Přejít na obsah

Lékaři se bát nemusejí, čistka jen ve vedení

zpět
24.10.2008

Chystané personální audity ve středočeských krajských nemocnicích se podle ČSSD nebudou týkat všeho personálu, ale jen vedení. V řadách managementů nemocnic v Benešově, Kladně, Kolíně a Příbrami ovšem nastane nejspíš třesk, který začne od ředitelů. Pokud sociální demokraté sestaví jednobarevnou vládu, ředitelé končí a jejich úřednické týmy podlehnou kontrole...

„Audity se zdravotníků a odborníků nedotknou. Naopak by se měly snížit počty nadbytečných úředníků v přebujelých aparátech,“ uvedl šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš s tím, že se zdravotničtí zaměstnanci o práci bát rozhodně nemusí.

Středočeští sociální demokraté chtějí kromě výměny ředitelů také zásadní změnu v organizaci nemocnic. Ty už nebudou akciovými společnostmi. Má vzniknout jedno „generální ředitelství“ nové neziskové veřejné společnosti, kterému budou krajské nemocnice podřízené.

„Centrálně budou například řízené nákupy materiálu nebo účetnictví, což zlevní provoz. Ušetřené peníze jednak z úspor při nákupech nebo z propuštění přebytečných členů managementu se projeví ve zvýšení mezd zdravotníků,“ sliboval Dolejš.

Co by mělo zůstat v pravomoci nemocnic a co by dostaly nařízeno vedením, není zatím určeno. „Kompetence se budou dolaďovat,“ doplnil Dolejš. Paušální odvolávání považují sami ohrožení ředitelé za neodůvodněné. „Není důvod vytvářet hysterii, že ředitelé nemocnic jsou amatéři. Jsem ochoten, pokud budu osloven s pragmatickým dotazem, dát na stůl argumenty a o všem věcně diskutovat. Do této doby mě ale nikdo nekontaktoval a nevím, jaké výhrady by mohl poslanec David Rath mít.

Řídicí a kontrolní mechanismy v nemocnici a vůči nemocnici jsou nastaveny a plně funkční. Mrzí mě, že se zdravotnictví stalo větším politikem, než je zdrávo,“ reagoval na záměry ČSSD odvolat ředitele nemocnic ředitel benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Miroslav Petrík.

Proti kritice vedení nemocnic a dalších institucí v kraji se postavil i dosavadní hejtman Petr Bendl (ODS).

„Středočeský lídr ČSSD David Rath znovu napadl krajské akciové společnosti a obvinil je z tunelování. Říkám se vší vážností, že je to nehoráznost. K žádnému tunelování nedochází. Jsem přesvědčen, že pokud avizované audity budou politicky nezávislé a profesionální, jednoznačně vyvrátí jakékoli pochybnosti,“ uvedl Bendl.

Radek Plavecký, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Lékaři se bát nemusejí, čistka jen ve vedení

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři se bát nemusejí, čistka jen ve vedení

Komentáře

dalších 15 komentářů
xyz zyx Re:Nemají se čeho bát??  | 28. 10. 2008 23:29

Nejenom někteří lékaři - krajský zdravotní rada( i bývalý) i hejtman(!) pro podezření z trestného činu - špatného hospodaření se svěřenými prostředky - kdy za falešné měsíční účetní výkazy ( tající zadlužování nemocnic a ohrožení konkurzy ) odměňovali některé ředitele povyšováním

Tomáš Rozsíval Re:Je to divné.  | 26. 10. 2008 15:50

Taková diskuze je absolutně nezajímavá. Všichni zdravotníci pracují s chutí neutuchající a plnou parou plní závěry 26.pětiletky pod vedením politiků modrých, oranžových a červených. Zdravotnictví se bohužel stává samo velkým politikem, což je fatální chyba. Ve zdravotnictví žádná reforma nenastala. 30 Kč julínkovné není reforma, ale varování, chcete-li symbol, že něco není dobře. Zdravotníci nechtějí nic, na co by neměli ze zákona nárok. Pro začátek by stačilo jenom, aby se dodržoval Seznam výkonů z roku 2006, který navyšuje hodnotu naší práce minimálně třikrát. Dále to chce opravdu organizační spojení většiny nemocnic zřizovaných kraji a proporcionální rozvrstvení oborů tak, aby ve všech nemocnicích nemuselo být vše od oddělení, po sterilizace, laboratoře, prádelny, vyvařovny, atd. Vyházet kompletně veškerý management a utvořit řídící centrum ekonomů. Potom lékaři konečně budou moci dělat medicínu a neplést se do politiky. Proto jste přece všichni volili oranžovou tsunami, nebo ne ? Osobní vlastnictví se stane přežitkem, stávající kapitalismus vyžaduje větší regulaci státu a radar v Brdech je namířen na Rusko, jak řekl jistý hejhula z Vysočiny. Přesně podle Davky. A máme zářné zítřky nalajnovány. Kdyby nám ještě raději zadrátovali hranice tak si zase budeme lebedit nad uzeným kolenem s křenem a nadávat na politiku. Naše budoucnost je v revoluci ! Venceremos ! Jak říkal klasik: přichylme se k tam tomu dubisku, myšleno na východ od ráje.....

Boža Je to divné.  | 26. 10. 2008 08:24

Nemají správně zaplacenou"práci" a pacienti jim budou rukojmí?Pacienti by neměli poznat,že je nějaký jejich problém.Asi se mají hodně dobře,odbory nebo lék.komora nic?A MENEŽER těchto zařízení ?Hrabě hrabou k sobě.Měli by sami je vyházet ,kdyby šlo o léčbu pacientu.Odejít -je tichý souhlas řízenému bor- elu.Je třeba konečně dohoda cena práce,a dát zdravotnictví do pořádku. A státní zdr.pojišťovny-ty jsou zatím všechny státní.?Nebo je m.Julinek už přerozdělil za hubičku?Jen je nenechat rozdrobit!Podle "klíče" převést na ty co spolupracují a ne jen tunelují a rozhazují.Jinde pak chybí a to ne jen toal.papír a mýdlo na WC.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné