Lékaři v sobotu zahájí týden neklidu

Už tuto sobotu začne valnou hromadou zubařů týden zdravotnického neklidu. Lékaři, zubaři a lékárníci tvrdí, že půjde spíše o symbolické akce a lidé se prý nemusejí obávat, že by nebyli v ordinacích ošetřeni. Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) včera zdůraznil, že pokud by zdravotní péče byla někde narušena, stát ji zajistí ve svých zařízeních…

Tvrdí, že protesty péči o pacienty neomezí * Rath: Je to předvolební akce na podporu ODS

„Pacienti se tedy nemusejí obávat, že by nedostali péči, když jejich doktor na ně nebude mít čas a bude zrovna demonstrovat,“ řekl Rath.

Týden neklidu vyvrcholí v pátek 26. května – týden před parlamentními volbami – pochodem Prahou od Ministerstva zdravotnictví k Úřadu vlády. Mluvčí krizového štábu, který protestní týden organizuje, Jiří Pekárek včera řekl, že se uskuteční pod heslem Nejsme pokusnými králíky doktora Ratha a symbolem bílého králíčka.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) je v pozadí akce ODS.

„Jde jednoznačně o předvolební akci zaměřenou na podporu ODS ve volbách. Pekárek opakovaně říká, že je pro zrušení bezplatného zdravotnictví, podporuje platby u lékaře stejně jako ODS, a také privatizací zdravotnictví,“ prohlásil včera Rath.

Vyzval ODS, aby se „přestala schovávat za záda lékárníků a zubařů, přestala je používat jako svůj nástroj pro špinavou politickou práci“. Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek opět potvrdil, že Rath má jeho podporu. „Možná, že kdo teď vypouští nějaké džiny z láhve, neví, co dělá,“ dodal Paroubek.

Julínek: Neziskové nemocnice po volbách zrušíme

Senátor Tomáš Julínek, stínový ministr zdravotnictví za ODS, včera Právu řekl, že protesty zdravotníků podporuje. „ODS je ale neřídí a neorganizuje. Já osobně jsem proti všem krokům, které dělá David Rath,“ uvedl.

Julínek včera při představování koncepce zdravotnictví občanských demokratů před novináři uvedl, že pokud by ODS vyhrála volby, bude jedním z prvních kroků zrušení zákona o neziskových nemocnicích.

Dodal, že když ODS sestaví příští vládu, lidé budou mít možnost spolurozhodovat o části svého zdravotního pojištění, které pravidelně měsíčně odvádějí. Mezi krátkodobými opatřeními pro rok 2007 uvedl i zavedení poplatku za výdej léku.

Natiskli půl miliónu letáků

Krizový štáb připravil půl miliónu letáků se svými požadavky, kde mj. tvrdí, že „čím více moci a peněz v rukou Davida Ratha, tím méně péče pro pacienty“. Rath to označil za „naprostý nesmysl, kde opak je pravdou“. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek včera dokonce řekl, že „Ratha řídí Fidel Castro“. Rath mu na dálku vzkázal, že tato slova jsou „projevem slaboduchosti a stihomamství“.

Letáky budou nespokojení lékaři rozdávat pacientům a v ordinacích pak vyvěsí plakáty. V pondělí se v krajích sejdou hejtmani s krizovými štáby zdravotníků, v úterý, kdy začíná poslední zasedání Sněmovny, chtějí doktoři dát „poslední varování poslancům před znárodněním zdravotnictví“.

Ten den by se totiž poslanci měli zabývat prezidentským vetem neziskových nemocnic. Ve středu a ve čtvrtek budou protestní shromáždění v Brně a v Ostravě.

Václav Pergl, Právo

Lékaři v sobotu zahájí týden neklidu
Ohodnoťte tento článek!