Lékaři třebíčské nemocnice stáhli své výpovědi služeb

Všichni lékaři dětského oddělení Nemocnice Třebíč budou navzdory dřívějšímu rozhodnutí dál sloužit víkendové a noční služby. Výpovědi služeb na protest proti odvolání primáře Jana Kozáka, který přišel o místo kvůli kauze záměny děvčátek, přehodnotili v zájmu malých pacientů…

Pediatři nechtějí protestem proti odvolání primáře Kozáka ohrozit zdraví dětí

„Protože jsme od počátku nechápali výpovědi ústavních pohotovostních služeb a služeb lékařské první pomoci jako nátlakovou akci, která by měla zasáhnout do řešení situace na dětském oddělení, ale jako výraz obav o úroveň péče o děti v našem okrese, rozhodli jsme se tyto výpovědi stáhnout a pracovat v obvyklém režimu bez dopadu na zdraví dětí,“ vyjádřili se svorně lékaři.

Dvanáct oddílenských doktorů prý donedávna nevědělo, že vedení nemocnice nabídlo Kozákovi setrvání v řadách lékařů.

Právníci Lékařského odborového klubu primáři doporučili podat stížnost proti výpovědi z 12. října, jelikož je v rozporu se zákoníkem práce a tím pádem neplatná. Podle ředitele nemocnice Petra Mayera tak dosud neučinil.

Ohrožení pacientů

Pediatři v těchto dnech zveřejnili, jakým způsobem chtěl management okresního zdravotnického zařízení řešit krizi, kdyby výpovědi lékařů platily dál. „Vedením nemocnice nám byla vnucována varianta směnného provozu. Česká lékařská komora to považuje za jednání, které nejhrubším způsobem odporuje postupům zavedeným v medicíně. Hrozilo tak přímé ohrožení zdraví pacientů a takový postup je pro nás právně i eticky nepřijatelný,“ uvedli ve svém prohlášení.

Směnný provoz se již dříve neosvědčil v jihlavské a brodské nemocnici. Kvůli malému počtu lékařů nebylo možné sestavit potřebné množství operačních týmů. Plánované zákroky se tak musely odkládat. Lékaři pak ve směnném provoze přišli o značnou část mzdy za přesčasy.

Marcela Nováčková, ČTK, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!