Lékaři v Pardubickém kraji se zatím zvýšení platů nedočkali

Ilustrační foto; lékař, hodiny, přesčasy

Lékaři v Pardubickém kraji se zatím zvýšení platů, které jim slíbil ministr zdravotnictví Leoš Heger, nedočkali. Podle radního pro zdravotnictví Martina Netolického (ČSSD) úhradová vyhláška navýšení finančních prostředků neobsahuje. Plat se lékařům má zvednout o 6,25 procenta.

„Po naší analýze úhradové vyhlášky, kterou jsme od ministerstva zdravotnictví obdrželi, jsme zjistili, že žádné navýšení finančních prostředků neobsahuje. Je to zásadní problém a v nejbližší době bude schůzka s odboráři,“ uvedl Netolický.

Krajský úřad chce vyhodnotit platby od pojišťoven ze začátku roku a tam případně hledat peníze pro platy lékařů.

Lékaře a zdravotníky v Pardubickém kraji už na konci minulého roku přestalo bavit čekání na zvýšení platů. Oznámili proto, že nepodepíšou dohody o přesčasové práci, pokud jim politici peníze neseženou. Na konci prosince zahájení svého protestu o měsíc posunuli. Krajští politici jim vyhovět odmítli. „Měli by si to vyřizovat s tím, kdo jim tyto peníze slíbil. Nemůžeme řešit, zda svoje sliby dodrží, nebo ne. My dohodu do posledního písmene splníme,“ uvedl před časem hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Vedení nemocnice dalo lékařům asi před měsícem jen naději. „V této chvíli nejsem ochoten navyšovat mzdové tarify, protože na to nejsou prostředky. Zda budou, uvidíme v průběhu roku,“ uvedl ředitel krajské nemocnice Tomáš Gottvald. Pokud by peníze měl, preferoval by navýšení motivační složky platu lékařů.

Ohodnoťte tento článek!