Přejít na obsah

Lékaři se bojí, že přijdou o peníze

zpět
10.11.2006

Záchranky budou vyjíždět k pacientům s posádkou bez lékaře, zdravotníkům v nemocnicích se sníží platy, ohrozí to pacienty. Tak se podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) od ledna podepíše nový zákoník práce podobě zdravotní péče. Julínek proto spolu s vládou navrhuje odložit jeho platnost o rok...

Praha - Odbory jsou ale proti a na 25. listopad již chystají protesty v ulicích. „Může se stát překážkou dostupnosti a kvality zdravotní péče,“ tvrdí o zákoníku práce Julínek. Na splnění podmínek zákoníku chybí v dvousetmiliardovém zdravotnickém rozpočtu dvě miliardy. „Buď se ty nemocnice zadluží, nebo se to v konkrétních místech dotkne konkrétních lidí a jejich platů,“ říká Julínek. Aby nemocnice zajistily dostatek lékařů do služeb podle nových pravidel, musely by přejít na směnný provoz a přijmout nové lidi. „Nebo obcházet zákoník práce, jak se to bohužel leckde děje. Já bych ale nechtěl, abychom dělali zákony, které se budou obcházet,“ podotkl Julínek.

„Pokud začne zákoník platit, stávající počet lékařů bude mít přesčasy na celý rok vyčerpané už v květnu,“ doplňuje náměstkyně Markéta Hellerová. Nemocnice nejvíc straší tím, že se by se měla omezit pohotovostní služba. Pojem pohotovost ve službě totiž nový zákoník nezná. „Tím by našim lékařům klesl příjem skoro o polovinu. Odměny za služby na pohotovosti dělají tak čtyřicet procent jejich platu,“ říká ředitel pražské Thomayerovy nemocnice Petr Malý. Ještě horší vyhlídky má podle ministerstva záchranná služba. „Hrozí, že posádky rychlé lékařské pomoci budou k pacientům vyrážet bez lékaře, jen s méně kompetentním personálem. Při dodržení platnosti zákoníku bychom totiž potřebovali jednou tolik lékařů pro záchranky. Ale my je nemáme a ani je není jak sehnat,“ varuje Julínek.

KATEŘINA VOLNÁ, Pražský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Pražský deník

Komentovat článek: Lékaři se bojí, že přijdou o peníze

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři se bojí, že přijdou o peníze

Komentáře

dalších 15 komentářů
Jiří Procházka Re:Re:Re:ještě jeden zhrzený výkřik  | 22. 11. 2006 20:52

A ještě jednu věc jste tam měl zaznamenat: že tam záchranky bez lékařů jezdí zcela běžně.

dr. Buchta Re:Re:Kdo se boji?? LEKAŘI??  | 15. 11. 2006 14:27

ANANASý ANANAS jedni ANANASí!

klekipetra Re:Kdo se boji?? LEKAŘI??  | 14. 11. 2006 17:59

U nás je to jestě "lepší": 4 hod práce a zbytek čekání

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné