Přejít na obsah

Lékaři se přidali ke kritice reformy, kterou už odmítla komora

zpět
20.4.2011
lékař, praktik, ordinace, pacient
zvětšitlékař, praktik, ordinace, pacientZdroj: a.abcnews.com

lékař, praktik, ordinace, pacient | Zdroj: a.abcnews.com

 

Praktičtí lékaři i ambulantní specialisté se přidali ke kritice reformy zdravotnictví. V sobotu odmítla návrhy ministra Leoše Hegera (TOP 09) lékařská komora.

Praktici reformě vyčetli pomalost a „do jisté míry“ neznalost problematiky primární péče. Ambulantní specialisté vyzvali politiky k zastavení práce na změnách, které podle nich situaci českého zdravotnictví zhorší. Vyplývá to ze dvou prohlášení, jež ČTK dnes obdržela.

Ambulantní specialisté označili některé prvky navržených změn dokonce za protireformní. Podle nich by politici měli začít pracovat na změnách, které povedou ke zlepšení, hlavním kritériem má podle nich být prospěch občana - pacienta.

„Apelujeme na současnou politickou reprezentaci, aby svým nezodpovědným a sebestředným jednáním nepromarňovala jedinečnou příležitost k uskutečnění nezbytné reformy,“ vyhlásili ve stejném duchu praktici. Vyjádřili i obavy z budoucnosti. Zdravotní pojišťovny totiž mají posílat víc peněz nemocnicím na platy, takže prý budou chybět pro ostatní druhy péče.

Praktici i ambulantní specialisté se ohrazují proti připraveným změnám regulačních poplatků. Heger je chce v červnu dát vládě ve „velké“ novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Bez doporučení praktika by pacient platil u specialisty 200 korun místo nynějších 30 korun, u praktika by místo 30 korun platil 90 korun, pokud u něj není registrován. Regulační poplatky by byly příjmem zdravotního pojištění, pojišťovna by o vybrané poplatky zaplatila lékařům méně.

Podle ambulantních specialistů již dnes praktici nestíhají v plném rozsahu plnit funkce dané zákonnými normami. Kromě toho práce ambulantního specialisty není podle nich o nic dražší než práce praktika, aby byl rozdíl v poplatcích. Výše poplatku u specialisty musí být taková, aby pacient nebyl motivován vyhledat ošetření na pohotovosti v nemocnici nebo se dát hospitalizovat, obojí je pro systém dražší, varují lékaři.

„Odmítáme zbytečné licitace kolem výše regulačních poplatků včetně představy, že zdravotnická zařízení budou výběrčími těchto prostředků pro zdravotní pojišťovny,“ napsali praktici. Odmítli i další návrhy, jako poskytování péče 24 hodin denně či generickou preskripci, kdy lékař píše na recept místo léku jen účinnou látku a pacient si v lékárně vybere nejlevnější variantu.


Autoři

ČTK

Související články

9.2. Nečas haraší zbraněmi. Ale chystá další jednání Nečas haraší zbraněmi. Ale chystá další jednání
9 příspěvků
17.1. Reformy musejí zabolet i doktory Reformy musejí zabolet i doktory
124 příspěvků
15.11. Utajená extratřída Utajená extratřída
5 příspěvků
21.1. Demokraté se prý reformy zdravotnictví nevzdají Demokraté se prý reformy zdravotnictví nevzdají
0 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři se přidali ke kritice reformy, kterou už…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři se přidali ke kritice reformy, kterou už…

Komentáře

další 3 komentáře
reformista On Heger dobře ví  | 24. 04. 2011 18:31

co dělá. Příjemně mě překvapuje znalostí situace. Chce prostě praktiky zaměstnat jako všude ve světě a specialistům sebrat léčení rýmiček, pupínků, vyšších tláčků a odřených kolínek. Nechalo se to dojít příliš daleko a teď narazí na velký odpor. Že při úspěchu reformy hrozí nezaměstnanost části ambulantních lékařů je více než jisté.

Sydney Hall Hmmm,  | 20. 04. 2011 17:01

Pouze s tím rozdílem, že Julínek měl alepoň ty své modré grafy, se kterými objížděl různé schůze. Heger nemá nic.

Jiri Wicherek Hmmm,  | 20. 04. 2011 14:52

soudim, ze se ministr Heger dopousti stejne chyby jako ministr Julinek - zkousi prosadit reformu zdravotnictvi bez lekaru a proti lekarum a tak zakonite dopadne stejne, jako jeho predchudce.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné