Lékaři v Ivančicích prý po operaci nechali v břiše ženy špachtli

Lékaři z nemocnice v Ivančicích se údajně dopustili velkého pochybení. V břiše ženy, kterou operovali, zapomněli osmadvaceticentimetrový chirurgický nástroj, takzvanou špachtli.

Na chybu přišli až po téměř pěti měsících před týdnem a předmět jí z těla vyndali. Celých pět měsíců žena mezitím trpěla bolestmi. Nyní se chce obrátit na soud kvůli náhradě škody, uvedla dnes televize Prima. Vyjádření ředitele nemocnice se ČTK nepodařilo získat. Kraj, pod nějž nemocnice patří, chce vše důkladně vyšetřit.
Celou věc se navíc podle Primy personál nemocnice snažil utajit a ženě nabízel odškodnění. Ta to odmítla a chce se obrátit na soud a žádat náhradu za vytrpěnou bolest. V nemocnici navíc leží upoután na lůžko její těžce nemocný manžel. Ten údajně hned od začátku tušil, že není něco v pořádku a že se operace nepovedla. Když žena chtěla jít na rentgen, bylo jí prý řečeno, proč by se měla nechat zbytečně znovu ozářit.
Primář Aleš Skopal, který celou operaci vedl, je podle Primy z celé události zdrcený. Tvrdí ale, že to není jen jeho chyba. O nástroje, které se při operaci používají a následně počítají, se stará instrumentářka. Ta si fatální chyby nevšimla a po operaci jí prý všechny používané nástroje seděly.
„Bohužel tam, kde je lidský faktor, tak se taková věc stát může. U té operace nejsem sám a nemůžu od té operace odejít a jít to přepočítávat. Když mi instrumentářka řekne, že nástroje souhlasí, tak dutinu břišní uzavřu,“ řekl Skopal Primě.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v reakci na zprávy v médiích označil případ za šokující a pochybení zdravotníků nemocnice za naprosto nepřijatelné. Pacientce vyjádřil omluvu a nařídil vyšetření případu. Podle Haška se jedná se o neomluvitelné selhání, které vedení kraje nehodlá tolerovat.
„Vedení vyvodí důsledky vůči všem odpovědným osobám, které tento stav zapříčinily a v pozdějším období jej, alespoň podle zpráv medií, bagatelizovaly,“ dodal. „V pondělí ráno obdržím podrobnou zprávu od ředitele nemocnice včetně informace o vyvození odpovědnosti příslušných pracovníků nemocnice a o omluvě a podmínkách možného odškodnění poškozené pacientky,“ dodal Hašek.

Ohodnoťte tento článek!