Lékaři se bojí narušení týdne neklidu

Krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic neprozradí zatím, jaké akce v takzvaném týdnu zdravotnického neklidu chystá. Obává se totiž, že je bude chtít ministr zdravotnictví David Rath narušit. Prohlásil to mluvčí štábu, prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek…

Praha – Reagoval tak na slova kritiků, že lékaři o protestní akce nemají zájem a krizový štáb neví, co uspořádat.

„Při minulé demonstraci v únoru jsme byli svědky toho, že protistrana, ministerstvo zdravotnictví se snažilo narušit některé akce. To nás vede k tomu, že jsme nyní opatrní a podrobný scénář prozradíme až příští úterý na tiskové konferenci,“ řekl Pekárek.

Před únorovou demonstrací krizový štáb informoval, že některým jeho členům bylo vyhrožováno a že zvažuje trestní oznámení. Pekárek nyní řekl, že trestní oznámení žádné nepodali. „V současné době se žádné výhrůžky nekonaly, takže doufám, že tato nekultura už je někde za námi,“ dodal.

Podle Pekárka je podpora akcím krizového štábu mezi soukromými lékaři, lékárníky a nemocnicemi veliká. Proti podle něj stojí jen vedení České lékařské komory a Lékařský odborový klub, jež vedou Rathovi přátelé, a fakultní nemocnice, které přímo podléhají Rathovi.

Pacienti budou moci podporu akcím krizového štábu posoudit podle toho, zda ve všech ordinacích budou v týdnu neklidu od 20. do 26. května vyvěšeny plakáty a zda všichni lékaři budou rozdávat letáky a účastní se protestních akcí v regionech.

Pekárek zdůraznil, že protesty se nedotknou pacientů. Ti jsou podle něj do hry zataženi nevinně, doplácejí už na politiku ministra Ratha. „My chceme upozornit na zlo, které pan ministr a celé ministerstvo páchá,“ dodal.

Krizový štáb ministrovi vytýká, že předkládá návrhy zákonů a vyhlášek bez diskuse s odbornou veřejností. Varuje, že Rath prosazuje normy, které české zdravotnictví vrátí před rok 1989, kdy bylo plně v rukou státu.

Čt24.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Dotperinch

Ano, opravdu nikdo nemá zájem o jejich modré harašení.

tretinaj

Pokud mají pánové Pekárek a Chudoba potřebu protestovat, ať protestují, žijeme v demokratické společnosti. Ale já naopak protestuji proti tomu, aby zneužívali ke svým požadavkům jiné profesní skupiny. Já jako lékař si nepřeji, aby mým jménem vystupoval dentista a farmaceut. A co už vůbec nechápu, proč tito pánové tak dramatickým způsobem brojí proti neziskovým nemocnicím.

Lékárny a stomatologické ambulance přeci nikdo převádět na neziskovou formu nechce. Bylo by od nich tedy navýsost solidní, aby formulovali pregnantněji své požadavky nebo řekli jasně, co svými protesty vlastně sledují. Takto to na mne působí dojmem, že opravdu pracují v žoldu nějaké politické strany. Říká se, že chudoba cti netratí, v mých očích pan Chudoba tuto ztrátu utrpěl (platí i pro pana Pekárka).

load

Krizový štáb zdravotníků (PL, stomatolog, lékárník, ev. ředitel okresní nemocnie a.s. volený krajem, kde vládne ODS) lže a media to klidně prezentují. Staví se na stranu těchto zdravotníků a vůbec se nezajímají o jiný názor. Většina zdravotníků, hlavně v nemocnicích, se stávkou nesouhlasí. To se v mediích prakticky neobjeví. Z těchto novinářů je mi smutno.

Modnik

Lékaři plně podporujou kroky pana ministra vedoucí k stabilizaci zdravotnictví.Pekárek, Chudoba , Jelínek jsou lháři-ocásek ODS.

hegedüs

Pisatelé předchozích příspěvků záměrně neuvedli,že protestu se učastní většina soukromých lékařů/ tkz pijavic dle slovníka Ratha/ i zaměstnanců řady soukromých nemocnic. Rath je figura v ČSSD,která je téměr svým programem na úrovni komančů-nechci být voličem levice-té jsem si za život užil dost.Se stávkou souhlasím a zúčastním se jí osobně, děkuji presidentům Dr Pekárkovi, Chudobovi, panu Dr Jelínkovi, že našli odvahu bojovat proti návratu před r.1989.Zdůraznuji,že nejsem ocásek ODS-nejsem jejich sympatizantem na rozdíl od přátel levice.

