Přejít na obsah

Lékaři z Pardubic odcházejí. Co s tím?

zpět
3.7.2008

Jan Feřtek, dosavadní ředitel Pardubické krajské nemocnice (PKN), v pondělí skončil ve své funkci. Kraj se ho tak rozhodl potrestat za odchody lékařů, neuspokojivou mzdovou politiku a kritiku krajských úředníků. Problém odchodů lékařů nemocnici skutečně trápil, ale podle kraje oficiálně neexistoval. Až doteď...

Přirozená fluktace?

„Zástupci lékařského odborového klubu opakovaně upozorňovali krajské zastupitele na závažnost situace od září 2007. Reakce radního Janečka byla vždy odmítavá. Odchody personálu nazval ' přirozenou fluktuací', která však vedla k rozpadu po mnoho let budovaných specializovaných týmů,“ říká Tomáš Gottvald, předseda Lékařského odborového klubu PKN, a dodává:

„Hejtman kraje Ivo Toman viní ředitele Feřteka ze špatné mzdové politiky - hovoří o nedostatečném ohodnocení personálu, které vedlo k odchodům z nemocnice. Ale hlavní záměr převodu nemocnic na akciové společnosti - vyvázání se ze mzdových předpisů a úspora peněz na úkor zaměstnanců - mu lepší mzdovou politiku ani nedovoluje!“

Připomeňme, že úroveň mezd v nemocnici byla skutečně zmrazena na úrovni

roku 2006. Nikoliv však z vůle odvolaného ředitele Feřteka, ale na pokyn krajského úřadu. Těžko lze potom vyčítat odvolanému řediteli odchody nedostatečně zaplacených lékařů.

Nejvyšší zadlužení

Nemocnice rovněž vykazovala ze všech pěti zařízení Pardubického kraje nejvyšší zadlužení. Zatímco ostatní čtyři ústavy dluh radikálně snížily, pardubická snížila své zadlužení až po dlouhém vyjednávání.

„Pardubická nemocnice v mnoha oborech slouží jako zařízení spádové pro celý kraj, díky tomu skutečně ostatní nemocnice ušetří a o pacienty, jejichž léčba je nejvíce nákladná, pak pečuje pardubická nemocnice. Lze zároveň zajistit tuto nákladnou péči a zároveň snížit finanční ztrátu?“ ptá se Lékařský odborový klub.

Jiří Sejkora, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Lékaři z Pardubic odcházejí. Co s tím?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Lékaři z Pardubic odcházejí. Co s tím?

Komentáře

dalších 24 komentářů
Tomáš Vodvářka Re:Re:Pardubice versus dr Herman  | 4. 07. 2008 14:42

Opravdu jsem o jiných neslyšel, ale když to tvrdíte... Můj příspěvek je však jen o tom, že by snad odboráři měli nejprve uklidit doma a poté protestovat venku. Nijak prosím nehájím Julínka, ale jde mi o obecný princip. Když jsem byl před mnoha lety odborovým šéfem v nemocnici, vždy jsem nejprve hleděl na to, abychom měli čistý stůl my. Jednalo se mi poté lépe. Ale to už je dávno a nejspíše se dnes všechno dělá jinak.

Tomáš Rozsíval Re:Re:Re:Re:24 km do FN,kde taktéž vládne platová mizérie  | 4. 07. 2008 08:31

Pokud si ještě pamatuji když jsem četl ten zákon o zdravotním pojištění, tak tam bylo uvedeno, co se ze zdravotního pojištění nehradí. A velmi jasně se mi vybavuje, že všechna vyšetření a ošetření na přímou žádost pacienta, nikoliv za účelem zdravotním. Je píchnutí komárem tento případ ? Je klíště přisáté na varlatech tento případ ? Zkuste tomu člověku sdělit, že zaplatí např. 500 Kč, a abych nebyl troškař, rovnou 500 Eu, jako vedle v Landshutu. Ceníky si dělá každý lékař přece sám! Jedinou podmínkou je, mít je řádně vyvěšené na dveřích ordinace..... Já např. naprosto běžně vyberu oněch 500 Kč za potvrzení, že pac. v důsledku onemocnění musí přebookovat letenku do La Pazu. To je legrace, co ? Letenka za 50 000 ! A já se nestydím !

Robert Re:Pardubice versus dr Herman  | 4. 07. 2008 07:43

Ale má,nebo jste snad neslyšel o Kardiologii Bulovka, s.r.o.?A spousta nemocničních dialýz?Zkuste si sehnat více infiormací,anebo je to selektivní slepota?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné