Lékaři si safari neužijí. Jedou na Vysočinu

Titulní obrázek

Čeští urologové si výjezdního zasedání v Keni, které bylo spojené se safari, nakonec neužijí. Poté, co HN v minulých týdnech upozornily na to, že jejich akci chtěla za protislužbu, sponzorovat farmaceutická firma Apotex, cestu do exotické země raději zrušili…

„Po mediální kampani se lékaři odhlásili,“ sdělil HN šéf Sdružení ambulantních urologů Miroslav Hanuš, který akci spojenou se safari organizoval. Urologové budou nakonec o svých problémech jednat v lednu na jednodenním zasedání v Novém Městě na Moravě.

HN upozornily na to, že nabídka firmy Apotex ve stylu „safari za léky“ mohla být na hraně, možná i za hranou etiky i zákona. „Za korupci farmaceutické firmy je možné označit všechny dary a výhody, které lékaře přimějí, aby začal používat její lék. Některý lékař změní lék za výlet na kongres, jinému ke změně stačí drobný dárek,“ říká šéf VZP Pavel Horák.

Případ dokonce vyprovokoval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka k tomu, že zadal jeho prošetření Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Bez firem to nejde

Hanuš na internetových stránkách urologického sdružení tvrdí, že hlavním důvodem zrušení byl nezájem farmaceutických firem, které po zveřejnění článků v HN ztratily zájem o sponzoring. „Dramatická medializace vedla k pozastavení sponzoringu obecně, než se situace zpřehlední,“ napsal svým kolegům Hanuš. Zaplatit si ze svého za urologické zasedání 62 tisíc korun jich bylo ochotno z původní zhruba padesátky jen třináct.

Zasněžená Vysočina

I přes zrušení zasedání v luxusním letovisku Shanzu Holiday Resort nedaleko keňské Mombasy urologové o své zasedání nepřijdou. Místo pětidenního sněmování v prosluněné Keni je čeká 12. ledna jednodenní zasedání v Hotelu SKI u Nového Města na Moravě, kde na ně místo safari bude čekat možná zasněžená krajina Vysočiny.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!