Přejít na obsah

Lékaři tlačí na ministerstvo kvůli očkování

zpět
26.11.2007

Naši odborníci se zapojili do mezinárodní organizace PACE, a snaží se s ministerstvem zdravotnictví vyjednat, aby u nás bylo zavedeno plošné očkování pomocí vysoce účinné vakcíny. Rizikovými skupinami jsou hlavně malé děti do dvou let a starší osoby...

Zápaly plic, otravy krve, trvalé poškození mozku. To je jen část nebezpečných onemocnění, která způsobuje nákaza pneumokokovou infekcí. Celosvětově zemře na následky této infekce více lidí než na AIDS. A zabíjí také v Česku.

Naši odborníci se proto zapojili do mezinárodní organizace PACE, a snaží se s ministerstvem zdravotnictví vyjednat, aby u nás bylo zavedeno plošné očkování pomocí vysoce účinné vakcíny. „Rizikovými skupinami jsou hlavně malé děti do dvou let a starší osoby. Nejtěžší formou nákazy u nás ročně onemocní až 430 pacientů, čtrnáct procent dětí přitom umírá. Oficiální číslo o nákazách je navíc podhodnocené, protože neobsahuje všechny případy pneumokokové infekce, třeba zdánlivě běžné záněty středního ucha,“ upozorňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokoky Pavla Křížová.

Částečné očkování u nás sice probíhá, očkovány jsou ale jenom vytipované skupiny jedinců, například děti, které se narodí s vývojovou vadou. Podle odborníků je potřeba očkovat plošně. „Jednání s ministerstvem sice probíhají, je to ovšem záležitost peněz. Na očkování všech dětí by bylo potřeba zhruba čtyři sta milionů korun, a ty zatím nejsou,“ řekl Deníku prezident České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Resort zdravotnictví se zatím k plošné vakcinaci dětí staví rezervovaně. „Je potřeba tuto věc nejprve podrobit důkladné analýze, ale zatím to není otázka příštího roku. Možná od roku 2009,“ řekl Deníku mluvčí resortu zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Rodičům malých dětí či starším osobám, které se chtějí infekci bránit už nyní, tak zatím zůstává jediná možnost: očkování si zaplatit. Očkují se zpravidla čtyři dávky a každá vyjde na zhruba 1850 korun. Některé pojišťovny přitom nabízí úhradu první dávky.

Jan Klička, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Refionální deník

Komentovat článek: Lékaři tlačí na ministerstvo kvůli očkování

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři tlačí na ministerstvo kvůli očkování

Komentáře

dalších 5 komentářů
vsichni lekari tlaci ale tak maximalne vitekde  | 27. 11. 2007 11:10

taky nechapu co to je za hloupost s tim pneumokokem. Patrne si za chvilku zacneme slehat do zily vytazek z fekalniho vozu jako obranu proti nakaze na toalete.

Hana Re:Re:dotaz  | 27. 11. 2007 09:47

Jen doufám, že si tyhle příspěvky inkriminovaný redaktor přečte, taky by mne zajímalo, kteří "lékaři tlačí".

Levap Olhásov Re:dotaz  | 26. 11. 2007 15:24

Vysoce účinná vakcína. Zemře více lidí, než na AIDS. Ano, to je typická ukázka tendenčně napsaného článku. Vypadá, jako by byl opsán z reklamního letáku výrobce vakcíny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné