Přejít na obsah

Lékaři z českobudějovické nemocnice výzvu LOK zatím nepodporují

zpět
5.10.2010
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.bjpinsure.com

lékaři | Zdroj: www.bjpinsure.com

 

Lékaři z českobudějovické nemocnice zatím nepodporují výzvu Lékařského odborového klubu (LOK) Děkujeme, odcházíme. LOK si slibuje, že po setkání přímo s lékaři příznivců kampaně za zlepšení jejich finančních podmínek přibude.

Na jihu Čech kampaň zatím nejvíce podporují lékaři písecké nemocnice, je jich téměř polovina, řekl za LOK Pavel Vávra.

Lékaři v českobudějovické krajské nemocnici mají ve srovnání s kolegy v regionu vyšší mzdy. Loni se tam průměrný plat včetně přesčasů pohyboval kolem 54.000 korun. Průměrný plat lékařů v ČR byl mezi 45.000 a 50.000 korunami.

Podle Vávry je nulová podpora výzvy možná proto, že tam dobře nefunguje místní organizace LOK nebo mají lékaři obavy se k výzvě veřejně připojit. Kampaň v Českém Krumlově podporuje téměř třetina lékařů, v Táboře nebo Jindřichově Hradci pětina.

Lékařský odborový klub bude tento týden objíždět jihočeské nemocnice. Vávra přepokládá, že se k výzvě lékaři připojí ve větším množství, když se dozví, o co v kampani usilují. Podobné to prý bylo v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. „Když jsme lékařům vysvětlili, o co se jedná, pak se k naší výzvě přidávali,“ poznamenal Vávra.

Podle organizátorů kampaně mají lékaři v nemocnicích hodinovou mzdu nižší než řemeslníci. Plat nastupujícího lékaře je něco málo přes 100 korun na hodinu, lékař s praxí dostává 170 korun. Za práci přesčas má maximálně 200 korun za hodinu, doplnil Vávra. Základní plat lékařů v zemi je podle něj nižší, než je celorepublikový průměr. Nemocnice by v první řadě měly zaplatit doktory a pak se věnovat investicím, míní. Kampaní se snaží upozornit vládu na personální krizi.

Ročně do zahraničí odejde kolem 400 lékařů. Letos bylo tohoto počtu dosaženo už v září, upozornil Vávra. Hrozí podle něj to, že zdravotnický systém kvůli nedostatku lékařů zkolabuje.

LOK požaduje, aby platy lékařů činily 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy, chce také kvalitní a finančně dostupné vzdělávání pro mladé lékaře. Ke kampani se připojilo už přes 3300 lékařů.


Komentovat článek: Lékaři z českobudějovické nemocnice výzvu LOK…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři z českobudějovické nemocnice výzvu LOK…

Komentáře

dalších 18 komentářů
cifo jak jako  | 6. 10. 2010 22:45

nic jineho, nez totalita neexistuje. A muzete si ji pojmenovat dle mody. Dnes je v mode nazev demokracie.

jak jako Invalidní důchod  | 6. 10. 2010 16:01

Po totalitě se stýská málokomu,myslím.Ale demokracie musí mít taky sociální rozměr,sociální smír,aby se udržela.

katango Invalidní důchod  | 6. 10. 2010 15:04

Že by bylo možné považovat ID za prodlouženou nemocenskou,o tom se,pravda,mluví.Zajímalo by mne ale,jak to udělají,když dávky v nemoci jsou dávkami nemocenského pojištění,kdežto ID je dávkou ze sociálního pojištění.Tedy až na asi 2 nebo 3 tisíce.No,že se někdo narodí jako mentálně retardovaný,to je smůla,ale co s tím.Nemůže mít nárok na stejnou životní úroveň jako člověk,který pracuje.Pokud někdo pracuje za 10 tisíc čistého,může to řešit různě.Požádá o zvýšení platu.Najde si jinou práci.Bude si zvyšovat kvalifikaci,aby mohl mít vyšší plat.Pokud je to fachman a dělá v žádaném oboru za málo,nechť dfá výpověď a začne pracovat jako OSVČPřibere si další práci.Nemůžete chtít,aby za kopání příkopů byli lidé placeni - třeba jako učitelé.toho jsme si užili za sociálismu dost a dost.Příslušník minority opírající se na továrním dvoře o koště měl větší výplatu než já jako ambulantní specialista.Jestli se vám stýská po těch dobách,mně tedy ne.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné