Lékaři varují před klíšťovou encefalitidou

Lékaři varují před klíšťovou encefalitidou. Jedinou ochranou proti této nebezpečné nemoci, která zasahuje mozek a míchu, je očkování. Právě období od ledna do dubna je podle hygieniků a lékařů nejvhodnějším obdobím pro tuto prevenci…

Do léta si totiž lidské tělo stihne vytvořit dostatek účinných protilátek.

Podle lékařů je v České republice obecné povědomí o této nemoci velmi nízké. Očkování se provádí ve třech dávkách přibližně v průběhu dvanácti měsíců. Všeobecná zdravotní pojišťovna však v plné výši hradí pouze jednu očkovací dávku, a to pouze dětem do patnácti let. Starším zájemcům přispívá paušální částkou 400 korun. Očkování je však jedinou spolehlivou ochranou před smrtelně nebezpečnou nemocí.

Věra Štruncová, Infekční klinika FN v Plzni:

Je to onemocnění, které může proběhnout lehce, ale samozřejmě s těmi nejtěžšími následky, tzn. s ochrnutím horních i dolních končetin, s ochrnutím bránice. Člověk se stává nesoběstačným.

Hygienici odhadují, že v některých oblastech republiky je infikováno až 20 % všech klíšťat. Nejohroženější skupinou jsou lidé kolem 50. roku života.

Pacientka, 19 let:

V nemocnici jsem 7 měsíců a 4 měsíce jsem byla na ARK, kde vlastně jsem bojovala o život. Tak měsíc si pořádně nepamatuji. Potom mě přeložili na infekční, kde jsem byla 2 měsíce.

V Evropě patří mezi státy s největším výskytem encefalitidy Rusko a pobaltské státy. V České republice evidují lékaři nejvíce případů ve středních, jižních a severních Čechách. Počet lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou od roku 1997 trvale roste. Jen v loňském roce jich v ČR bylo více než 700.

Ohodnoťte tento článek!