Přejít na obsah

Lékaři vzkazují: Jdeme do ciziny za lepším

zpět
25.6.2010
otazník, klávesnice, počítač
zvětšitotazník, klávesnice, počítačZdroj: www.javatuning.com

otazník, klávesnice, počítač | Zdroj: www.javatuning.com

 

Výběr názorů internetové diskuse Deníku, která se týká reakce na článek o nízkých nástupních platech lékařů v Praze, nekonečných službeb v nemocnicích a systému vzdělávání, který nutí stovky doktorů k odchodu za prací v zahraničí

A. Bas: Všude na světě, kde je stabilní ekonomika, jsou studenti povinní platit za studium a daň je progresivní. Aby si daň snížili, investují např. zubaři do pozemků a farem. Viděl jsem učitelskou rodinu bydlet na takové farmě a v době prázdnin i paní zubařku vyvážet hnůj. Mladí mají v důsledku dlouhodobé izolace nenaplněné iluze. Chce to vlastní zkušenosti

Thy: Státní zdravotnictví je přece nesmysl a jeho financování je neudržitelné! Lidi v Česku žijou tím, že mají na zdraví „ústavní“ právo a má být zdarma. Lékař že přijede třeba v noci až domu, a na chrup každý může kašlat, protože je zubní pohotovost a tam vám to spraví taky třeba o půlnoci.. A to vše za cenu 30 Kč, která bere dech. A jestli dnes bere lékař dvojnásobnou mzdu, než je průměrná… tak to teda není žádnej zázrak. Lékař se musí neustále vzdělávat a učit, přicházejí stále nové a nové léky a postupy… Já být lékařem, už dávno v Kotlině nejsem.

T: O.K., přečetl, nicméně psal jsem o lékařích, nikoliv o těch, co nemají ještě atestaci. Zajisté ji jednou budou mít a je na nich, jaké mají ambice a co chtějí sobě i jiným a své rodině dokázat. I já odešel jen s výučním listem v zadní kapse a dnes mám také roční hrubý plat v šestimístném čísle. O podmínkách nemluvě. Být lékařem není poslání, je to profese a zdravotnictví je byznys. Kvalitní lidé musí být kvalitně placeni, jinak o ně stát přijde.

Aneta: Přesně, lékaři studují na náklady daňových poplatníků a potom je ještě nehorázně chtějí odírat. Moje zubařka - je smůla, že dnes je zubařů málo a nemůžete ji vyměnit, se mě při každé návštěvě snaží přesvědčit o nutnosti placených plomb i vzadu na „osmičkách“, kde to není vidět, minule mi jednu napočítala na 450 Kč a druhou na 530 Kč. Odmítla jsem, s tím, že si to momentálně nemůžu dovolit. Zdráhala se mi tam dát plomby placené státem ale nakonce uvolila - už to přemlouvání bylo trapné i sestře. A tak je to všude. Nejraději vám dělají zákroky, které musíte platit hotově ze svého.

Ajtak: Má zkušenost je podobná. Investoval jsem do můstků kolem 18 000 Kč, nemluvě o mukách při zabrušování nosných zubů. Jeden z nosných zubů asi po měsíci při kousnutí do rohlíku odešel, mně bylo spíláno zubařem, že jsem musel používat chrup na rozlouskávání ořechů, vypadlý můstek si strčil do kapsy a už jsem oba neviděl, protože mezitím zubař odešel na jiné působiště.

Pavel canada: Tady v provincii ontario, já domácího /family physitian/ doktora nemám, tady je všeobecných doktorů nedostatek. Od roku 2006 odešel do důchodu Dr. Sharma původem z Indie. Byl to můj doktor od roku 1985. Když jsem přišel do té lékařské budovy, to není nemocnice, jenom zdravotní středisko, tak mi řekla (něco jako vrátná), že doktor Sharma je 4 měsíce v důchodu. Když bych chtěl moje papíry, všechny zápisy, tak to bych musel zaplatit za vydání z centrální kartotéky z Toronta, asi 120 dolarů, a jinak - platy lékařů, kolem $120 tisíc ročně hrubého. V nemocnici - chirurg, atd, to nevím, zdravotní sestry asi $22 na hodinu, a já jako občan, jdu k lékaři a musím mít zdravotní kartu (health card), jinak bych platil $60 za návštěvu. Léky si musím zaplatit sám. Velké firmy platí pojištění zaměstnancům - léky, i zubaře. Zubaři, to jsou šílené ceny, za prohlídku, asi 3 minuty času v křesle $90, čištění zubů to samé, taky když dostudují, mají těžké dluhy, ale když vydělají 10 až 14 tisíc měsíčně, to jsou bohatí lidé, když vás bolí zub a vyděláte čistého 450 týdně, tak tam snadno necháte týdenní plat. Ve státech je to stejné, jestli ne horší. Tady to není žádná sranda. Tady není žádný ráj.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři vzkazují: Jdeme do ciziny za lepším

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné