil ČTK vedoucí odboru metodiky a kontroly zdravotní péče Petr Schindler.

Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 280 miliard, tři čtvrtiny hradí zdravotní pojišťovny. Zbytek tvoří příspěvky dalších resortů, krajů a měst a také platby pacientů.

Pojišťovny dělají kontroly automatické nebo fyzické. Automatický systém prověří dodržování daného počtu výkonů, hlídá výkony vázané na pohlaví nebo věk, kontroluje odbornost předepisujícího lékaře a předpisy pomůcek nebo léků vázaných na určitou lékařskou odbornost.

Fyzické kontroly spočívají v porovnání vyúčtované péče se záznamy ve zdravotnické dokumentaci. To dělají revizní lékaři, často kontrolují i přímo ve zdravotnickém zařízení nebo jednají s pojištěncem. Za pacienty se revizní lékaři nevydávají.

„Kontrolní návštěvy, které ve zdravotnických zařízeních uskutečňují revizní lékaři zdravotních pojišťoven, přinášejí hmatatelné výsledky. Jen v prvním pololetí letošního roku se tak ČPZP vrátilo 49,8 milionu korun za neoprávněně vykázanou péči,“ upřesnil Schindler.

Zvláštní položkou jsou náhrady nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění, které byly vynaloženy v důsledku protiprávního jednání jiné osoby vůči pojištěnci. Za první pololetí to bylo 30,9 milionu korun, půjdou na úhradu zdravotní péče pojištěnců ČPZP.

Rozsah revizí se liší podle toho, zda jde o kontrolu namátkovou, nebo má pojišťovna informace o „nestandardním“ chování zdravotnického zařízení. Pokud mají kontroloři doklady o chybách ve vykazování péče, následuje hloubková revize, kdy se zkontroluje veškerá zdravotní dokumentace u velkého okruhu pojištěnců ČPZP. Taková revize může trvat i několik dní.

Podle Roda se účelovost nesprávného postupu velmi obtížně lékařům prokazuje. „Nicméně odhalujeme i případy podvodných jednání, které předáváme orgánům činným v trestním řízení. S takovými poskytovateli smlouvy rozvazujeme,“ shrnul mluvčí.


Komentovat článek: Lékaři prý vykážou ročně stovky milionů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři prý vykážou ročně stovky milionů…

Komentáře

dalších 9 komentářů
98 Prý!  | 25. 08. 2011 19:09

Prý, tedy jenom nějaký dojem nepodložený fakty.

BOB Ano, krtonožko! Pokladenský systém!  | 25. 08. 2011 18:54

Uvědomuješ si, co říkáš? Že politici pohrdají lékaři i jejich pacienty? Pokud je to pravda, je to otřesné poznání!

BOB Rod lže, jak když tiskne - Něco se chystá?  | 25. 08. 2011 18:51

Asi ano! Nekompetentní a protiprávní rozhodnutí soudu odsuzujícího postup lékaře RZP lege artis, může být předzvěstí výpadu politiků vůči lékařům!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné