Přejít na obsah

Lékaři z Fifejd: Končíme!

zpět
13.1.2011
lékař, stetoskop, dokumentace, kartotéka
zvětšitlékař, stetoskop, dokumentace, kartotékaZdroj: healthcarehacks.com

lékař, stetoskop, dokumentace, kartotéka | Zdroj: healthcarehacks.com

 

Až pětadevadesát lékařů z Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách podpořilo výzvu Děkujeme, odcházíme, a dalo výpověď. Z gynekologie a ortopedie odchází osmdesát procent lékařů, z chirurgie o deset procent méně.

Ředitel nemocnice Jan Zháněl tvrdí, že už má připravený krizový plán, který by měl nemocnici udržet v provozu. „Situaci nepodceňujeme,“ prohlašuje Zháněl.

V ostatních nemocnicích mohou být klidní. Z vítkovické nemocnice odchází jediný lékař, jenž tam ale nepracoval na plný úvazek. V porubské fakultní nemocnici nepodal výpověď nikdo. Doktoři z Fifejd, kteří na konci února nemocnici opustí, tvrdí, že jinou možnost neměli. „Lékaře z těchto nemocnic ředitelé úplně jinak hodnotí a motivují,“ řekl Fifejdský lékař Petr Hanák.

Lidé mají obavy, kdo je příště ošetří. „Jsem tady s infarktem počtvrté. Pokud nemocnici zavřou a něco se mi stane, bude se mnou zle,“ říká osmašedesátiletý Rudolf Ferenc.

Do nemocnice na Fifejdách vozí Jana Císařová z Hati pravidelně svou šestasedmdesátiletou maminku Notburgu Kruppovou. Pokud by v Ostravě pomoc už nenašla, musela by hledat jinde. „Hodně by se nám to zkomplikovalo. Museli bychom jezdit až do Opavy, což bychom měli o dost dál a horší cestu k tomu,“ stěžuje si Císařová. A možná by si nijak nepolepšila. z opavské nemocnice odchází třiadevadesát lékařů.

Pacient z interny Václav Konečný (na snímku) doktory, kteří si ztěžují, že pracují až tři sta hodin v měsíci, chápe. „Snad jsme se ještě nezbláznili, peníze se musí najít,“ míní Konečný. I on podobnou situaci zažil. „Kdysi jsem sedm let pracoval 230 hodin měsíčně. A na mém zdraví se to podepsalo. Sice sportuji, ale to nestačí,“ pokyvuje hlavou Konečný.

Infarkt dostal v polovině prosince loňského roku. „Pak mne pustili domů, ale na konci roku se mi udělalo opět zle. Tak jsem tady zpátky,“ dodal. Pokud lékaři z Fifejdské nemocnice na konci února skutečně odejdou a nemocnice bude muset kvůli kritickému nedostatku lékařů omezit provoz či zavřít některá oddělení, naplní se čekárny v ostatních nemocnicích.

„Máme obavy, že se pacienti pak budou obracet na nás,“ potvrdila tisková mluvčí Vítkovické nemocnice Hana Szotkowská. Její kolega z fakultní nemocnice Tomáš Oborný je klidnější. „To se může stát, ale budeme se snažit, abychom vyšli pacientům vstříc. Máme kapacity, abychom to vyřešili. Lidé dostanou odpovídající péči. Kardiologii i neurochirurgii zabezpečíme,“ tvrdí Oborný.

Lékaři z Fifejd ustoupit nechtějí. „K poslednímu únoru prostě odcházíme. Vše může teoreticky změnit jen ministr zdravotnictví, kdyby s námi začal o našich požadavcích jednat,“ řekl předseda Lékařského oddborového klubu v Ostravě Tomáš Rusnok.


Klíčová slova

Autoři

Jiří Tomíček, Sedmička

Související články

12.1. ČLK: Čím více na platy, tím méně na korupci ČLK: Čím více na platy, tím méně na korupci
121 příspěvků
16.12. Lékařský exodus má otevřená zadní vrátka Lékařský exodus má otevřená zadní vrátka
0 příspěvků
15.12. Odchod lékařů ohrožuje Fifejdy Odchod lékařů ohrožuje Fifejdy
0 příspěvků
7.10. Utečou lékaři z Ostravy? Utečou lékaři z Ostravy?
13 příspěvků

Komentovat článek: Lékaři z Fifejd: Končíme!

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Lékaři z Fifejd: Končíme!

Komentáře

další 2 komentáře
komsomolče Řezáku čteš dobře  | 13. 01. 2011 11:52

Řezák je kvíčící provokatér patřící k bolševické nomenklatuře nebo mag.r,který si nechal vymydlit mozek zkorumpovanými médii a politiky za své vlastní peníze. Ti co zůstávají jsou právě ti méně šikovní, bázlivé ovce,vědomé si své postradatelnosti,s takovými není nutno jednat,ti si nechají s.át na hlavu. Bohužel ti co odcházejí,za ty není v nejbližších 10 letech adekv. náhrada a skončí to katastrofou pro celou ČR.

Jan Řezák Čtu dobře?  | 13. 01. 2011 10:49

"prostě odcházíme. Vše může teoreticky změnit jen ministr zdravotnictví, kdyby s námi začal o našich požadavcích jednat..." Co je to za pitomost? Pokud někdo ODCHÁZÍ, tak o čem s ním jednat? Snad jen o tom, aby si včas vybral zbytek dovolené a nezapomněl vrátit erární obuv. Jednáme s tím, kdo ZŮSTÁVÁ, je samozřejmě nas..anej, ale má zájem jednat, aby se to zlepšilo. A třeba vyhrožuje výpovědí, ale zatím je tady a je ochoten jednat. TO je ten člověk k jednání. Ti, co dali výpověď, mají jen dvě možnosti: buď dodržet slovo a vypadnout nebo zůstat a být za šašky. Díky, pane Engel.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné