Lékaři se ostře ohrazují proti sloučení nemocnic

Titulní obrázek

Velmi ostrou kritiku vzbuzuje plán radních Moravskoslezského kraje sloučit osm regionálních nemocnic pod střechu jedné příspěvkové organizace. Podle lékařů vznikne jeden velký moloch…

Plán vytvořit z nich jednu příspěvkovou organizaci pokládají za návrat k Ústavu národního zdraví v době minulé

Velmi ostrou kritiku vzbuzuje plán radních Moravskoslezského kraje sloučit osm regionálních nemocnic pod střechu jedné příspěvkové organizace. Podle lékařů vznikne jeden velký moloch.

Někteří ho přirovnávají k bývalému Ústavu národního zdraví (ÚNZ), který fungoval za komunistického režimu.

„Představitelé kraje znovu budují státní zdravotnictví, něco na způsob bývalého ÚNZ. Je to nejhorší věc, kterou mohli zvolit,“ prohlásil šéf Lékařského odborového klubu (LOK) havířovské nemocnice Martin Sedláček.

„Pokud se vytvoří jeden moloch, kde bude jeden šéf a pod ním bude osm nemocnic, tak to bude špatně. Některé nemocnice, které nyní neprodělávají a jsou v zisku, na to doplatí,“ přidal se zástupce LOK a lékař novojičínské nemocnice Petr Sváček.

Odpůrci: naroste administrativa

Podle Sedláčka přibude zbytečně administrativy a úředníků na řízení takového kolosu. „Proto bych nic neslučoval,“ prohlásil. Zástupci lékařských odborů dále poukazují, že na spojení nemocnic doplatí samotní lékaři. „Generální management všech nemocnic nasadí všude stejné platy. Přitom bude tlačit na to, aby byly v celém molochu co nejnižší. Lékař prakticky nebude mít možnost odejít za vyšším platem do jiné nemocnice,“ poznamenal Sváček.

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Jiří Veverka (ODS) odmítl, že by sloučení nemocnic naplánované na polovinu příštího roku přineslo nárůst administrativy a nutnost nabírat další úředníky.

„Ubude totiž administrativní práce v jednotlivých nemocnicích. Tu práci bude dělat právě generální ředitelství, které nově vznikne. To centrálně zajistí nákup materiálů, léků i přístrojů, což přinese úspory. Ty pak bude možno dát i na platy,“ konstatoval Veverka. Vylučuje, že by lékaři měli v každé nemocnici stejný plat.

Kdo to zaplatí?

Havířovský lékař Sedláček navíc kritizuje, že původní plán radních kraje přeměnit všech osm nemocnic na obchodní společnosti, který nyní smetli ze stolu, stál zbytečné peníze. „Určitě ty náklady půjdou do statisíců. Musely se například zaplatit právní služby kvůli zápisu akciových společností do obchodního rejstříku. Ty peníze se investovaly zbytečně. Jsem zvědavý, kdo to zaplatí,“ upozornil Sedláček.

Náměstek hejtmana Veverka nevylučuje, že se kraj v budoucnu k myšlence přeměnit nemocnice na obchodní společnost vrátí.

„To by se nejspíše z jedné příspěvkové organizace stala jedna akciová společnost. My ale nyní jdeme postupným krokem, chceme nejdříve v nemocnicích optimalizovat péči,“ dodal.

S tímto plánem radních kraje, že se jednotlivé nemocnice budou specializovat na určité obory, ovšem zástupci lékařských odborů souhlasí.

„U nás v novojičínské nemocnici už to funguje. Máme onkologické centrum. Ve Frýdku-Místku se zase specializují na operace očí. Akorát pacienti budou muset za některými zákroky dojíždět do okolních nemocnic. Samozřejmě základní obory by měly ve všech nemocnicích zůstat,“ konstatoval novojičínský lékař Sváček.

Právo

Lékaři se ostře ohrazují proti sloučení nemocnic
Ohodnoťte tento článek!