Lékaři si v Británii vydělají až 300 tisíc korun

Titulní obrázek

Češi pracující v jiných evropských zemích mají často několikanásobně vyšší plat, než na jaký by dosáhli v rodné zemi. Například lékaři si mohou v Británii přijít i na 300 tisíc korun měsíčně. Po kvalifikovaných specialistech je v unii velká poptávka…

V kurzu jsou zdravotníci a technici všeho druhu, především IT odborníci a strojní inženýři.

Británie láká lékaře

Mezi Čechy je populární pracovní trh Británie a Irska. Výhodné podmínky tam mají lékaři a zdravotní sestry. Právě lékařů do Británie z Česka zamířilo už přibližně 800. Vyplývá to z údajů britské General Medical Council, což je obdoba naší lékařské komory. Platy se mohou vyšplhat v přepočtu na 300 tisíc korun. Zdravotní sestry mají okolo 80 tisíc korun.

Tamější zaměstnavatelé se odborníkům snaží příjezd do země co nejvíce usnadnit. „Pomohou jim sehnat veškeré dokumenty, běžným standardem je i zaměstnavatelem placená zpáteční letenka a zajištěné ubytování. Dokonce jim třeba založí bankovní účet a dodají kontakty na jejich krajany, pokud tam nějací jsou,“ vysvětluje Radka Čechová z personálně poradenské agentury Grafton recruitment.

Čeští technici ani počítačoví experti do Británie přes velkou nabídku míst tak nadšeně nemíří. „V poměru k životním nákladům jsou placeni v podstatě podobně jako u nás. Jejich životní úroveň by se tak změnou místa příliš nezlepšila,“ vysvětluje Radka Čechová.

Více čtěte v Hospodářských novinách

Miroslava Jirsová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!