Jitka Tóthová

Usuzuji, že autoři předešlých komentářů jsou zdravotníci, když tak „fundovaně“ reagují. Jsem lékařka, provozuji soukromou praxi a klidně bych pracovala jako zaměstnanec, nejlépe státní. Finančně bych na tom nebyla o moc hůře jako nyní, měla bych 8 hodinovou pracovní dobu + služby, žádná rizika, žádné starosti s provozem, měla bych právo na dovolenou, nemusela bych se starat, kdo tu bude místo mne, když onemocním…tak jako jsem byla před r. 1993.

O privatizaci jsem tehdy nestála, ale nic jiného mi nezbývalo, skončila bych na úřadu práce. Nyní po 13 letech mi hrozí, že pocítím to, co pocítila moje babička když jí komunisti v 50.letech znárodnili podnikání ( ve svých 49 letech z toho měla infarkt, ale po 14 dnech už mohla nastoupit na tutéž práci už jako zaměstnanec). Komentátoři, přála bych Vám větší rozhled a pochopení souvislostí. V současné situaci nebojují stomatologové, farmaceuti a ostatní proti neziskovým nemocnicím, za své zisky ale proti protiprávním, protiústavním praktikám ministra zdravotnictví, které nemají v civilizovaném světě obdoby.

Podobné praktiky v Evropě jsou možné snad jen v Bělorusku. Je to, jako byste kritizovali a nechápali studenty v listopadu 1989, proč se nestarají o své učebnice. Ale možná, že v tom to je, ani tehdy jste nechápali, o co šlo. A nyní bohužel je situace velmi podobná. Všechny ministrovi kroky směřují jen k soustředění moci a k naplnění svých diktátorských pudů.

Radek

Pane hegedus, pracuji jako zaměstnanec nemocnice a.s. a ujišťuji Vás , že s Vaší stávkou nikdo nesouhlasí. Ve zdejším regionu nejsou jednotní ani PL či lékárníci ohledně stávky. Je trochu komické , že PL, lékárníci a stomatologové zbrojí proti zákonu o neziskových nemocnicích. Působí to dost nevěrohodně. Že by protesty měly jiný význam či je opravdu někdo organizoval? Zdravotníci z nemocnic by asi měli uspořádat stávku směřující proti lékárníkům, PL a stomatologům. Taky se nám na nich plno věcí nelíbí, jestli si to sami neuvědomují.

hegedüs

Pane Radku nepochopil jste zhola nic.Vždyt máte kdykoliv možnost odejít bud do neziskové organizace anebo si vzít úvěr a založit vlastní ordinaci nebo dokonce kliniku.Chce to ovšem odvahu a hlavně riziko,zda budete schopen splácen pohledávky.Pokud nemáte odvahu se osamostatnit a chcete být pouze zaměstnancem pak se nerozčilujte Máte tu výhodu,že po skončení pracovní doby jdete domů a nemáte již žádné povinosti a starosti.

Radek

Pane hegedius, Vy asi ve zdravotnictví vůbec neděláte. Pracuji jako chirurg, v 15.30hod končím zcela výjimečně – operace se často protahují, počet předsčasových hodin v měsíci je v průměru 100, služby noční, do soukroma jít nelze , protože soukromých chirurgů je dost, do FN se všichni chirurgové nevejdou. Váš argument , že po pracovní době v 15.30hod nemám žádné starosti je směšný. O odvaze bych v mém případě vůbec nediskutoval, bez ní bych toto povolání nemohl dělat. Než někoho osočíte, zamyslete se nad sebou.

hegedus

Pracoval jsem od roku 1972 do roku 1993 v nemocnici a posl.4 roky jako přednosta oddělení. Mohu tedy fundovaně srovnávat práci v nemocnici a v terénu.Navíc jsem so zvolil rovněž převážně chirurgicky zaměřený obor. Vzhledem k Vašemu jednostranému pohledu a zkušenosti nemíním dále s vámi plodně diskutovat,nebot by se odpovědi a Vaše názory neustále opakovali.


Lékaři se bojí narušení týdne neklidu
Ohodnoťte tento článek!