Lékaři stáhli své výpovědi zpět i v Hradišti

dokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouva

Lékaři nemocnice v Uherském Hradišti se včera dohodli s vedením na stažení výpovědí. Souhlasili s podmínkou, že přijdou o příspěvek za věrnost, který nemocnice vyplácí formou příspěvku na penzijní připojištění.

Ředitel nemocnice Antonín Karásek původně požadoval, aby doktoři prošli přijímacím řízením.V souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme výpověď podalo 46 lékařů, tedy asi 26 procent. Nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí.

Někteří už našli práci jinde

Karásek tento svůj návrh přednesl ve čtvrtek dozorčí radě nemocnice. Ta jej schválila. Odboráři jej poté prezentovali lékařům a včera ještě jednali s ředitelem Karáskem. „Jednání bylo korektní a krátké. K naší spokojenosti pan ředitel (Karásek) zodpověděl všechny naše dotazy.

Teď zahajujeme proces stahování výpovědí,“ řekl předseda místního odborového klubu lékařů Petr Vysloužil. Ne všichni lékaři se však do nemocnice vrátí. Podle Vysloužila jde o tři až pět doktorů, kteří si již našli pracovní místo jinde.

Situace v Uherském Hradišti se začala vyhrocovat poté, co Karásek oznámil, že ani jednoho lékaře nevezme zpět bez klasického přijímacího řízení. Vyzval je, aby si, pokud mají zájem, podali žádost o přijetí do pracovního poměru. To ale doktoři odmítli.

Znamenalo by to totiž, že by pro ně platila například i tříměsíční zkušební doba. Karásek navíc tento týden rozhodl, že dvěma hlavním odborářům – Petru Vysloužilovi a Janu Uhýrkovi, který je místopředsedou odborů – od 21.

února do vypršení výpovědi nepřidělí žádnou práci. Včerejší dohoda se však vztahuje i na tyto dva lékaře. Ti shodně řekli, že s novými podmínkami „nemají problém“. Podle Karáska tento návrh mu doporučil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák (ČSSD) a on na něj přistoupil. „Ve sporu lékařů jsem vždy stál, a stojím i v tomto případě, na straně občanů, respektive pacientů. V jejich zájmu konám tak, jak mi dovolují zákony této země,“ sdělil Mišák.

Známky pominutí dlouho hrozící krize zdravotnictví se objevují také na Zlínsku. Z pondělní schůze odborové organizace Lékařského odborového klubu, která jednala v nemocnici Tomáše Bati, vyplývá, že všech 120 lékařů svoje výpovědi stáhne.

Hrozba kolapsu zdravotnictví je zažehnána i v Kroměříži. Sedmačtyřicet lékařů z okresní nemocnice stáhlo v rámci odborové výzvy Děkujeme, odcházíme v průběhu tohoto týdne své výpovědi. Pouze jeden ji ponechal. „Výpověď stáhli všichni lékaři.

Pouze jeden k tomuto kroku nepřistoupil, protože si našel zaměstnání jinde,“ informovala mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová s tím, že vedení zdravotnického zařízení od všech lékařů vzetí výpovědi zpět přijalo.

Vyjádření mluvčí potvrzuje také předsedkyně místní organizace Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK–SČL) Ivana Horková. „Určitě jsme rádi, jak vyjednávání dopadla, je to dobře především kvůli pacientům,“ pochvaluje si Horková.

Do práce přijdou

Stažení výpovědi českých lékařů zapojených do akce Děkujeme, odcházíme předcházelo minulý týden podepsání memoranda ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem. V rámci dohody by si lékaři měli od března polepšit o pět až osm tisíc korun měsíčně. Během dvou let by pak mělo dojít ke zvýšení jejich platů na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.

Zažehnání krize ve zdravotnictví těší také lékaře Jaroslava Nováka z kroměřížské nemocnice, který byl jedním z těch, kteří svou výpovědí podpořili protestní akci. „Situace se už zklidnila, nakonec nenastalo to, co se ještě před pár týdny jevilo reálně: že by k prvnímu březnu lékaři nepřišli do práce,“ reagoval pro Deník Novák. Podle něj však doktoři mohli vybojovat i více. „V okamžiku, kdy bylo podepsáno memorandum, bylo to maximum, co šlo získat. Pokud ovšem vláda dodrží, co slíbila do roku 2013, budeme spokojeni,“ doplnil Novák.

Ve Vsetíně je situace klidná. Už minulý týden tam lékaři stahovali své výpovědi zpět.

Lékaři stáhli své výpovědi zpět i v Hradišti
Ohodnoťte tento článek!