Lékaři v Brně demonstrovali

Titulní obrázek

Úrazovku nedáme. Vzkaz brněnských lékařů a sester ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi zazněl na včerejší demonstraci na Moravském náměstí hodně hlasitě. A s protesty brněnských zdravotníků může počítat Julínek také u reformy zdravotnictví, která má převést fakultní nemocnice na akciové společnosti…

„Demonstraci pořádáme, abychom upozornili krajské politiky, že nesouhlasíme s politikou ministra Julínka,“ přivítala účastníky šéfka odborů Úrazové nemocnice Lenka Doležalová. Ministerstvo chce tuto nemocnici zrušit a její traumacentrum přestěhovat do fakultní nemocnice v Bohunicích. Hlavně za osud úrazovky přišly na náměstí bojovat asi tři stovky lidí. „Úrazovka je jednou z nejlepších nemocnic u nás. Pokud ji ministr rozpustí, zničí tuto dobrou práci,“ rozhořčil se například Jaroslav Bílek, který v nemocnici pracuje jako sanitář.

Všem kolemjdoucím rozdával samolepky s velkou červenou značkou a nápisem Stop reformám. Pořadatelé na akci sbírali podpisy k otevřenému dopisu, který pošlou Jihomoravskému hejtmanovi Stanislavu Juránkovi. „Celá reforma se zabývá převodem majetku, ale neřeší základní problémy, jako je třeba málo peněz,“ stojí v dopise, který chce po Juránkovi, aby se reformám otevřeně postavil.

Dopis také naznačuje, že budou brněnští lékaři v protestech pokračovat. „Nejde jen o úrazovku. Jde o nás.

Musíme se vzepřít zlu, které na nás ministr Julínek seslal,“ slíbila tleskajícímu davu Doležalová.

Odbory se hned na začátku distancovaly od politického přístupu. „Jsme tady proto, abychom vyjádřili vlastní názor,“ dodala Doležalová. S tím ale nesouhlasí mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Tímto destruktivním politickým přístupem odbory nic nezískají. Odbor úrazovky by měl radši vyjednat dobré podmínky pro své zaměstnance. O přesunutí úrazovky nelze vést diskuzi. Je to manažerské rozhodnutí,“ uvedl Cikrt.

Lékaři také připomněli, že se příští úterý zúčastní hodinové stávky. Mezi jednou a druhou odpoledne lékaři poskytnou jen akutní ošetření.

Vendula Jičínská, Regioální deník

Ohodnoťte tento článek!