Přejít na obsah

Lékaři se vrací. Bez obstrukcí

zpět
22.2.2011
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Damoklův meč visí pouze nad primářem ARO Romanem Brázdilem. Nemlčel a porušil prý statut nemocnice o komunikaci.

Ta dohoda vůbec nebyla jednoduchá a ještě včera ráno to vypadalo, že někteří lékaři se zpět do karlovarské nemocnice nevrátí.

Statut persony non grata, tedy osoby nežádoucí, měl údajně obdržet šéf Lékařského odborového klubu (LOK) karlovarské nemocnice Peter Igaz a Jaroslav Žák, primář interny.

Stejně jako dalších 77 doktorů z chebské a karlovarské nemocnice podali výpověď v rámci výzvy Děkujeme, odcházíme. Mohou se však vrátit, zatímco Roman Brázdil, primář ARO, by mohl být odvolán. K výzvě odchodu lékařů se sice nepřipojil, ale nemlčel.

„Rada kraje se pokouší zneužít současnou krizi k privatizaci nemocnic. Tím bychom byli prvním krajem v republice, který by neměl státem zřizovanou nemocnici, a ten by tak ztratil přímou kontrolu nad zdravotnictvím v Karlovarském kraji. To je precedent a cesta do pekel,“ protestoval Brázdil proti chystanému pronájmu karlovarské a chebské nemocnice na setkání s náměstkem ministra zdravotnictví.

Tuto schůzku sjednali představitelé České lékařské komory, protože pronájem nemocnic byl jednou z variant řešení krize ve zdravotnictví v kraji. Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Larvy (ČSSD) tím Brázdil porušil statut nemocnice o komunikaci.

„Je navrženo jeho odvolání a bude se jím zabývat představenstvo Karlovarské krajské nemocnice. Přes výzvy a upozornění toto ustanovení opakovaně porušil,“ uvedl krajský radní. Podle lékařů ale Brázdil nemluvil za lékaře, nýbrž za okresní sdružení České lékařské komory. „S jeho odvoláním nemůžeme souhlasit,“ postavila se za primáře většina oslovených lékařů.

Na včerejším vyjednávání s vedením nemocnice požadoval LOK zpětné vzetí všech výpovědí lékařů bez obstrukcí a přerozdělení peněz podle memoranda uzavřeného s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP09). „Nabídku návratu mají všichni lékaři, nečiníme výjimky,“ uvedl radní Larva.

Podle generálního ředitele KKN Zdeňka Horáka se obě strany dohodly, že bez podmínek respektují celostátní memorandum. „Znamená to, že lékaři karlovarské a chebské nemocnice získají podle vzdělání a praxe 5 až 8 tisíc korun měsíčně. Všichni lékaři karlovarské nemocnice v následujících dnech stáhnou výpovědi. Celkem jde o 59 lékařů. Stejně tak výpovědi postupně stahují lékaři chebské nemocnice,“ uvedl Horák. Celkem bylo podáno 79 výpovědí, staženo jich podle ředitele Horáka bude pravděpodobně 76.

„K další úpravě mezd, tedy tabulce Karlovarské krajské nemocnice a řešení pohotovostních služeb, se obě strany vrátí při dalším kolektivním vyjednávání,“ doplnil Horák. Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného je to pro kraj po dlouhé době v oblasti zdravotnictví velmi dobrá zpráva, kterou vítá. „Jsem rád, že provoz nemocnic v Karlových Varech a v Chebu nemusí být omezen a obyvatelé kraje mají zajištěnu potřebnou lékařskou péči,“ zdůraznil.

Stejně tak je odložen zvažovaný pronájem Karlovarské krajské nemocnice. „Za této situace diskutovaný pronájem těchto nemocnic nebudeme řešit,“ uvedl krajský radní Václav Larva.


Klíčová slova

Autoři

Ivana Kalinová

Komentovat článek: Lékaři se vrací. Bez obstrukcí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékaři se vrací. Bez obstrukcí

Komentáře

1 komentář
zubařka 3.osoba plurálu  | 23. 02. 2011 04:41

Paní Kalinová-lékaři se vracejí-vrací se pouze jeden lékař

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné