Lékaři z Pardubic odcházejí. Co s tím?

Titulní obrázek

Jan Feřtek, dosavadní ředitel Pardubické krajské nemocnice (PKN), v pondělí skončil ve své funkci. Kraj se ho tak rozhodl potrestat za odchody lékařů, neuspokojivou mzdovou politiku a kritiku krajských úředníků. Problém odchodů lékařů nemocnici skutečně trápil, ale podle kraje oficiálně neexistoval. Až doteď…

Přirozená fluktace?

„Zástupci lékařského odborového klubu opakovaně upozorňovali krajské zastupitele na závažnost situace od září 2007. Reakce radního Janečka byla vždy odmítavá. Odchody personálu nazval ' přirozenou fluktuací', která však vedla k rozpadu po mnoho let budovaných specializovaných týmů,“ říká Tomáš Gottvald, předseda Lékařského odborového klubu PKN, a dodává:

„Hejtman kraje Ivo Toman viní ředitele Feřteka ze špatné mzdové politiky – hovoří o nedostatečném ohodnocení personálu, které vedlo k odchodům z nemocnice. Ale hlavní záměr převodu nemocnic na akciové společnosti – vyvázání se ze mzdových předpisů a úspora peněz na úkor zaměstnanců – mu lepší mzdovou politiku ani nedovoluje!“

Připomeňme, že úroveň mezd v nemocnici byla skutečně zmrazena na úrovni

roku 2006. Nikoliv však z vůle odvolaného ředitele Feřteka, ale na pokyn krajského úřadu. Těžko lze potom vyčítat odvolanému řediteli odchody nedostatečně zaplacených lékařů.

Nejvyšší zadlužení

Nemocnice rovněž vykazovala ze všech pěti zařízení Pardubického kraje nejvyšší zadlužení. Zatímco ostatní čtyři ústavy dluh radikálně snížily, pardubická snížila své zadlužení až po dlouhém vyjednávání.

„Pardubická nemocnice v mnoha oborech slouží jako zařízení spádové pro celý kraj, díky tomu skutečně ostatní nemocnice ušetří a o pacienty, jejichž léčba je nejvíce nákladná, pak pečuje pardubická nemocnice. Lze zároveň zajistit tuto nákladnou péči a zároveň snížit finanční ztrátu?“ ptá se Lékařský odborový klub.

Jiří Sejkora, Regionální deník

Lékaři z Pardubic odcházejí. Co s tím?
Ohodnoťte tento článek!