Lékaři to s odchody z nemocnic myslí vážně

stetoskop, obvaz, úraz

Jednoznačnou podporu kampani českých lékařů Děkujeme, odcházíme vyjádřilo představenstvo okresního sdružení České lékařské komory ve Zlíně.

Omezení zdravotní péče reálně hrozí v některých nemocnicích Olomouckého kraje, pokud se naplní avizované kroky signatářů výzvy.

V celém Zlínském kraji podalo podle informací z pondělního odpoledne výpověď 259 lékařů, to je téměř 40 procent ze všech 670 doktorů čtyř krajských nemocnic. Podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Martina Engela výpověď podalo 128 lékařů Krajské nemocnice Tomáše Bati, 46 lékařů z nemocnice v Uherském Hradišti, 48 z nemocnice v Kroměříži a 37 z nemocnice ve Vsetíně. Tyto nemocnice jsou akciovými společnostmi a stoprocentně je vlastní Zlínský kraj.

Nejvíce lékařů přitom míní odejít z anesteziologicko-resuscitačního oddělení KNTB, což by pro nemocnici mohlo být takřka provoz ohrožující. Další velkou skupinu tvoří lékaři z rentgenologického pracoviště.

„V současné době vnímáme, že finanční ohodnocení lékařů zcela neodpovídá náročnosti a zodpovědnosti vykonávané práce a činí lékaře ekonomicky závislými na enormním množství přesčasových hodin při nedodržování zákoníku práce,“ uvedl předseda České lékařské komory ve Zlíně Lubomír Nečas.

Česká lékařská komora ve Zlíně se ztotožňuje s požadavky Lékařského odborového klubu na vytvoření jednotné mzdové normy garantující hrubý příjem ve výši 1,5-3násobku průměrné mzdy v ČR bez přesčasových hodin.

Chce odejít přes stovku lékařů

Zatím jsou přichystány výpovědi více než stovky lékařů ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL). V krajských nemocnicích v Přerově, Prostějově a ve Šternberku, které provozuje dceřiná společnost ze skupiny Agel, se ještě lékaři snaží vyjednávat.

„Za fakultní nemocnici jsme zatím právnické kanceláři odeslali 116 výpovědí. Zaměstnavateli budou zřejmě poslány hned po vánočních svátcích,“ řekl v pondělí Právu krajský koordinátor výzvy Děkujeme, odcházíme Petr Šafránek z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů.

Odejít jsou podle něj připraveni kromě řadových lékařů také někteří docenti a profesoři. Nejvíce zastoupeni jsou mezi nimi chirurgové, anesteziologové nebo internisté. Některé kliniky by mohly mít problém se zajištěním provozu.

„V krajním případě může být od prvního března ohrožen chod I. chirurgické kliniky, I. interní kliniky, kliniky anesteziologie a resuscitace a kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie,“ poznamenal mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

„Tato akce je důsledkem dlouhou dobu neřešených problémů souvisejících s poskytováním zdravotní péče,“ uvedl náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer (ČSSD) s tím, že nemocnice nyní příliš mnoho prostoru pro navyšování mezd nemají.

Představitelé Olomouckého kraje, kteří se obávají odchodu značného počtu lékařů, proto vyzývají vládu, aby se zabývala příčinami nekontrolovaného růstu nákladů na zdravotní péči. Obtížné ekonomické postavení zdravotnických zařízení v příštím roce navíc zhorší nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která sníží úhradu za provedené výkony o dvě procenta.

Podle olomouckého hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD) budou kvůli tomu nemocnicím v regionu scházet stovky miliónů korun.

Ohodnoťte tento článek!