Přejít na obsah

Lékaři u soudu vinu popírali

zpět
8.9.2010
soud
zvětšitsoudZdroj: www.borev.net

soud | Zdroj: www.borev.net

 

Pouhé dva dny stačily k tomu, aby jedna kravařská rodina prošla v říjnu 2008 nevratnou tragédií. Třicetiletá manželka a matka během víkendu po opakovaných návštěvách lékařů zemřela.

Za její smrt se včera u opavského soudu zodpovídali dva lékaři, obžalovaní z ublížení na zdraví. Všechno začalo desátý den od porodu horečkou a šestinedělka byla v sobotu 18. října převezena do opavské nemocnice.

Gynekolog nezjistil žádný problém, diagnostikoval jen virové onemocnění a poslal ji s paralenem domů. Kromě rutinních úkonů neprovedl ani odběr krve a dalšího biologického materiálu na vyšetření. V noci žena omdlela v koupelně, v neděli ráno jí přibyly urologické potíže a zase putovala do nemocnice. Gynekoložka ji poslala k urologovi a ten nezjistil žádný problém.

Znovu odjela domů a vpodvečer nastoupily potíže s dýcháním. Přivolaná rychlá zdravotnická pomoc už nemohla nic zvrátit. Po naložení do sanitky došlo u ženy k zástavě životních funkcí a zemřela na otravu krve, vyvolanou prudkým zánětem dělohy v důsledku pozdních poporodních komplikací.

Obžaloba viní gynekologa Karla Staška a gynekoložku Renatu Kupkovou, že závažným způsobem porušili lékařské ustanovení tím, že při vyšetření nepostupovali svědomitě a poctivě, neprovedli všechna patřičná vyšetření a nezahájili odpovídající léčbu. Oba obžalovaní shodně vinu odmítají.

Gynekolog je mimoopavský soukromý lékař, pracující ve Slezské nemocnici jen na smlouvu. Uvedl, že pacientku vyšetřil a nezjistil nic mimořádného. Předpokládal, že jde o onemocnění pravděpodobně dýchacích cest a k odběru krve ani jiného biologického materiálu stejně jako k hospitalizaci prý neviděl žádný důvod. Gynekoložka byla v době události kmenovou pracovnicí gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice, v současné době pracuje v ostravské fakultní nemocnici.

Protože jí pacientka udala jako problém urologické potíže, poslala ji k urologovi. Výslovně jí neřekla, aby se k ní ještě vrátila. Stav šestinedělky, která se po nemocnici musela pro celkovou slabost pohybovat na vozíku, nepovažovala podle svých slov za nic mimořádného. Za nutný nepovažovala ani odběr krve a dalšího biologického materiálu.

Manžel, který doprovázel svou ženu při každé návštěvě nemocnice, byl postojem lékařů hodně překvapený.

Udivilo ho hlavně to, že manželka chvíli po porodu a zjevně ve zdravotních potížích byla pokaždé bez okolků poslána domů. Jeho matka, která pracuje jako ošetřovatelka v psychiatrické léčebně, nedokázala o posledních dvou dnech života snachy hovořit bez emocí, které obžalovaným naopak evidentně chyběly.

Podobnou náplň měla i výpověď urologa - vycévkoval pacientku, vyšetřil jí funkci ledvin a tím to skončilo. O tom, že v jejím těle bují prudká otrava krve, neměl žádný z lékařů ani zdání. Mohli mít jistotu, pokud by provedli všechno, co provést měli. Pro další svědectví bylo soudní líčení odročeno.


Klíčová slova

Autoři

Jitka Hrušková, Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři u soudu vinu popírali

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři u soudu vinu popírali

Komentáře

dalších 16 komentářů
Jiri Wicherek Neznám podrobnosti  | 10. 09. 2010 00:44

No, on ten Pitr byl, pokud vim, pravomocne odsouzen. Na tom foru jsem nebyl uz asi dva roky, takze nevim.....

MUDr Jiří Kilian Take to znám  | 8. 09. 2010 18:52

Ještě jednou : diskuse je o oprávněnosti zveřejnění jmen u případu, který není dořešen, o respektování presumpce neviny.

člověk Take to znám  | 8. 09. 2010 17:32

Zveřejňování jmen tomu neprospěje. Ale pokuď chtějí zdravotníci aby pacienti řvali nespokojeností ze systému, tak si to představují jak ? Vždyť už ta samotná myšlenka v důsledku je hrůzná.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné