Lékaři v pardubické nemocnici budou znovu jednat o zvýšení mezd

Vedení Pardubické krajské nemocnice a zástupci Pardubického kraje budou v polovině ledna znovu jednat s lékaři. Lékařské odbory požadovaly zvýšení mezd od počátku tohoto roku o deset procent, jak jim vloni v memorandu slíbil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V opačném případě lékaři nechtěli uzavřít dohody o přesčasech, což by nemocnici ochromilo, prozatím však tento krok odložili. V ostatních krajem zřizovaných zdravotnických zařízeních zatím k podobnému nátlakové akci nepřistoupili, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Martin Netolický (ČSSD).

„S největší pravděpodobností odbory v ostatních nemocnicích čekají na výsledek jednání v krajské nemocnici, která je v počtu lékařů a zaměstnanců největší. Signály z ostatních zařízení nepřicházely, dokonce některá jednání s obory byla bezproblémová,“ uvedl Netolický.

Pardubický kraj odmítá přispívat na platy lékařů ze svého rozpočtu. Jejich zvýšení by měla zajistit nová úhradová vyhláška, první propočty jejích dopadů na rozpočty nemocnic by měly být známé do konce příštího týdne.

„Chápeme požadavky lékařů, ale není možné chtít po kraji, aby ze svého rozpočtu hradil navýšení, které slíbilo ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Netolický. Podle něj nemají již nemocnice příliš rezerv a možností úspor, jak další peníze na mzdy zajistit.

Ohodnoťte tento článek!