Přejít na obsah

Lékaři v Brně otestovali při operaci rakoviny prsu nový postup

zpět
28.4.2015
Masarykův onkologický ústav
zvětšitMasarykův onkologický ústavZdroj: www.lodicka.cz

Masarykův onkologický ústav | Zdroj: www.lodicka.cz

 

Lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně otestovali jako první v Česku nový postup při operaci rakoviny prsu, při němž použili nikoli radioaktivní látku, jak tomu bylo v uplynulých 15 letech, ale magnetickou.

Tento postup je šetrnější ke zdraví pacientek i zdravotníků, šetří čas i náklady, řekl novinářům lékař Oldřich Coufal. Bude nyní na ministerstvu zdravotnictví, zda začne nový postup proplácet.

Při operaci rakoviny prsu odebírají chirurgové pacientce takzvanou sentinelovou uzlinu. Je to hlavní uzlina v rakovinou postiženém místě a je nutné ji přímo při výkonu najít v těle. K tomu se až dosud používala radioaktivní látka, která se po vpíchnutí do těla zachytila v uzlině, lékaři ji následně s využitím detektoru našli a uzlinu vyjmuli k dalšímu zkoumání na patologii.

Loni ve světě ale vznikly první podrobnější vědecké postupy, při nichž radioaktivní látku vyměnili za magnetickou. Postup zůstal stejný. Chirurg vpíchne magnetickou látku do těla a magnetometrem uzlinu najde. Tento postup testoval od počátku roku také brněnský Masarykův onkologický ústav, který je největším zdravotnickým zařízením v ČR pro boj s nádorovými onemocněními.

U všech 20 pacientek magnetická látka rychle a přesně ukázala na sentinelovou uzlinu. Výhoda spočívá v tom, že ji chirurg může pacientce vpíchnout sám, zatímco radioaktivní látku musí vyrobit oddělení nukleární medicíny, které ale mnohé nemocnice v zemi nemají. I když je radioaktivita u radioaktivní látky zanedbatelná, magnetická látka je naprosto neškodná.

„Magnetická látka je vhodnější nejen kvůli zdraví pacientky, ale i zdravotnickému personálu, který radioaktivní látku aplikuje při velkém množství výkonů,“ vysvětlil Coufal.

V ČR byla loni rakovina prsu zjištěna u zhruba 7000 žen. V republice tak patří k nejvážnějším onkologickým onemocněním.


Komentovat článek: Lékaři v Brně otestovali při operaci rakoviny…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné