Přejít na obsah

Lékaři ve Svitavské nemocnici už pracují s automatem

zpět
25.5.2011
laboratoř, věda, výzkum
zvětšitlaboratoř, věda, výzkumZdroj: www.cityofhope.org

laboratoř, věda, výzkum | Zdroj: www.cityofhope.org

 

Na oddělení klinické biochemie Svitavské nemocnice pracuje automatický analytický systém Korus. Jde o druhou nemocnici v zemi.

Na oddělení klinické biochemie ve Svitavské nemocnici představí pracovníkům nemocnice právě dnes automatickou analytickou linku Korus. Její plný provoz byl zahájen již v březnu. Jedná se o analytický systém, který umožňuje mít k dispozici více než sto metod pro vyšetření z jednoho vzorku.

Tyto metody jsou výhodné z hlediska stanovení rychlého postupu pro zahájení léčby pacienta i z hlediska úspory peněz a času.

„Nemocnice je tak v celé České republice teprve druhá po frýdeckomístecké nemocnici, kde se systém Korus instaloval,“ uvedla Zdenka Hanyšová Celá, mluvčí Svitavské nemocnice. Na oddělení klinické biochemie Svitavské nemocnice, se vloni provedlo 732 tisíc vyšetření. Průměr na den činí 2005 vyšetření, počet žádanek na den byl 274.

„Proto je pro nás systém Korus velkým pomocníkem. Zatímco jsme dříve museli dávat vzorky do analyzátorů jednotlivě, nyní jsou propojeny v jeden analytický systém, který je ovládán souborem počítačů,“ vysvětlil výhody linky Korus primář oddělení Jan Škavrada.

Korus zabírá celou místnost, ve které jsou do jednoho systému zapojeny tři analyzátory. Pohled do místnosti je zážitek, který chtějí zprostředkovat i kolegům z celé nemocnice. Součástí linky je ES Flex, zařízení které umožňuje vstup a výstup vzorků z linky, případně jejich sortování na další analyzátory, které nejsou součástí linky.

„Dopravníková linka vzorky dopraví k decapperu, odvíčkovači. Po této operaci jsou vzorky dopraveny k jednotlivým analyzátorům, které pipetují (nabírají) sérum pro jednotlivá vyšetření,“ přiblížil primář. Přidává konkrétní příklad.

„Pokud do nemocnice přivezou například pacienta s podezřením na infarkt, rychle mu je odebrána krev a předána nám k vyšetření. Systém Korus zajišťuje, aby jednotlivé analýzy byly provedeny rychle a kvalitně. Výsledky po schválení jsou elektronicky předány z laboratorního informačního systému do nemocničního informačního systému, tedy k lékaři, který s těmito informacemi dále pracuje,“ popsal postup Jan Škavrada.

Ve Svitavské nemocnici přístroj najížděli za normálního provozu laboratoří, ani na hodinu nezastavili provoz. „Chtěl bych vyzvednout práci celého týmu pracovníků, kteří stavbu linky realizovali. Všechny práce postupovaly podle harmonogramu vypracovaném a kontrolovaném ředitelem firmy. Před montáží linky jsme stávající přístroje za pomoci pracovníků přestěhovali do jiné místnosti a uvolnili tak sál pro linku. Na jednotlivých komponentech jsme se postupně učili pracovat. Chválím náš kolektiv, který je perfektní. Je nás tu patnáct, všichni se rychle učili. Naše laborantky se systémem Korus postupně seznamují,“ sdělil Jan Škavrada.

Nemocnice do budoucna ušetří dost peněz. Podle Jana Škavrady dostali nabídku, která se neodmítá. „Oddělení klinické biochemie si zajistilo obnovu technologie při zachování stávajících velmi dobrých ekonomických provozních nákladů bez potřeby investičních prostředků na nákup nových analyzátorů,“ dodal primář. Jan Škavrada pracuje ve svitavské laboratoři již od roku 1974 a má srovnání.

„Tehdy se zde začínalo na koleně. Za ta léta vzniklo velmi dobré pracoviště, jehož rozvoj můžeme rozdělit na tři etapy. První se datuje do první třetiny devadesátých let, druhé do doby před osmi lety a třetí je nyní,“ připomněl Škavrada. Je spokojený s tím, čeho dosáhli. „Teď bych chtěl, aby to tu „šlapalo“ v klidu a v pohodě,“ uzavřel Škavrada.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři ve Svitavské nemocnici už pracují s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné