Lékaři varují před odkladem očkování

Titulní obrázek

Nejen dostatečné zásoby antivirotik, ale také vakcína patří k důležitým bodům Pandemického plánu ČR, podle kterého by země postupovala v případě rozvoje pandemie prasečí chřipky v Česku. Termín dodání vakcíny proti viru A H1N1 ale ministerstvo zdravotnictví dosud nezveřejnilo…

Bez vakcíny proti nové chřipce hrozí nemocnicím omezení provozu kvůli onemocnění personálu.

„V současné době jednání stále probíhají,“ sdělil serveru iHNed.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Nemocnice přitom varují, že bez vakcíny může být ohrožen jejich provoz: „Obavu máme ze situace, kdy by pandemie prasečí chřipky udeřila v ČR dříve, než by se podařilo vakcínou proočkovat personál nemocnice. Při nemocnosti velké části zdravotnického personálu by mohl nastat problém se zajištěním provozu,“ uvedl ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

„Při velkém počtu pacientů a nárůstu přesčasových hodin se odolnost jedince významně snižuje a zvyšuje riziko onemocnění,“ potvrdila Vilma Marešová, vedoucí katedry infekčních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Pandemický plán předpokládá, že během 9 až 15 týdnů od začátku pandemie by onemocnělo v Česku přibližně 30 % populace, tedy více než 3 miliony osob.

Na chřipku by pak zemřelo 0,37 % nemocných, tedy téměř 12 000 osob. Lékaře by vyhledala polovina nemocných, to znamená více než 1,5 milionu lidí.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Ondřej Luštinec, Hospodářské noviny

Lékaři varují před odkladem očkování
Ohodnoťte tento článek!