Přejít na obsah

Lékaři v prvním čtvrtletí evidovali v Česku 35 nových případů HIV

zpět
2.5.2011
HIV, aids
zvětšitHIV, aidsZdroj: wordpress.com

HIV, aids | Zdroj: wordpress.com

 

Lékaři v Česku registrovali v prvním čtvrtletí 35 nových pacientů s virem HIV. Zaznamenali také jeden nový případ onemocnění AIDS a jeden člověk na tuto chorobu zemřel.

ČTK o tom informoval tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Údaje podle něj pocházejí z národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu.

Od roku 1986 do konce letošního března tak odborníci v Česku odhalili vir HIV u celkem 1557 lidí - u 1260 mužů a 297 žen. Z nich 323 osob už nemocí AIDS onemocnělo a 170 na ni zemřelo.

V lednu lékaři registrovali 14 nových případů nákazy virem HIV, v únoru 10 a v březnu 11. Loni přibylo v Česku 180 HIV pozitivních a v roce 2009 celkem 156. V loňském roce pak přibylo 29 pacientů s AIDS a 13 lidí zemřelo, předloni to bylo 27 nových pacientů s AIDS a 14 zemřelých.

I když Česko patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, podle neziskových organizací je nutné na její riziko upozorňovat. Zástupci sdružení i experti míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. Lidé se přestávají chránit. Nebezpečí ale nepominulo, zdůrazňují odborníci. Nemocných přibývá velkou rychlostí zvlášť ve východní Evropě.

Nejčastěji se lidé nakazili při nechráněném sexu. Necelé procento pacientů vir HIV dostalo do těla při krevní transfuzi, přes šest procent při užívání drog. Ve čtyřech případech se vir přenesl v těhotenství z těla matky na dítě.


Komentovat článek: Lékaři v prvním čtvrtletí evidovali v Česku 35…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Lékaři v prvním čtvrtletí evidovali v Česku 35…

Komentáře

1 komentář
Jana Odkud se berou ty "viry"?  | 3. 05. 2011 11:46

Všechny nemoci záhadně přibývají.Nemusí to být zrovna HIV.Infikovaná zvířata,komáři klíšťata ,mochničky atd.Všechny mají viry které se mnohdy vymstí člověku pacientovi-protože se to nijak dál nevyšetřuje a není mnohdy ani lék.Uvedení zamořených pozemků lesů-neobstojí .Odolné hmyzy a pod.,jak na ně?Další chemikálie a další odolnost potvůrek,člověka překoná a ničí.Tu a tam se něco podchytí ,ale stejně virus člověka napadne a zničí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné