Přejít na obsah

Lékaři už podávají výpovědi, nejvíce zatím na Vysočině a v Brně

zpět
29.12.2010
lékaři, chodba, výpověď
zvětšitlékaři, chodba, výpověďZdroj: www.rwd.com

lékaři, chodba, výpověď | Zdroj: www.rwd.com

 

Ředitelé nemocnic dnes dostali první výpovědi lékařů, kteří jsou nespokojeni s výší svých mezd a podmínkami k práci. Kampani lékařských odborů Děkujeme, odcházíme se dostalo zatím zřejmě největší odezvy v Brně, na severu Moravy a ve Slezsku a na Vysočině.

Téměř dvě třetiny lékařů chtějí odejít z brněnské Úrazové nemocnice a v nemocnicích v Opavě a Třinci se k odchodu chystá 60 procent doktorů. Počty výpovědí se příliš neliší od údajů, které už dříve poskytli odboráři. Celkem by podle nich mělo odejít 3800 lékařů a narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic v zemi.

Nemocniční lékaři, kterých je v ČR 12.000 až 19.000, žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.

Nemocnice nyní analyzují situaci a připravují se na jednání o dalším vývoji s vedením krajů. Všichni ale zdůrazňují, že hlavní krok by měla učinit vláda. Teprve pak začnou nemocnice a kraje případně připravovat krizové plány. Ředitelé pěti krajských nemocnic na Vysočině jen dnes dostali výpovědi 391 lékařů, což je 59 procent. Brněnská Úrazová nemocnice v průběhu dne obdržela 41 výpovědí, pracuje v ní 65 lékařů. Kdyby všichni odešli nebudou moci v nemocnici operovat. V podobné situaci se ocitla i Fakultní nemocnice Brno, která v první obálce dostala 122 výpovědí, v zařízení pracuje 778 lékařů. V nemocnicích v Klatovech a v Domažlicích chce odejít až zhruba polovina všech lékařů. S výší platů nejsou spokojeni ani lékaři ve středočeských nemocnicích. Z příbramské nemocnice chce odejít celé gynekologicko-porodnické oddělení s výjimkou primáře. Výpovědi obdržela také nemocnice v Kolíně. Další krajská zařízení na výpovědi většinou čekají. V lednu a únoru péče zřejmě ještě omezena nebude, protože lékařům poběží výpovědní lhůty. Pokud se situaci nepodaří vyřešit, bude od března na některých odděleních omezena neakutní péče. Zdravotnické zařízení v Karlových Varech opouští 58 ze zhruba 140 lékařů. V Jablonci nejvíc lidí odchází z oddělení ARO, chirurgie, pediatrie a také z gynekologie a porodnice. Ředitel Slezské nemocnice v Opavě, kterou chce opustit 93 lékařů, řekl, že pokud lékaři opravdu odejdou, bude nemocnice muset zavřít většinu lůžkových oddělení a přestat operovat. Podle LOK ve Zlínském kraji podepsalo výpověď na 260 lékařů z přibližně 670. Pokud své výpovědi alespoň polovina z lékařů nevezme zpět, nastane podle ředitele Baťovy nemocnice ve Zlíně od března krizový stav.

Pražské fakultní nemocnice podle dostupných informací zatím výpovědi lékařů nedostaly. Na jejich případné doručení se ale připravují. Někde počítají s tím, že lékaře vezmou zpět, pokud je budou potřebovat. Některé služby dokážou nemocnice zajistit i smluvně u soukromých firem. Zařízení se také mohou navzájem domluvit a některé služby zajistit společnými silami. Pomoc nabídly i terénní ambulance.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Lékaři už podávají výpovědi, nejvíce zatím na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři už podávají výpovědi, nejvíce zatím na…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Hawkie Čím víc, tím líp!  | 29. 12. 2010 23:12

Sice nevím, co přesně je hra na kuře, bo jsem už dlouho fachidiotem, ale panikařící Heger se stupňujícími se silovými prohlášeními vzbudil veliké obavy u těch, co zažili totalitu. Máš pravdu, namířili hlavou do zdi. Ale zajímavější bude, až budou odpadávat první zmrdi- tak jako Mohorita v 89.

MUDr Jiří Kilian Čím víc, tím líp!  | 29. 12. 2010 15:23

a ještě jednu poznmámku . Je docela dobře možné, že kraje se pokusí narychlo utvořit holdingy, aby mohly přemisťovat lékaře bez nějaký problémů s právními normami. Bylo by dobré v takovém případě velmi opatrně zvažovat podpis nové pracovní smlouvy s holdingem.

MUDr Jiří Kilian Čím víc, tím líp!  | 29. 12. 2010 15:20

milý kolego, je to zajímavá nepřímá úměra, ale sám si myslím, že tak jak to je, je to úplně optimální. Ministerstvo nemá jak zajistit péči a nemocnice se nemají jak rozpadnout, navíc budou nejlépe ilustrovat důsledek nedostatku lékařů a důsledky výpovědí, Ze strategickéh hlediska mi to přijde jako optimální stav. Stát možná i právě proto podléíha jednak panice, jednak koalice začala rozehrávat zajímavou politickou hru mezi sebou. Nečas a ODS mlčí, to není samo sebou, pravda. VV naťukly a ustoupoily, to je také znamení. Bléží se první start hry na kuře a zdá se mi, že stát je v až takové panice, že svou neústuonost nanmířil proti zdi, nikoli proti soupeři. Teorie her napovídá, že prognosa se pozvolna mění ve prospěch lékařů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné