Přejít na obsah

Lékaři spustili hromadné výpovědi

zpět
22.11.2010
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

V Hradci už podepsalo výpověď 27 doktorů fakultní nemocnice. Další stovky lékařů z celé republiky podají výpověď v prosinci.

Sedmatřicetiletý anesteziolog David Doležal z Fakultní nemocnice v Hradci Králové už nechtěl dokola poslouchat, že hrozba odchodu stovek lékařů z českých nemocnic kvůli nízkým platům je jen mediální hra, a tak se rozhodl k experimentu, po kterém by měl ministr zdravotnictví Leoš Heger pořádně zpozornět.

Doležal rozeslal minulou středu všem 40 kolegům z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny formuláře s výpovědí a vyzval je, aby mu ti, kdo to myslí s akcí „Děkujeme, odcházíme“ opravdu vážně, tyhle výpovědi závazně podepsali. Zároveň požádal kamaráda neurochirurga, aby udělal to samé na neurochirurgické klinice.

Pohroma pro pacienty

Výsledek doktora Doležala ohromil. Zatímco od 40 lékařů „jeho“ kliniky se mu vrátilo 18 podepsaných výpovědí, od neurochirurgů jich dostal dalších devět. To znamená, že jen na dvou důležitých hradeckých klinikách chce dát bez legrace do konce roku výpověď skoro polovina všech doktorů. Definitivně odejít se kvůli dvouměsíční výpovědní lhůtě chystají na začátku března.

„Kolegové měli na odpověď jen čtvrtek, protože v pátek jsem odjížděl na sjezd lékařské komory. Proto mě strašně překvapilo, že mi okamžitě odpovědělo 27 lékařů, že jejich podpis pod akci „Děkujeme, odcházíme“ není pouhá deklarace, ale že to myslí opravdu vážně,“ popisuje Doležal, který je v Hradci šéfem lékařských odborů.

Pokud by z hradecké nemocnice na začátku března opravdu odešla skoro polovina anesteziologů, byla by to nejen pro samotnou nemocnici, ale hlavně pro místní pacienty opravdová pohroma. Bez anesteziologů, kteří musí být u každé operace, to prostě nejde. V samotném Hradci Králové by odchod téměř dvacítky anesteziologů zastavil většinu plánovaných operací, což by velmi výrazně prodloužilo čekací doby pro pacienty.

„K zajištění současného provozu je u nás každý všední den potřeba 35 anesteziologů. Pokud by odešli všichni lékaři, kteří podepsali výpovědi, bylo by možné provádět jen akutní operace. Nemocnice by se možná snažila udržet lukrativní kardiochirurgické operace, ale to je tak všechno,“ varuje Doležal.

HN se snažily celé včerejší odpoledne zjistit, jak hodlá na hrozící výpovědi reagovat šéf hradecké nemocnice Roman Prymula. Ten ale nezvedal telefon ani nereagoval na textové zprávy.

Hradecký „test“ byl přitom jen malou předehrou před hromadným podepisováním výpovědí, které hodlají lékařské odbory spustit na začátku prosince.

Budou nás tisíce

Výzvu „Děkujeme, odcházíme“, ve které nemocniční lékaři hrozí, že do konce roku dají výpověď, už podepsalo 4100 lékařů. A vůdci téhle odborářské akce už dnes varují, že kvůli nízkým platům nakonec podají výpovědi tisíce doktorů.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Komentovat článek: Lékaři spustili hromadné výpovědi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné