Lékaři se bát nemusejí, čistka jen ve vedení

Titulní obrázek

Chystané personální audity ve středočeských krajských nemocnicích se podle ČSSD nebudou týkat všeho personálu, ale jen vedení.
V řadách managementů nemocnic v Benešově, Kladně, Kolíně a Příbrami ovšem nastane nejspíš třesk, který začne od ředitelů. Pokud sociální demokraté sestaví jednobarevnou vládu, ředitelé končí a jejich úřednické týmy podlehnou kontrole…

„Audity se zdravotníků a odborníků nedotknou. Naopak by se měly snížit počty nadbytečných úředníků v přebujelých aparátech,“ uvedl šéf středočeské sociální demokracie Richard Dolejš s tím, že se zdravotničtí zaměstnanci o práci bát rozhodně nemusí.

Středočeští sociální demokraté chtějí kromě výměny ředitelů také zásadní změnu v organizaci nemocnic. Ty už nebudou akciovými společnostmi. Má vzniknout jedno „generální ředitelství“ nové neziskové veřejné společnosti, kterému budou krajské nemocnice podřízené.

„Centrálně budou například řízené nákupy materiálu nebo účetnictví, což zlevní provoz. Ušetřené peníze jednak z úspor při nákupech nebo z propuštění přebytečných členů managementu se projeví ve zvýšení mezd zdravotníků,“ sliboval Dolejš.

Co by mělo zůstat v pravomoci nemocnic a co by dostaly nařízeno vedením, není zatím určeno. „Kompetence se budou dolaďovat,“ doplnil Dolejš. Paušální odvolávání považují sami ohrožení ředitelé za neodůvodněné. „Není důvod vytvářet hysterii, že ředitelé nemocnic jsou amatéři. Jsem ochoten, pokud budu osloven s pragmatickým dotazem, dát na stůl argumenty a o všem věcně diskutovat. Do této doby mě ale nikdo nekontaktoval a nevím, jaké výhrady by mohl poslanec David Rath mít.

Řídicí a kontrolní mechanismy v nemocnici a vůči nemocnici jsou nastaveny a plně funkční. Mrzí mě, že se zdravotnictví stalo větším politikem, než je zdrávo,“ reagoval na záměry ČSSD odvolat ředitele nemocnic ředitel benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie Miroslav Petrík.

Proti kritice vedení nemocnic a dalších institucí v kraji se postavil i dosavadní hejtman Petr Bendl (ODS).

„Středočeský lídr ČSSD David Rath znovu napadl krajské akciové společnosti a obvinil je z tunelování. Říkám se vší vážností, že je to nehoráznost. K žádnému tunelování nedochází. Jsem přesvědčen, že pokud avizované audity budou politicky nezávislé a profesionální, jednoznačně vyvrátí jakékoli pochybnosti,“ uvedl Bendl.

Radek Plavecký, Právo

Ohodnoťte tento článek!