Lékaři se děsí zdražení cigaret

Pro chudší spotřebitele budou cigarety příliš drahé a začnou místo nich kupovat levný tabák. „Výrobce cigaret nesmí přesáhnout povolený obsah nikotinu a dehtu. U tabáků do dýmky však žádné limity stanoveny nejsou…

Stát kvůli záplavám zdraží cigarety, očekávané miliardy ale nezíská. Lidé kouřit nepřestanou, ale přejdou na škodlivější lulkový tabák. Rakovina se rozbují ještě více.

Praha/ Holice – Kuřáci už brzy zaplatí za krabičku cigaret o tři až sedm korun více než dosud. Vláda chystá zvýšení spotřební daně tabákových výrobků a získané peníze chce použít při nápravě škod po letošních katastrofálních záplavách. Odborníci však varují, že takto rozpočet potřebné miliardy nezíská. Pro chudší spotřebitele budou totiž cigarety příliš drahé a začnou místo nich kupovat levný lulkový tabák, který daleko více než cigarety ohrožuje zdraví kuřáků. „Víme, že po zdražení si lidé sami balí cigarety z levných druhů tabáků. Zvyšování daní také podporuje pašování tabákových výrobků,“ řekl včera jednatel společnosti Reemtsma International Praha Richard Vavřík. Cigarety budou dražší od 1. prosince. Oblíbené značky Mars a Start podraží o tři koruny, petry o čtyři a marlbora dokonce o šest až sedm korun. Větší zdanění tabákových a alkoholických výrobků má ročně přinést státu tři a půl miliardy. Pro mnoho kuřáků jsou však průmyslově vyráběné cigarety nedostupné už teď. Dělník Pavel Holub z Holic na Pardubicku se naučil motat cigarety z lulkového tabáku už před třemi lety. Od té doby nekoupil v trafice jedinou krabičku cigaret. „Tak jsem si zvykl, že by mi ani jiné cigarety nechutnaly,“ řekl. Lulkový tabák je však velmi škodlivý. „Výrobce cigaret nesmí přesáhnout povolený obsah nikotinu a dehtu. U tabáků do dýmky však žádné limity stanoveny nejsou,“ uvedl Vavřík. Kuřáky neodradí ani varování, že si levným tabákem rychle zničí zdraví. „Nevadí mi to. Denně vykouřím nejméně dvacítku a ušetřím víc než 25 korun,“ řekl Holub. Ministerstvo zdravotnictví mělo získat ze spotřebních daní peníze na léčení lidí závislých na nikotinu. Teď už se o tom nemluví. Lékaři jsou zděšeni. „Česko má smutný světový primát ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Je to přímý důsledek nezřízeného kouření a špatné životosprávy,“ řekl profesor Pavel Pavko z třetí chirurgické kliniky v pražské motolské nemocnici. „Devět lidí z deseti, kteří vykouří víc než dvacítku cigaret denně, musí počítat s tím, že do dvaceti let onemocní rakovinou plic,“ řekl kardiolog Milan Zbořil z litoměřické nemocnice.

Kouření podřadného tabáku s vysokým obsahem nikotinu a dehtu ve smotaných cigaretách bez filtru riziko vzniku onemocnění ještě urychlí a daleko více ohrozí i lidi v okolí kuřáka. „Neštěstí je, že podomácku balené cigarety nacházejí stále větší oblibu u mladých lidí. Ve čtyřicítce z nich mohou být invalidé,“ uvedl Milan Procházka, internista z Hradce Králové.

Lékaře znepokojuje, že vláda ustupuje od svého slibu věnovat zdravotnictví peníze ze zvýšení spotřební daně z cigaret a alkoholu. „Ordinace se budou kvůli kouření stále více plnit vážně nemocnými lidmi a my je budeme léčit na úkor ostatních pacientů. To považuji za naprosto nepřijatelné,“ uzavřel internista.

Co způsobí vyšší daně:

* sníží se prodej cigaret

* zvýší se prodej levného tabáku

* přibude lidí s rakovinou

PAVEL KAČER, EUGENIE LÍNKOVÁ, Střední Čechy, 9.9.2002

Ohodnoťte tento článek!