Přejít na obsah

Lékaři se obracejí peticí na politiky

zpět
17.5.2007

Lékaři se chtějí podílet na přípravách reformy a prosadit, aby kvalitního zdravotnictví nebylo dosahováno na jejich úkor. Začali podepisovat petici, ve které se obracejí na politiky. Petici vytvořili lékaři úzce spolupracující s Českou lékařskou komorou...

(ČLK), její představenstvo petici tento týden podpořilo. Výzva je adresována prezidentu republiky, Poslanecké sněmovně, Senátu a ministru zdravotnictví.

„Nesouhlasíme s návrhy změn ve financování zdravotní péče, které poškodí lékaře,“ zdůraznil Píštěk. „Je to akce ČLK, která není schopná normálního dialogu, tak dělá mediální vlny,“ reagoval na petiční akci mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Požadavky petice označil za nereálné.

Lékaři v petici vyjadřují nespokojenost s tím, že ministr jedná jen s lékařskými sdruženími, která jsou mu nakloněna. S ČLK své plány neprobírá. „Ministr komunikuje a bude komunikovat s lékaři, bude vysvětlovat reformu, jeho spolupracovníci taktéž,“ řekl ČTK Cikrt.

Petici zveřejnila ČLK na svých webových stránkách. Text vyjde i v časopise ČLK Tempus medicorum, který dostává všech zhruba 40.000 členů této stavovské organizace.

Podle Píštěka dopadne nepříznivě na lékaře Julínkův plán, aby vybírali od pacientů od ledna příštího roku 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. „Jsme lékaři, nikoli výběrčí peněz pro zdravotní pojišťovny,“ uvedl. Lékaři podle něj odmítají nést administrativní náklady s výběrem i riziko, že poplatek nevyberou. Zdravotní pojišťovny by podle Julínkových plánů měly snížit lékařům platby úměrně tomu, kolik vyberou od pacientů na poplatcích.

Lékaři v petici požadují, aby stoupl podíl zdravotnictví na HDP alespoň na osm procent, jak EU doporučuje členským státům. Česko dává 7,2 procenta. Peníze do zdravotnictví by podle lékařů měl přidat stát a průběžně navyšovat platby pojistného za děti, důchodce a nezaměstnané. Reformní plány Julínka ale počítají s tím, že po dva roky se výše plateb státu nebude měnit.

Hlavní problém je podle Píštěka ekonomický. „Vstupy jsou tržní, neregulované, jedinou regulovanou částí je práce zdravotníků,“ vysvětlil. K tomu, aby měli lékaři slušné příjmy, musejí v privátních ambulancích ošetřit velké množství pacientů a v nemocnicích odpracovat velké množství přesčasů.

V petici proto žádají, aby ministr vydal k 1. červenci novelu vyhlášky o úhradách a regulacích zdravotní péče. Pojišťovny by měly platit praxím o deset procent více. Měly by postupovat podle nového seznamu výkonů, který už počítá s vyšší cenou lékařské práce, zatím to nedělají. Praktici by měli dostat více peněz za každého registrovaného pacienta a nemocniční lékaři by měli mít zvýšené platy tak, aby si příjmy nemuseli vylepšovat velkým množstvím přesčasů. Ty tvoří polovinu z jejich čtyřicetitisícového příjmu.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři se obracejí peticí na politiky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři se obracejí peticí na politiky

Komentáře

dalších 8 komentářů
Petice o zdravotní d Ten kdo platí na to jenom zírá  | 18. 05. 2007 21:17

Vstupy jsou tržní neregulované. Hlavně je to dostatečně nepřehledné. A výstup je co ,plat lékařů, nebo kvalitně ošetřený pacient. Tam by se to mělo ujasnit.Plat lékařů je taky vstup a je netržní , protože pacient nemůže zaplatit poplatek za ceníkem stanovené lékařské ošetření třeba ze svých peněz, ale jenom z přerozdělovací zdravotní daně ze které se platí za všechny vstupy. Nechce v tom udělat už někdo jasno ?Kdo tohle vymýšlel politici, nebo lékaři,nebo právníci, nebo omylem nějaký občan platící zdravotní daň ?

pepe.k Modrý ananas  | 18. 05. 2007 20:19

se zase projevil... Běž už Martine do ANANAS, kolik ti slíbili???

Martin Vedral Petice  | 18. 05. 2007 12:05

S pasáží o vybírání peněz s Honzou Píšťkem (asi se jedná o něj) nesouhlasím. Spoluúčast pomůžu lehce zvednout stavidla v ordinacích a následně pak i zvedat ocenění práce lékaře. Bez spoluúčasti nemyslitelné. V tomto bodě vidím snahu Honzy Píšťka, který je pupeční šňurou spojen s bývalým vedení ČLK potažmo Rathem, za každou cenu torpédovat navrženou reformu. S požadavky za výšení přísunu peněz samozřejmě souhlasím. Kdo by nesouhlasil. Jen mne překvapuje, že Honza Píštěk s podobnými či stejnými požadavky nevystoupil za panování Davida Ratha. On vydal první vyhlášku, která byla v rozporu s novým sazebníkem. Tehdy již byla na místě petice. Dnešní MZ se může opírat o tento rathovský precedens. Na závěr : akci Honzy Píšťka vnímám jen jako politikaření a nemyslím si, že má naději na úspěch. Sám tuto petici se znalostí "terénu" kterou mám, podepsat nemohu. Sleduje jen politický boj a ne zlepšení situace ZZ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné