Lékaři už mají nové testy na SARS

Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu dnes poprvé použije nové testy na odhalení nemoci SARS. Vyzkouší je na vzorcích, které má od dvou pacientek z Fakultní nemocnice Bulovka…

Obě jsou už v pořádku doma, smrtícím zápalem plic netrpí. Odborníci se díky nim pouze zacvičí v tom, jak nové testy používat.

Marie Otavová z Národní referenční laboratoře uvedla, že nyní nemají lékaři žádného pacienta, u něhož by museli podezření na smrtelný zápal plic prověřovat. Pokud by však byl nyní někdo takový do nemocnice přijat, nové testy se u něho použijí.

„Výsledky testů jsou k mání už za dvě hodiny. Dosud jsme vzorky zkoumali molekulárně-biologickou metodou v sérii testů, v nichž jsme hledali původce nemoci, koronaviry, a na výsledek se čekalo celý den,“ uvedla Otavová.

K diagnostickým testům náleží i nový počítačový program. Jednu sadu na čtyřiadvacet vyšetření dostane Státní zdravotnický ústav zdarma, další si podle Marie Otavové co nejdříve objedná.

Test je použitelný v laboratořích, které pracují metodou PCR, což je metoda molekulární diagnostiky. Z hlenu zjistí jedenáct částic viru.

Předběžná cena sady činí 1800 korun, ne vždy však bude u každého pacienta nutné provádět všechny dílčí kroky.

Cena jedné reakce je 700 korun. Testy budou hrazeny z rozpočtu Státního zdravotního ústavu, který je příspěvkovou organizací Ministerstva zdravotnictví.

Hospodářské noviny, 29.4.2003

Ohodnoťte tento článek!